Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
mam zdroj, napr.: a, b c, d a chci nahradit ",$" za " " abych dostala a b c d pomoci sedu mi to nejde. Poradite prosim nekdo?
perl -ne 's/,\n/ /; print;'
), ale ze zajimavosti jsem se zeptal googlu a hned druhy odkaz navede na prikaz sed '/,$/N;s/,\n */ /'
. man seda přečíst si pasáž o příkazech. Určitě se Ti tam nějaké zalíbí, pomocí kterých to vyřešíš. Popřípadě si něco vůbec o sedu přečti, jak pracuje pattern space, hold space a další fičurky. Já v sedu běžně nedělám, tak jsem s pomocí manu vypotil tohle:
sed -n ': start;/,$/{N;s/,\n/ /;b start};p'Ale netvrdím, že je to takhle elegantní. Hlavně si, to zas prosím já, najdi, co znamenají jednotlivé příkazy (speciálně N), ať nemám pocit, že jsem zmařil čas.
a, b, c a b c
Na každém vstupním řádku nahraď čárku, která je poslední znak na řádce, mezerouCož tedy zoufale neodpovídá zadání. 1. $ není znak (ve smyslu skutečné sekvence bytů) konce řádku, pouze matchuje s koncem vstupního řetezce. S jistým humorem řečeno, těžko můžeš smazat konec něčeho. To by šlo udělat jedině tak, že by jsi to nafoukla na nekonečnou délku. 2. I kdyby byl $ znak konce řádku, tak vycházíš ze špatného předpokladu, že po přečtení vstupního řádku do pattern spacu je tento ukončen tímto znakem, což není. Například si to můžeš ověřit tak, že
sed 's/.*//', což znamená smazání VŠECH znaků na řádce, vypíše prázdný řádek a nikoli nic. Můžeš to chápat třeba tak, že sed zpracovává vstupní soubor po řádcích, ale do samotného pattern spacu znaky konce řádku nedává. A pak když to znovu tiskne, tak automaticky odřádkuje. ÁÁÁle použití N, to je jiná. Tohle chování se může zdát možná trošku nelogické, nicméně sama nahlídneš, že jinak by to dělalo ještě větší bordel.
rychly nástřel (= neodladěný)
:loop
$!{ N ; b loop }
s/,\n/ /g
základním kamenem je příkaz "N" - akumulace řádků, aby se řádky vůbec daly spojovat
sed ':start;/,$/{N;s/,\n/ /;b start}'
Tiskni
Sdílej: