Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
V tomto výpisu jsou mimo jiné obsaženy cesty k souborům (třeba obrázkům), které se nacházejí na lokálních discích případných uživatelů ... Problém je, že tento soubor je na lokálním disku a já nevím, jak k němu ze strany serveru přistoupit
Ale k čemu to je? Nějak to nechápu, ale pokud soubor potřebuji, tak ho uživatel uploaduje a pak mě nezajímá, kde byl předtím, ale přeci nemůžu z HTML stránky zobrazené na webovém serveru přistupovat k lokálním souborům (pak bych mohl číst i třeba /etc/passwd
atp.).
Aha, pokud to teda chápu správně, tak všechno běží na jednom stroji (nebo v jedné laboratoři/síti). To ale nic nemění na tom, že server nemůže jen tak hrabat do souborů, protože obvykle běží pod uživatelem typu nobody
, který nemůže skoro nic. K souborům může přistupovat, jen pokud mají určitá práva (SELinux) nebo skupinu (obvykle www
), ale navíc (např. Apache) server nenechá zobrazovat jiné soubory než pod určitým adresářem (obvykle public_html
).
Ale abych napsal něco konstruktivního: ať uživatelé mají ty výkresy vždy v určitém adresáři (nebo ať je tam symlinkují) a nastaví mu práva na čtení buď pro všechny (pak asi půjde napsat do adresy /home/..../vykres
) nebo aspoň práva na čtení pro určitou skupinu, pod kterou běží server a ten je pak bude přeposílat, takže se bude muset adresa přepsat na něco jako localhost/uzivatel/vykresy/vykres
. Buď jak buď, je to docela ohavnost - jak z hlediska bezpečnosti, tak pohodlí pro uživatele (kteří budou muset ukládat výkresy do určitého adresáře).
příklad Lin: file:///home/pavel/soubor.html příklad Win: file://c:/adresar/soubor.html
Hmmm... teď jsem si doma dal do jednoho HTML souboru odkaz na lokální soubor (tedy s tou cestou, jak popisujete) a zobrazil si ho přes Apache. Ale pokud na odkaz kliknu, nic se nestane [což je IMHO jedině správně] (pokud ho vykopíruju do adresního řádku, je to okay) - ani ve Firefoxu, ani v Links. Takže zbývá jen řešení č. 2 (přeposílat přes server) nebo to úplně překopat.
- http://www.seznam.cz - http://muj.server/dokumenty/navod1.html - http://muj.server/dokumenty/navod2.php - file:///home/pavel/soubor.html - lokální soubor u mne v PCNo a při kliknutí na příslušný odkaz se otevře přísný odkaz (soubor) v prohlížeči. 1 odkaz otevře stránku z internetu, 2 a 3 odkaz otevře stránku z mého serveru a při kliknutí na 4 odkaz se otevře uživateli v jeho prohlížeči soubor lokálně z jeho houmu (samozř. tedy, pokud tam v této cestě tento soubor má). Doufám, že si rozumíme. Takto jsem to myslel a takto to i samozř. funguje.
Asi jsme si nerozuměli - předpokládal jsem, že stránka bude vygenerována na serveru a rovnou zobrazena - potom k lokálním souborům (ani v rámci prohlížeče) přistupovat nemůže. Pokud ji ale uživatel otevře z lokálního umístění, pak to samozřejmě fungovat bude.
file://
zobrazuji lokální soubory i v prohlížeči IE6 na Widlích (nemám s tím problém, resp. jsem kvůli tomu neřešil vůbec nic, prostě to takto funguje). Na webové stránce na místním intarnetu (apache na Lin) mám i odkaz, na který se po kliknutí zobrazí lokální soubor (jeden návod) umístěný na všech PC na c:/cesta/......
Tiskni
Sdílej: