Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
str
zarovnaný.
#include <errno.h> #include <sys/types.h> #include <sys/ipc.h> #include <sys/shm.h> #include <string.h> #include <stdio.h> int main(void) { int id = shmget(10789L, 10, IPC_CREAT | 0777); char str[] = "abcdefghi"; char* addr = (char*) shmat(id, str, SHM_RND); if ((long)addr == -1) { printf("Error: %s\n", strerror(errno)); return 1; } return 0; }Přitom pokud nechci mapovat existující oblast paměti, ale novou oblast, kód funguje:
char* addr = (char*) shmat(id, 0, SHM_RND);Přiznávám se rovnou, že programování v C není zrovna moje hobby a do tohohle jsem se pustil jenom proto, že jsem doufal, že napsat těch 10 řádek nebude problém… Podle
man shmat
by ten kód měl být IMHO vpořádku, asi přehlížím nějakou triviální chybu – dokáže mi někdo poradit, jak na to?
uname -a Linux 2.6.16-gentoo-r7 #2 PREEMPT Fri May 26 18:27:12 CEST 2006 i686 AMD Athlon(tm) XP 2600+ GNU/Linux ls -l /usr/lib/libglib.so lrwxrwxrwx 1 root root 21 Feb 3 2005 /usr/lib/libglib.so -> libglib-1.2.so.0.0.10Podotýkám, že potřebuji takto nasdílet již "existující" blok paměti. Výsledek má být zakomponován do JNI a Javy a potřebuji takhle komunikovat s již existujícím sw, který používá právě sdílenou paměť, takže jiný způsob IPC nemůžu použít.
str
tímhle způsobem nasdílím. Že by v tom byl zakopaný hafan?
Ona adresa, kam se bude sdílená paměť mapovat, tedy vždy znamená, že tam sdílená paměť vznikne? A pokud chci začít sdílet již existující data, musím je do sdílené paměti nakopírovat?
Ono je to vlastně logické, protože shmat
už neví nic o tom, že jsem před chvílí přes shmget
sdílenou paměť vytvořil, a kdybych se pokusil s tou mojí logikou namapovat na existující adresu sdílenou paměť vytvořenouněkým jiným, měl bych najednou dva kandidáty na obsah sdílené paměti – obsah, který tam vytvořil jiný program (a který se sdílí), a obsah, který je uložen na zadané adrese v adresním prostoru mého programu. A to by asi nešlo.
Takže ano, adresa předávaná fci shmat
je dobrá jenom k tomu, pokud mám speciální přání, kam do mého adresního prostoru se má sdílená paměť namapovat, ale sdílet již přidělenou paměť takhle nemůžu.
Díky za nakopnutí správným směrem
Tiskni
Sdílej: