Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Programuji nove v c++ a mam problem, ktery nevim, jak elegantne resit. Pokusim se ho popsat.
Pouzivam toolkit Qt 4.1. Davam dohromady SQL manazer, jehoz snimek si prohlednete pro lepsi pochopeni meho zivotniho problemu.
Tabu (QTabWidget) v prave casti muze byt nekonecno a obsah tabu muze byt ruznych trid (na obrazku trida, ktera bude zajistovat Query editor a jeho vystup). Jina trida s jinymi metodami bude u tabu pro editaci tabulek atd.
A ja nevim, jak pracovat z obsahem tech tabu. Napr kdyz je widget na tabu tridy CTabQueryEditor a ma metodu GetActiveDB(), jak tu metodu zavolam, kdyz funkce currentWidget() tridy QTabWidget vraci QWidget*, ktery rozhodne nema metodu GetActiveDB()?
Kdyby byl pocet tabu a jejich druhu staticky, nebyl by problem, ale takto nevim co stim. Nedokazu nejak rozumne pristoupit k dane tride. Prosim zkusenejsi ++kare o radu, priklad a podobne. Prohledaval jsem web, tutorialy a referencni prirucky Qt, ale nevim, co presne hledat, takze je to zatim bez uspechu.
Dik
dynamic_cast
?
(CTabQueryEditor*)QTabWidget.currentWidget()
?
qobject_cast<Trida>(object)
a metodu QObject::inherits (const char * className)
(imho právě tuhle metodu používá ten qobject_cast
. Použití těch Qt variant (qobject_cast
) by mělo být rychlejší než těch standardních C++, ale nejsem si jistý.CTabQueryEditor * editor; if (editor = qobject_cast<CTabQueryEditor *>(tab->currentWidget ())) { //cast se podařil, Váš kód editor->GetActiveDB (); ... } else { //cast se nepodařil, buď cast na něco jiného, nebo error :) }
tab->currentWidget ()->metaObject ()->className ()
.QObject
.
vim ~/.emacs
Tiskni
Sdílej: