Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
#!/bin/bash LOGFILE="/var/log/stopstart.log" DATE=/bin/date FORMAT="+%Y-%m-%d %H:%M:%S" case $1 in start) $DATE "$FORMAT Started" >> $LOGFILE ;; stop) $DATE "$FORMAT Stopped" >> $LOGFILE ;; *) echo "Usage: $0 {start|stop}" ;; esacnastav mu prava, aby byl spustitelny
chmod 755 /etc/init.d/stopstartloga udelej linky do rc.d, napr. v debianu to je
update-rc.d stopstartlog defaultspak by ti to melo hezky logovat :)
/var/log/stopstart.log { weekly missingok rotate 52 compress delaycompress notifempty create 640 root adm }
kdy by nejlepe mohl spocitat jak dlouho byl pocitac spusteny.
OnSuspend 20 /etc/init.d/stopstartlog stop OnResume 20 /etc/init.d/stopstartlog start
echo "start" >> soubor.txt date +"%d.%m.%Y %H:%M" >> soubor.txtA při ukončení taky
echo "stop" >> soubor.txt date +"%d.%m.%Y %H:%M" >> soubor.txtA >> zajistí že se to do souboru bude připisovat pořád na konec. (semtam ten soubor budeš muset smazat) No a kam to dát pro start a konec je trochu závislé na distribuci takže pokud napíšeš jaká distribuce tak ti poradí přesněji.
update-rc.d stopstartlog defaultsinitskript:
#!/bin/bash # cesta k logu LOGFILE="/var/log/stopstart.log" # cesta k programu date DATE=/bin/date # format data FORMAT="+%Y-%m-%d %H:%M:%S" # case, proste vezmi $1 (prvni parametr) a zkousej ruzne moznosti # taky by se to dalo udelat pres if, ale takhle je to prehlednejsi case $1 in # je to 'start'? start) # pokud ano, spust date se spravnym formatem # vystup je presmerovan do logu $DATE "$FORMAT Started" >> $LOGFILE ;; # je to 'stop'? stop) # pokud ano, spust date se spravnym formatem, # vystup je presmerovan do logu $DATE "$FORMAT Stopped" >> $LOGFILE ;; # neni to ani 'start' ani 'stop'? *) # vypiseme pouziti # $0 je 'nulty parametr', coz je nazev programu, ktery spoustime echo "Usage: $0 {start|stop}" ;; # konec toho case esaclogrotate:
# ktere soubory rotovat: /var/log/stopstart.log { # rotovat tydne: weekly # pokud ten log chybi, tak nam to nevadi, proste nerotujeme: missingok # po 52. zarotovani se log maze. tzn. po roce rotate 52 # komprimuj zarotovane logy compress # tohle presne nevim, mam pocit, ze je to to, aby se komprimoval # az po dvou dnech - prvni se "jen" zarotuje a dalsi zakomprimuje # radsy se kouknete do manualu ;) delaycompress # pokud je log prazdny, nema cenu ho rotovat: notifempty # po zarotovani (prejmenovani) opet vytvorit puvodni soubor create 640 root adm }
#!/bin/bash -> kterým programem ten skript bude interpretován LOGFILE="/var/log/stopstart.log" -> kam ukládat data DATE=/bin/date -> kde je program date FORMAT="+%Y-%m-%d %H:%M:%S" -> formát data jak se bude ukládat case $1 in -> podle toho co je uvedené jako parametr skriptu spustím příslušný řádek dále start) $DATE "$FORMAT Started" >> $LOGFILE -> tento řádek se spustí při parametru start a vlastně se spustí /bin/date "+%Y-%m-%d %H:%M:%S Started" >> /var/log/stopstart.log ;; stop) $DATE "$FORMAT Stopped" >> $LOGFILE -> při stop ;; *) echo "Usage: $0 {start|stop}" -> při jiném parametru ;; esac -> konec
Tiskni
Sdílej: