Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Ahoj,
v souvislosti s diskuzi Metody pristupu na seriovy port v C jsem se rozhodl resit to pres vlakna. Chtel jsem to udelat tak, ze by kazda instance tridy vytvorila dve vlakna - jedno pro RX, druhe pro TX.
Bohuzel jsem narazil na problem nevim jak vytvorit vlakno, ktere se vytvori s "main" funkci, ktera je metodou dane tridy:
Udelal jsem jednoduchy example:
#ifndef _TRIDA_H_
#define _TRIDA_H_
#include <iostream>
#include <pthread.h>
using namespace std;
class my_class
{
public:
my_class(void);
private:
void* my_thread_main(void*);
pthread_t my_thread_tid;
};
#endif // _TRIDA_H_
trida.cpp
#include "trida.h"
my_class::my_class (void)
{
cout << "Hello from my_class!";
pthread_create(&(this->my_thread_tid),
NULL,
&(this->my_thread_main),
NULL);
return;
}
my_class::~my_class (void)
{
/* pthread_join() */
return;
}
void * my_class::my_thread_main (void *) {
cout << "Hello from my_thread_main!";
return(0);
}
#include <iostream>
#include "trida.h"
using namespace std;
int main (int argc, char **argv)
{
my_class example;
cout << "Hello from main!\n";
return (0);
}
Pri prekladu dostanu toto:
g++ -c trida.cpp -o trida.o
trida.cpp: In constructor ‘my_class::my_class()’:
trida.cpp:9: error: ISO C++ forbids taking the address of a bound member function to form a pointer to member function. Say ‘&my_class::my_thread_main’
trida.cpp:10: error: cannot convert ‘void* (my_class::*)(void*)’ to ‘void* (*)(void*)’ for argument ‘3’ to ‘int pthread_create(pthread_t*, const pthread_attr_t*, void* (*)(void*), void*)’
trida.cpp: At global scope:
trida.cpp:15: error: definition of implicitly-declared ‘my_class::~my_class()’
make: *** [trida.o] Error 1
Dekuji vsem za pomoc! Tomas
V prvé řadě: IMHO není vůbec dobrý nápad dělat komunikaci přes port tak, že jedno vlákno posílá a druhé přijímá. Možná se mýlím, ale myslím, že to bude strašný bordel.
Metodu třídy my_main() máš deklarovanou jako metodu třídy my_class. Volání pthread_create() očekává ukazatel na funkci, ale ty se snažíš mu předat metodu třídy - to nemůžeš udělat, protože metoda třídy očekává navíc ukazatel na "this", který jí nemáš jak předat.
Fungovalo by to, kdyby byla metoda my_main() deklarována jako statická, a ukazatel na příslušný objekt my_class bys jí předával explicitně; potom můžeš tento ukazatel předat jako "uživatelská data" skrz volání pthread_create() a vymalováno.
Jo: zkus se inspirovat nějakou už hotovou C++ knihovnou.
Jako příklad se mrkni třeba na to, jak je udělaná třída QThread z Qt. Není to nijak těžké, jen je třeba udělat ten taneček okolo předávání pointeru na objekt.
No ale jak lze tedy efektivne resit pristup k portu? Kdyz select nelze pouzit protoze chci behem prijimani a odesilani delat neco jineho a ne cekat na data od portu.
Potrebuji totiz soubezne zpracovani dat na seriovem portu a provadeni jineho kodu.
Pokud by ale byla metoda staticka, tak to by znamenalo, ze by vsechny instance tridy meli tuto metodu spolecnou.
Ale ja bych chtel aby kazdy seriovy port mel sve dve vlakna.
Napis co vlastne potrebujes udelat (co ma ta aplikace delat kdyz se zrovna nepristupuje k seriaku), a myslim ze by bylo dobre zamyslet se nad tim jestli by to neslo resit jen s jednim vlaknem a neblokujicim ctenim, ve vetsine pripadu to jde a je to lepsi reseni nez s pomoci vlaken.
Pripojuji se v tom smyslu, že dělat vlákna přes pthreads je v c++ zbytečná dřina. Osobně bych doporučil www.boost.org/doc/html/thread.html .
Pokud bude delat jen jeden programek v C++ tak je to overkill, pokud se tim bude dlouhodobe zabejvat, tak boost je jasna volba.
Přibere tím závislost navíc, ale co se týče čitelnosti kódu (a přenositelnosti, ale to je v tomto případě asi jedno), tak tím myslím získá.
#ifndef _TRIDA_H_ #define _TRIDA_H_ #include <iostream> #include <pthread.h> using namespace std; class my_class { public: my_class(void); private: static void* _entry(void*); void* main(); pthread_t _id; }; #endif // _TRIDA_H_ my_class::my_class (void) { cout << "Hello from my_class!"; pthread_create(&(this->_id), NULL, &_entry, NULL); return; } my_class::~my_class (void) { /* pthread_join() */ return; } void* my_class::_entry (void* data) { my_class* thread = (my_class*)data; return thread->main(); } void *my_class::main() { cout << "Hello from my_thread_main!"; return(0); }
Tiskni
Sdílej: