Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
Hlavickove soubory knihoven casto byvaji v samostatnem balicku (pojmenovanem ve stylu libka-dev, libka-devel, libka-headers). Urcite je mate nainstalovane?
A bylo by dobre uvest jakou linuxovou distribuci pouzivate a co/odkud/jak presne jste instalovala, jinak tezko konkretne poradit.
> Myslim ze by to mohlo jit nastavenim systemove promenne $PATH$PATH určuje zoznam adresárov, kde sa hľadajú spustiteľné súbory. S kompiláciou súvisí nanajvýš tým, že sa podľa nej hľadá kompilátor. Cesta k hlavičkovým súborom sa pre kompilátor zadáva prepínačom
-I
. Cesta ku knižniciam sa zadáva linkeru prepínačom -L
. Je dobrým zvykom, že na systéme, kde je Qt, je nastavená premenné prostredia QTDIR, ktorá hovorí, kde to Qt vlastne je. Keď to dáš celé dohromady, tak dospeješ k niečomu takémuto:
g++ -o subor.o -I$QTDIR/include -c subor.c
ld -o program -L$QTDIR/lib -lqt-mt subor.o
Odporúčam pohľadať nejakú literatúru o tom, ako sa pracuje s kompilátorom na commandline, alebo použiť nejaké IDE.
Tiskni Sdílej: