Byla vydána verze 0.84 telnet a ssh klienta PuTTY (Wikipedie). Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu.
Microsoft představil Azure Linux 4.0 a Azure Container Linux. Na konferenci Open Source Summit North America 2026 organizované konsorciem Linux Foundation a sponzorované také Microsoftem. Azure Linux 4.0 vychází z Fedora Linuxu. Azure Container Linux je založen na projektu Flatcar. Azure Linux (GitHub, Wikipedie) byl původně znám jako CBL-Mariner.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 165 (pdf).
Byla vydána verze 9.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a informačním videu.
Firefox 151 podporuje Web Serial API. Pro komunikaci s různými mikrokontroléry připojenými přes USB nebo sériové porty už není nutné spouštět Chrome nebo na Chromiu postavené webové prohlížeče.
Byla vydána nová stabilní verze 8.0 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 148. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena zranitelnost FatGid aneb CVE-2026-45250. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel se může stát rootem.
Společnost Flipper Devices oznámila Flipper One. Zcela nový Flipper postavený od nuly. Jedná se o open-source linuxovou platformu založenou na čipu Rockchip RK3576. Hledají se dobrovolníci pro pomoc s dokončením vývoje (ovladače, testování, tvorba modulů).
Vývojáři Wine oznámili vydání verze 2.0 knihovny vkd3d pro překlad volání Direct3D na Vulkan. Přehled novinek na GitLabu.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 10.2 a 9.8. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Vypíchnout lze CLI AI asistenta goose. Podrobnosti v poznámkách k vydání (10.2 a 9.8).
teda né že bych se v tom vyznal jinde 
ale vážně, můžete někdo doporučit, jakou Javu je dobré používat? Ptám se proto, že:
- si chci osahat IDE Eclipse, ale to se mi na čisté instalaci openSUSE 10.3 64-bit odmítlo rozjet, byť jsem jej bral z repozitářů
- potřebuji pod FireFoxem používat Java applety
V repozitářích vidím verzi 1.5 a 1.6 od Sunu a to 32 i 64-bit. Pak nějakou Java-cacao. Tu když jsem chtěl dát pryč, tak to s sebou chtělo vzít i Open Office.. Případně mohou spolu různé verze koexistovat? Díky[petr@soban ~]$ java -version java version "1.7.0" IcedTea Runtime Environment (build 1.7.0-b21) IcedTea 64-Bit Server VM (build 1.7.0-b21, mixed mode)
- pro sichr - použít 32-bit Firefox a dát pryč 64 verzi?
- repozitáře obsahují Sun web plugin skutečně jen ve 32-bit verzi. Měl jsem za to,že na Sunu se dožadují 1.5, ale to asi jen zapomněli přepsat. Konec konců rozjelo se mi i to eclipsí IDE na JRE 1.6 byť se dožadovali 1.5
- IcedTea v openSUSE žel není. Už jsem si s ním hrál, ale nezvládalo to jeden applet, bez kterého se nehnu (je od IBM a známý, co jej Java živí se o něm vyjádřil dost nevybíravě
)
ale že už to je doba, co existuje 64bit a pořád to je vzrůšo.. 
Eclipse SDK 3.3.0 64bit JRE Sun 1.6 64bit FireFox 2.0.0.12 32bit Sun web plugin 1.5 32bit=> FF 64bit na čisté instalaci openSUSE 10.3 64bit považuji za zlomyslnost
a výpis abautu FF také:
Mozilla/5.0 (X11; U; Linux x86_64; en-US; rv:1.8.1.12) Gecko/20080203 SUSE/2.0.0.12-5.1 Firefox/2.0.0.12 Mozilla/5.0 (X11; U; Linux i686 (x86_64); en-US; rv:1.8.1.12) Gecko/20080203 SUSE/2.0.0.12-5.1 Firefox/2.0.0.12takto pohromadě do jde, ale každé zvlášť mne dost mátlo..
Tiskni
Sdílej: