V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Zdravím, už umím zvládat "automatickou" deklaraci v IDE Kdevelop, avšak QtDesigner nic takového nemá. Namísto toho má uveden v manuálu postup, jak svůj projekt deklarovat v konsoli.
Jenomže podle toho postupu se mi nedaří zkompilovat ani ty obyčejné HelloWorld prográmky.
Postup uvedený v manuálu QtDesigneru spočívá v napsání do konzole těchto příkazů: qmake -project qmake make
U provádění toho příkazu make to vypíše chyby:
g++ -c -pipe -Wall -W -O2 -D_REENTRANT -DQT_NO_DEBUG -DQT_THREAD_SUPPORT -DQT_SHARED -DQT_TABLET_SUPPORT -I/usr/share/qt3/mkspecs/default -I. -I. -I/usr/include/qt3 -o main.o main.cpp main.cpp:1:25: error: QApplication: No such file or directory main.cpp:2:24: error: QPushButton: No such file or directory main.cpp:13:4: warning: no newline at end of file main.cpp: In function ‘int main(int, char**)’: main.cpp:6: error: ‘QApplication’ was not declared in this scope main.cpp:6: error: expected `;' before ‘app’ main.cpp:8: error: ‘QPushButton’ was not declared in this scope main.cpp:8: error: expected `;' before ‘hello’ main.cpp:9: error: ‘hello’ was not declared in this scope main.cpp:12: error: ‘app’ was not declared in this scope main.cpp: At global scope: main.cpp:4: warning: unused parameter ‘argc’ main.cpp:4: warning: unused parameter ‘argv’ make: *** [main.o] Error 1
Zdrojový kód HelloWorld programu je:
#include QApplication #include QPushButton int main(int argc, char *argv[]) { QApplication app(argc, argv); QPushButton hello("Hello world!"); hello.resize(100, 30); hello.show(); return app.exec(); }
Zkoušel jsem i HelloWorld prográmek s tímto kódem:
#include kapp.h #include kmainwindow.h int main (int argc, char **argv) { KApplication a (argc, argv, "Hello KWorld!"); KMainWindow *w = new KMainWindow(); w->setGeometry(100, 100, 200, 100); a.setMainWidget(w); w->show(); return a.exec(); }
A pak ještě i jiným způsobem. U všech způsobů to končí právě u toho příkazu make. Ale možná bude problém už i u příkazu qmake.
Zkoušel jsem však i jiné další možnosti použití g++ (např. přímo z tutorialu tady na ABClinuxu - Začínáme Kprogramovat), ale zatím vždycky jsem ztroskotal.
Prosím, napíšete mi tu nějaký zaručeně fungující způsob, jak mám tyhlety prográmky (a všechny další programy) zkompilovat? Anebo jestli si všímáte nějaké chyby, které jsem si nevšimnul, prosím, poradíte mi?
Děkuji.#include <QApplication.h> nebo #include "QApplication.h"include soubory mají většinou příponu .h
/**************************************************************** ** ** Qt tutorial 1 ** ****************************************************************/ #include <qapplication.h> #include <qpushbutton.h> int main( int argc, char **argv ) { QApplication a( argc, argv ); QPushButton hello( "Hello world!", 0 ); hello.resize( 100, 30 ); a.setMainWidget( &hello ); hello.show(); return a.exec(); }
Hmm, při vytváření dotazu jsem nevěděl, jak tam napsat toto: <>
Teďka už je to přímo nahoře v nabídce. Jinak nezkoušel jsem nikde předělávat žádné cesty. Předpokládám, že je to u toh příkazu g++. Hnedka to zkusím. Jinak někdo se ptal, jakou mám distribuci. Mám Kubuntu 7.04Aha, díky.
Ale musím vůbec používat ten qmake? Nešlo by to všechno jenom tím příkazem g++ z konzole? Kde nebo jak se naučím bez problému používat příkaz g++ v konzoli? Zatím jsem nic nenašel.
qmake
svým způsobem používat nemusíte, ale nevím, co tím chcete vyřešit.
Děkuji. Přivedl jste mě na správnou cestu. Mám nainstalovanou Qt3, ale v nápovědě Qt3Designeru jsem se nějak dostal k tutoriálu Qt4 ...
Teď jsem si našel tutorial pro Qt3 a zkusil jsem ten qmake a make a tentokrát to proběhlo v pořádku. Ještě jednou moc moc díky.
Tiskni
Sdílej: