Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Zdravim,
snazim se uz asi tyden vyresit problem s nastavenim pruhlednosti hlavniho okna aplikace psane v Qt4 (pomoci funkce setWindowOpacity(xx)...). Pro me testovaci ucely se snazim vytvorit efekt fadein/fadeout, kdy se pruhlednost okna meni z plne pruhlednosti do nepruhledosti a zpet...
Ve windows vse funguje, ale linux nejsem schopny donutit, aby vykreslil moje okno castecne pruhledne.
Podle oficialni dokumentace musi byt pro X11 splneno nekolik podminek:
Note that under X11 you need to have a composite manager running, and the X11 specific _NET_WM_WINDOW_OPACITY atom needs to be supported by the window manager you are using.Composite manager (kompmgr) mi bezi podle nastaveni (napr. neaktivni okna jsou castecne pruhledna), ale muj fade in/out efekt stale nejede.
Nevite nekdo, jak zjistit, zda muj window manager podporuje _NET_WM_WINDOW_OPACITY?
Funguje to vubec nekomu?
Na google jsem nasel spoustu diskuzi se stejnym problemem, ale nikde nebylo reseni, jen uvedena citace z dokumentace
Jen pro uplnost, pouzivam Gentoo s KDE 3.5.7 (tedy KWin manazer), xorg-x11 verze 7.2, nvidia ovladac, ...
Podarilo se uz nekomu zprovoznit castecnou pruhlednost hlavniho okna pomoci setWindowOpacity(...)?
Napiste, prosim, sve zkusenosti pripadne proc to stale nefunguje...
To je mi jasne, stejne tak to umi KWin se spustenym kompozitnim manazerem, coz me nezajima...
Ja potrebuji pruhlednost ovladat programove. Qt4 na to uz maji primo funkci, ktera na widlich funguje, ale na linuxu je treba nejake dodatecne nastaveni. Jenze nejsem schopny zjistit, co presne jeste nastavit, protoze to, co udava Trolltech mi nepomohlo.
Aha, tak to vyzkousim nejakeho jineho, ale compiz ee...
Potrebuji nejakou lehkou nahradu za kwin. Na KDE4 se jeste nechystam prejit a compiz ani beryl nejsou na muj HW dostatecne "lehke". Compiz jsem pouzival par dni a ano, je to pekne, ale jakykoliv efekt hodne ubral na citelnosti textu (musel jsem pockat nez efekt dobehne, abych mohl zacit cist) a hlavne to hodne zatezovalo komp a zpomalovalo jeho reakce... Dam si rict az na novem zeleze - za par let
Jinak diky za radu.
Tiskni
Sdílej: