Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
#!/bin/bash echo "Třeba něco vypisuji."Pokud byste chtěl používat parametry typu
-o abc
, podívejte se na man getopt
.
#!/bin/bash #parsování parametrů příkazové řádky PARAMETRY=`getopt -q -o o:h:s:v: -- "$@"` if [ $? != 0 ] ; then echo "Chybně zadané parametry" ; exit 1 ; fi eval set -- "$PARAMETRY"; #připravení výchozích hodnot proměnných DIR="comments" HOD="hodnoceni.txt" STUD="students.txt" while true ; do case "$1" in -o) DIR="$2" ; shift 2;; -h) HOD="$2" ; shift 2;; -s) STUD="$2" ; shift 2;; -v) if [ -n "$2" ] ; then VAR="$2" ; fi ; shift 2;; --) shift ; break ;; *) echo "Neznámý parametr" ; exit 2 ;; esac done #nyní máte v proměnných $DIR, $HOD, $STUD, $VAR potřebné hodnoty (případně $VAR není definována) echo $DIR echo $HOD echo $STUD echo ${VAR:-"-- nezadáno --"}Pomůžou vám k tomu
man bash
, man getopt
, man test
Zde je žádaný kanón na vrabce
volby="-o tl:" getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1; eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`; ... while [ $# -gt 1 ]; do case $1 in -l) něco, když je -l param; shift 2;; -t) parametr -t; shift 1;; *) něco jíného; shift;; esac done
#!/bin/bash volby="-o t1:" getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1; eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`; while [ $# -gt 1 ]; do case $1 in -l) echo "tohle je parametr l"; shift 1;; -t) echo "parametr -t"; shift 1;; *) echo "něco jiného"; shift;; esac donetakhle jsem to přepsal, ale po spuštění a zadání například ./pokus.sh -l mi to nic nevypíše, ale třeba pro -t ano. nevíte kde je zrada?
volby="-o t1:"tam dej:
volby="-o tl:"(dvojtečka za "l" znamená, že ten přepínač bude chtít argument)
Zrada je také v prvním použití getopt
s parametrem pro tichý výpis a také, že pokud selže, tak se celý skript ukončí (|| exit 1;
).
#!/bin/bash TEMP=`getopt -o o: -n 'ukazka2' -- "$@"` if [ $? != 0 ] ; then echo "Koncim..." >&2 ; exit 1 ; fi eval set -- "$TEMP" while true ; do case "$1" in -o) echo "Volba o, argument \`$2'" ; shift 2 ;; --) shift ; break ;; *) echo "Internal error!" ; exit 1 ;; esac done echo "Zbyvajici argumenty:" for arg do echo '--> '"\`$arg'" ; doneV originalni verzi najdete i spoustu vysvetlujich komentaru. Spis bych doporucil vydat se timto smerem.
A kde je tam vidíte?
Spis bych doporucil vydat se timto smerem.
Naprosto souhlasím, ten můj původní kód jsem totiž pouze vykopíroval z jednoho skriptu a pouze doplnil komentáře - do skriptu se totiž vše předávalo pomocí voleb, takže jsem část za (případným) --
s klidem ignoroval.
getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1; eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`;
getopt -Qq $volby -- "$@" || exit 1;
Spustí getopt
s danými volbami a otestuje jejich správnost (a v případě chyby nic nevypíše) - pokud nastane chyba (neznámý parametr atp.), tak je skript ukončen (spojka ||
).
eval set -- `getopt -q $volby -- "$@"`;
Nastaví upravené parametry (tj. např. -ab
rozdělí na 2 samostatné: -a
a -b
atd.) do proměnných $1
, $2
...
Tiskni
Sdílej: