Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
predpokladem je ovsem vedet neco malo o zpracovani signalu (co udelat s temi cisly, co vypadnou z AD prevodniku aby to chodilo podle mych predstav...)
nejlepsi by asi bylo upresnit zadani problemu (kdyz je signal vetsi nez ... mV/dB/cislo a spada do pasma od do Hz udelej ...) na pozadovane presnosti, rychlosti odezvy, pripadne moznaosti vyskytu falesnych signalu pri prudkych zmenach vstupu
od tehle pozadavku by se odvijelo dalsi reseni. jestli je nutne FFT, nebo postaci digitalni filtry. jinak pro pocatecni nastudovani by melo stacit vedet, jak se spocita efektivni/stredni/spickova hodnota - pro detekci urovne v celem pasmu. aby se dalo poznat, ze tam prisel nejaky silny/slaby signal.
no a pak treba co dela FFT (podle mne neni potreba zkoumat implementacni detaily). jak souvisi casova oblast a spektrum, pripadne ze existuje aliasing
typ pro nastudovani... nejake priklady programku jsou treba na http://www.dsptutor.freeuk.com/ ; jinak treba google nahlasi treba
Výsledky 1 - 10 z asi 1 740 000 na dotaz digital signal processing tutorial. (0,12 sekund), takze studijniho materialu je dost
arecord -f S16_LE -c1 -r44100 > nahravkaa pak si zobrazit spektrum z prvních necelých dvou sekund záznamu takhle:
#!/usr/bin/python from scipy import * import pylab, time, os fr = file('nahravka') signal = fromfile(fr, int16, 65536) frequency = 44100 Nf = len(signal)//2 + 1 freqaxis = arange(Nf)/2.0/(Nf - 1)*frequency spectrum = abs(fft(signal)[:Nf])**2 pylab.semilogx(freqaxis, spectrum) pylab.show()Ale nic bych se nedivil, kdybych tam měl nějakou off-by-one chybu.
Tiskni
Sdílej: