Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
V tomto výpisu jsou mimo jiné obsaženy cesty k souborům (třeba obrázkům), které se nacházejí na lokálních discích případných uživatelů ... Problém je, že tento soubor je na lokálním disku a já nevím, jak k němu ze strany serveru přistoupit
Ale k čemu to je? Nějak to nechápu, ale pokud soubor potřebuji, tak ho uživatel uploaduje a pak mě nezajímá, kde byl předtím, ale přeci nemůžu z HTML stránky zobrazené na webovém serveru přistupovat k lokálním souborům (pak bych mohl číst i třeba /etc/passwd
atp.).
Aha, pokud to teda chápu správně, tak všechno běží na jednom stroji (nebo v jedné laboratoři/síti). To ale nic nemění na tom, že server nemůže jen tak hrabat do souborů, protože obvykle běží pod uživatelem typu nobody
, který nemůže skoro nic. K souborům může přistupovat, jen pokud mají určitá práva (SELinux) nebo skupinu (obvykle www
), ale navíc (např. Apache) server nenechá zobrazovat jiné soubory než pod určitým adresářem (obvykle public_html
).
Ale abych napsal něco konstruktivního: ať uživatelé mají ty výkresy vždy v určitém adresáři (nebo ať je tam symlinkují) a nastaví mu práva na čtení buď pro všechny (pak asi půjde napsat do adresy /home/..../vykres
) nebo aspoň práva na čtení pro určitou skupinu, pod kterou běží server a ten je pak bude přeposílat, takže se bude muset adresa přepsat na něco jako localhost/uzivatel/vykresy/vykres
. Buď jak buď, je to docela ohavnost - jak z hlediska bezpečnosti, tak pohodlí pro uživatele (kteří budou muset ukládat výkresy do určitého adresáře).
příklad Lin: file:///home/pavel/soubor.html příklad Win: file://c:/adresar/soubor.html
Hmmm... teď jsem si doma dal do jednoho HTML souboru odkaz na lokální soubor (tedy s tou cestou, jak popisujete) a zobrazil si ho přes Apache. Ale pokud na odkaz kliknu, nic se nestane [což je IMHO jedině správně] (pokud ho vykopíruju do adresního řádku, je to okay) - ani ve Firefoxu, ani v Links. Takže zbývá jen řešení č. 2 (přeposílat přes server) nebo to úplně překopat.
- http://www.seznam.cz - http://muj.server/dokumenty/navod1.html - http://muj.server/dokumenty/navod2.php - file:///home/pavel/soubor.html - lokální soubor u mne v PCNo a při kliknutí na příslušný odkaz se otevře přísný odkaz (soubor) v prohlížeči. 1 odkaz otevře stránku z internetu, 2 a 3 odkaz otevře stránku z mého serveru a při kliknutí na 4 odkaz se otevře uživateli v jeho prohlížeči soubor lokálně z jeho houmu (samozř. tedy, pokud tam v této cestě tento soubor má). Doufám, že si rozumíme. Takto jsem to myslel a takto to i samozř. funguje.
Asi jsme si nerozuměli - předpokládal jsem, že stránka bude vygenerována na serveru a rovnou zobrazena - potom k lokálním souborům (ani v rámci prohlížeče) přistupovat nemůže. Pokud ji ale uživatel otevře z lokálního umístění, pak to samozřejmě fungovat bude.
file://
zobrazuji lokální soubory i v prohlížeči IE6 na Widlích (nemám s tím problém, resp. jsem kvůli tomu neřešil vůbec nic, prostě to takto funguje). Na webové stránce na místním intarnetu (apache na Lin) mám i odkaz, na který se po kliknutí zobrazí lokální soubor (jeden návod) umístěný na všech PC na c:/cesta/......
Tiskni
Sdílej: