Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
potreboval bych z cgi skriptu spustit externi aplikaci, ktera ma za ukol neco vypocitat a ulozit vysledky (vcetne obrazku). z cgi pak tyhle vysledky odeslat v HTML strance. ten program se mi spusti a probehne v pohode, vcetne ulozeni vysledku. Problem je vsak v tom, ze aplikace mi neco posila na vystup a Apache to chce zrejme vlozit do stranky, coz skonci Internal Server Errorem (z error.log Apache -> malformed header from script....). Nevite prosim jak mu vysvetlit, ze cokoliv leze z te externi aplikace ma nechat bez povsimnuti?
diky za kazdou radu, martinpredem se omlouvam za nejednoznacnost, ale je to muj v prvni projektik v tehle oblasti a i jednoduche problemy se mi spatne popisuji. ja bych to rad ignoroval jak pisete, ale nevim jak :) v urcitem miste toho CGI skriptu (v Pythonu) spoustim onu aplikaci jako
os.execv('./applikace','arg1','arg2',...)
a bohuzel netusim, jak tam explicitne vnutit to ignorovani vystupu. kolega v jinem prispevku pise presmerovat vystup do /dev/null, ja to zkousel presmerovat do souboru
os.execv('./applikace','arg1','arg2',...) >> open('temp.txt','w')
, ale bez uspechu :(
echo "Content-type: text/plain; charset=iso-8859-1" echo ...pokud vam jde o vystup one aplikace, doporucuju "zabalit" do nejakeho .sh a na zacatek dat ty dve echa.
Tiskni
Sdílej: