Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
[daeltar@rory ~]$ ruby
require 'iconv'
puts Iconv.new('ascii//translit', 'utf-8').iconv("čšřáýíěčš")
?????????
podruhe pomoci interaktivniho ruby, dostaneme ocekavany vysledek(tj odstraneni diakritiky):
[daeltar@rory ~]$ irb
irb(main):001:0> require 'iconv'
=> true
irb(main):002:0> puts Iconv.new('ascii//translit', 'utf-8').iconv("čšřáýíěčš")
csrayiecs
=> nil
A ja se ptam, proc? (locale cs_CZ.utf8, GNOME terminal, $KCODE nepomaha)
irb(main):005:0> require 'iconv' => true irb(main):006:0> puts Iconv.new('ascii//translit', 'utf-8').iconv("čšřáýíěčš") ????????? => nilGnome-terminal, cs_CZ.UTF-8
require 'iconv' require 'locale' Locale::setlocale( Locale::LC_CTYPE, '' ) puts Iconv.new('ascii//translit', 'utf-8').iconv('šěčřšěž')
Tiskni
Sdílej: