Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
int main(void){ pid_t id; printf("tento text se vypíše dvakrát"); if ((id = fork()) == 0) { /* synovský proces */ putchar('\n'); } else if (id > 0) { /* otcovský proces */ putchar('\n'); } else { perror("fork"); return 1; /* chyba při fork() */ } return 0; }chtel bych vedet, jaktoze se funkce printf provede 2x? moje myslenka je, ze po vytvoreni procesu jak parent tak child pokracuji dale v programu.
fork()
.
FILE*
, prostě nejdřív cachují do paměti a až když tam pošleš znak konce řádku, tak se to odpálí syscallem do kernelu. (Proto taky ty funkce pracují se strukturou FILE a ne rovnou s číselným deskriptorem.)
Takže co se stane - do té cache uložíš ten text, ale ten se ve skutečnosti nikam nevypíše. Pak rozmnožíš ten proces, takže teď každý proces má svou vlastní verzi cache s tím textem. A v obou procesech ji celou odpálíš tím znakem '\n'
.
Je to evidentní z výpisu programu strace -f
.
printf
vložit fflush(stdout);
nebo dát do printf znak konce řádku (\n
).
man stdout
? Číst zrovna tuhle manuálovou stránku by mě na jeho místě asi taky nenapadlo. I když úplně nejlepší je si přečíst všechny manuálový stránky PID User space | Kernel space 1 FILE *stream1 → int fd1 --→ int kfd1Situace po forku:
PID User space | Kernel space 1 FILE *stream1 → int fd1 -+→ int kfd1 2 FILE *stream1 → int fd1 -+Je třeba brát na zřetel, že struct FILE obsahuje vlastní buffer a ukazatel v uživatelském prostoru, tudíž po forku dojde k jeho duplikaci a vzájemné nezávislosti. Naopak int fd v uživ. prostoru je jen číslo, které si jádro spolu s PID přemapuje na interní deskriptor. Buffer file/socket descriptoru je v prostoru jádra a je jenom jeden.
Tiskni
Sdílej: