Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V tomto výpisu jsou mimo jiné obsaženy cesty k souborům (třeba obrázkům), které se nacházejí na lokálních discích případných uživatelů ... Problém je, že tento soubor je na lokálním disku a já nevím, jak k němu ze strany serveru přistoupit
Ale k čemu to je? Nějak to nechápu, ale pokud soubor potřebuji, tak ho uživatel uploaduje a pak mě nezajímá, kde byl předtím, ale přeci nemůžu z HTML stránky zobrazené na webovém serveru přistupovat k lokálním souborům (pak bych mohl číst i třeba /etc/passwd
atp.).
Aha, pokud to teda chápu správně, tak všechno běží na jednom stroji (nebo v jedné laboratoři/síti). To ale nic nemění na tom, že server nemůže jen tak hrabat do souborů, protože obvykle běží pod uživatelem typu nobody
, který nemůže skoro nic. K souborům může přistupovat, jen pokud mají určitá práva (SELinux) nebo skupinu (obvykle www
), ale navíc (např. Apache) server nenechá zobrazovat jiné soubory než pod určitým adresářem (obvykle public_html
).
Ale abych napsal něco konstruktivního: ať uživatelé mají ty výkresy vždy v určitém adresáři (nebo ať je tam symlinkují) a nastaví mu práva na čtení buď pro všechny (pak asi půjde napsat do adresy /home/..../vykres
) nebo aspoň práva na čtení pro určitou skupinu, pod kterou běží server a ten je pak bude přeposílat, takže se bude muset adresa přepsat na něco jako localhost/uzivatel/vykresy/vykres
. Buď jak buď, je to docela ohavnost - jak z hlediska bezpečnosti, tak pohodlí pro uživatele (kteří budou muset ukládat výkresy do určitého adresáře).
příklad Lin: file:///home/pavel/soubor.html příklad Win: file://c:/adresar/soubor.html
Hmmm... teď jsem si doma dal do jednoho HTML souboru odkaz na lokální soubor (tedy s tou cestou, jak popisujete) a zobrazil si ho přes Apache. Ale pokud na odkaz kliknu, nic se nestane [což je IMHO jedině správně] (pokud ho vykopíruju do adresního řádku, je to okay) - ani ve Firefoxu, ani v Links. Takže zbývá jen řešení č. 2 (přeposílat přes server) nebo to úplně překopat.
- http://www.seznam.cz - http://muj.server/dokumenty/navod1.html - http://muj.server/dokumenty/navod2.php - file:///home/pavel/soubor.html - lokální soubor u mne v PCNo a při kliknutí na příslušný odkaz se otevře přísný odkaz (soubor) v prohlížeči. 1 odkaz otevře stránku z internetu, 2 a 3 odkaz otevře stránku z mého serveru a při kliknutí na 4 odkaz se otevře uživateli v jeho prohlížeči soubor lokálně z jeho houmu (samozř. tedy, pokud tam v této cestě tento soubor má). Doufám, že si rozumíme. Takto jsem to myslel a takto to i samozř. funguje.
Asi jsme si nerozuměli - předpokládal jsem, že stránka bude vygenerována na serveru a rovnou zobrazena - potom k lokálním souborům (ani v rámci prohlížeče) přistupovat nemůže. Pokud ji ale uživatel otevře z lokálního umístění, pak to samozřejmě fungovat bude.
file://
zobrazuji lokální soubory i v prohlížeči IE6 na Widlích (nemám s tím problém, resp. jsem kvůli tomu neřešil vůbec nic, prostě to takto funguje). Na webové stránce na místním intarnetu (apache na Lin) mám i odkaz, na který se po kliknutí zobrazí lokální soubor (jeden návod) umístěný na všech PC na c:/cesta/......
Tiskni
Sdílej: