Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.
Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.
Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
gcc test.cpp -o test -Wall -pedantic -pthread
a haze mi to chybu:
test.cpp: In function ‘void* PrintHello(void*)’:
test.cpp:8: error: cast from ‘void*’ to ‘int’ loses precision
a zdrojak je tento:
void *PrintHello(void *threadid)
{
int tid=(int)threadid;
printf("Hello World! It's me, thread #%d!\n", tid);
pthread_exit(NULL);
}
int main (int argc, char *argv[])
{
pthread_t threads[5];
int rc, t;
for(t=0; t<5; t++)
{
printf("In main: creating thread %d\n", t);
rc = pthread_create(&threads[t], NULL, PrintHello, (void *)t);
if(rc)
{
printf("ERROR; return code from pthread_create() is %d\n", rc);
return -1;
}
}
pthread_exit(NULL);
}
omlouvam se ze na vas vyrukuji asi s trivialnim dotazem, ale opravdu netusim co s tim.....
int tid=(int)(long)threadid;by mělo jít.
Trochu mi vrtá hlavou, co vede člověka k použití '-pedantic' při překladu zdrojáku, kde se přetypovává void* na int… :-)
Buď to překládejte s méně striktními parametry nebo to předání proveďte čistším způsobem.
int (64-bitová platforma?), pak tam prostě ke ztrátě informace dochází. Překladač nemůže vědět, že to nevadí, protože to stejně vždycky voláte s pointerem, který sám vznikl přetypováním z int.
Na x86 je šířka intu stejná nebo menší než šířka pointeru, ale jinde to tak být nemusí.
Já osobně bych to ale řešil tak, že bych předávat pointer na int (nebo rovnou na nějakou strukturu, pokud bude potřeba více dat). Ale pozor aby ses nespálil (nepřepsal si něco pod rukama dříve, než to to vlákno přečte), taky bys měl dbát na uvolňování paměti.
unsigned long long tid=(unsigned long long)threadid;
printf("Hello World! It's me, thread #%llu!\n", tid);
i když by se jistě našlo něco lepšího či přenositelnějšího.
P.S. A je docela možné, že ten zdroják v c++ budete muset kompilovat třeba g++, ne jen gcc.
Stálo by za to označit, která z řádek programu je řádka 8, na které to tu chybu hlásí
Jinak, potenciální problémy tam vidím tyto:
PrintHello() nemá stanovenou výchozí hodnotu, přestože je deklarovaná jako vracející void *; vím, že ve skutečnosti se ta funkce nikdy nevrátí, ale překladač to IMHO neví a může ho to mást. Doplnil bych fiktivní return NULL. To samé platí pro main().PrintHello(), by měla pouze napsat pozdrav; rozhodně ne vypsat pozdrav a pak ukončit thread! Buď přejmenovat na PrintHelloAndExit, nebo dát ukončení threadu někam jinam. Kdyby se taková funkce vyskytovala ve skutečné aplikaci, bude to ošklivá nášlapná mina na každého, kdo bude ten program udržovat nebo upravovat.pthread_exit() jsou v daném kódu úplně zbytečná; hlavní funkce threadu může svůj výstupní ukazatel prostě vrátit (proto je deklarována jako vracející void *; hlavní funkce programu taktéž.tid, je matoucí, protože skutečný TID (ten, který se získá voláním funkce gettid()) je něco úplně jiného. Opět ošklivá nášlapná mina, zvlášť proto, že skutečný TID je také celé číslo.Funkce PrintHello() nemá stanovenou výchozí hodnotu, přestože je deklarovaná jako vracející void *; vím, že ve skutečnosti se ta funkce nikdy nevrátí, ale překladač to IMHO neví a může ho to mást. Doplnil bych fiktivní return NULL. To samé platí pro main().Překladač to ví.
Štábní kultura: funkce, která se jmenuje PrintHello(), by měla pouze napsat pozdrav; rozhodně ne vypsat pozdrav a pak ukončit thread! Buď přejmenovat na PrintHelloAndExit, nebo dát ukončení threadu někam jinam. Kdyby se taková funkce vyskytovala ve skutečné aplikaci, bude to ošklivá nášlapná mina na každého, kdo bude ten program udržovat nebo upravovat.To by pak mělo na konci jména mít AndExit nějakých 90 % funkcí pro vlákna, co se v programech kdy vyskytují
A pthread_exit v main() se mi nelíbí ani trochu.
PrintHello nelze vyčíst, že je to hlavní funkce vlákna. Kdyby se jmenovala, dejme tomu, HelloThreadMain, bylo by hned jasno.
Kdyby to byla knihovní funkce, která dejme tomu vykreslí nějaké logo, tak se může klidně stát, že ji někdo vyvolá ze singlethreadového programu, a žuch.
A pthread_exit v main() se mi nelíbí ani trochu.Niekedy to volanie môže myť zmysel. Ak tam je, tak sa počká, kým sa všetky vlákna ukončia (a až potom sa ukončí aj hlavné vlákno). Práve v tom príklade to zmysel má, kedže tam nie je žiadne čakanie na to, až urobia tie vytvorené vlákna to, čo urobiť majú.
unsigned long long tid=(unsigned long long)threadid;
printf("Hello World! It's me, thread #%llu!\n", tid
tak:
int tid=(int)(long)threadid;
nutno kompilovat s g++
dekuji vsem kteri prispeli k vyreseni meho problemu, dekuji i tem kteri me poucili o štábní kultuře, v budoucnu az ziskam urcite zkusenosti se ji budu urcite ridit....
Tiskni
Sdílej: