V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
str
zarovnaný.
#include <errno.h> #include <sys/types.h> #include <sys/ipc.h> #include <sys/shm.h> #include <string.h> #include <stdio.h> int main(void) { int id = shmget(10789L, 10, IPC_CREAT | 0777); char str[] = "abcdefghi"; char* addr = (char*) shmat(id, str, SHM_RND); if ((long)addr == -1) { printf("Error: %s\n", strerror(errno)); return 1; } return 0; }Přitom pokud nechci mapovat existující oblast paměti, ale novou oblast, kód funguje:
char* addr = (char*) shmat(id, 0, SHM_RND);Přiznávám se rovnou, že programování v C není zrovna moje hobby a do tohohle jsem se pustil jenom proto, že jsem doufal, že napsat těch 10 řádek nebude problém… Podle
man shmat
by ten kód měl být IMHO vpořádku, asi přehlížím nějakou triviální chybu – dokáže mi někdo poradit, jak na to?
uname -a Linux 2.6.16-gentoo-r7 #2 PREEMPT Fri May 26 18:27:12 CEST 2006 i686 AMD Athlon(tm) XP 2600+ GNU/Linux ls -l /usr/lib/libglib.so lrwxrwxrwx 1 root root 21 Feb 3 2005 /usr/lib/libglib.so -> libglib-1.2.so.0.0.10Podotýkám, že potřebuji takto nasdílet již "existující" blok paměti. Výsledek má být zakomponován do JNI a Javy a potřebuji takhle komunikovat s již existujícím sw, který používá právě sdílenou paměť, takže jiný způsob IPC nemůžu použít.
str
tímhle způsobem nasdílím. Že by v tom byl zakopaný hafan?
Ona adresa, kam se bude sdílená paměť mapovat, tedy vždy znamená, že tam sdílená paměť vznikne? A pokud chci začít sdílet již existující data, musím je do sdílené paměti nakopírovat?
Ono je to vlastně logické, protože shmat
už neví nic o tom, že jsem před chvílí přes shmget
sdílenou paměť vytvořil, a kdybych se pokusil s tou mojí logikou namapovat na existující adresu sdílenou paměť vytvořenouněkým jiným, měl bych najednou dva kandidáty na obsah sdílené paměti – obsah, který tam vytvořil jiný program (a který se sdílí), a obsah, který je uložen na zadané adrese v adresním prostoru mého programu. A to by asi nešlo.
Takže ano, adresa předávaná fci shmat
je dobrá jenom k tomu, pokud mám speciální přání, kam do mého adresního prostoru se má sdílená paměť namapovat, ale sdílet již přidělenou paměť takhle nemůžu.
Díky za nakopnutí správným směrem
Tiskni
Sdílej: