Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ahoj,
v souvislosti s diskuzi Metody pristupu na seriovy port v C jsem se rozhodl resit to pres vlakna. Chtel jsem to udelat tak, ze by kazda instance tridy vytvorila dve vlakna - jedno pro RX, druhe pro TX.
Bohuzel jsem narazil na problem nevim jak vytvorit vlakno, ktere se vytvori s "main" funkci, ktera je metodou dane tridy:
Udelal jsem jednoduchy example:
#ifndef _TRIDA_H_
#define _TRIDA_H_
#include <iostream>
#include <pthread.h>
using namespace std;
class my_class
{
public:
my_class(void);
private:
void* my_thread_main(void*);
pthread_t my_thread_tid;
};
#endif // _TRIDA_H_
trida.cpp
#include "trida.h"
my_class::my_class (void)
{
cout << "Hello from my_class!";
pthread_create(&(this->my_thread_tid),
NULL,
&(this->my_thread_main),
NULL);
return;
}
my_class::~my_class (void)
{
/* pthread_join() */
return;
}
void * my_class::my_thread_main (void *) {
cout << "Hello from my_thread_main!";
return(0);
}
#include <iostream>
#include "trida.h"
using namespace std;
int main (int argc, char **argv)
{
my_class example;
cout << "Hello from main!\n";
return (0);
}
Pri prekladu dostanu toto:
g++ -c trida.cpp -o trida.o
trida.cpp: In constructor ‘my_class::my_class()’:
trida.cpp:9: error: ISO C++ forbids taking the address of a bound member function to form a pointer to member function. Say ‘&my_class::my_thread_main’
trida.cpp:10: error: cannot convert ‘void* (my_class::*)(void*)’ to ‘void* (*)(void*)’ for argument ‘3’ to ‘int pthread_create(pthread_t*, const pthread_attr_t*, void* (*)(void*), void*)’
trida.cpp: At global scope:
trida.cpp:15: error: definition of implicitly-declared ‘my_class::~my_class()’
make: *** [trida.o] Error 1
Dekuji vsem za pomoc! Tomas
V prvé řadě: IMHO není vůbec dobrý nápad dělat komunikaci přes port tak, že jedno vlákno posílá a druhé přijímá. Možná se mýlím, ale myslím, že to bude strašný bordel.
Metodu třídy my_main() máš deklarovanou jako metodu třídy my_class. Volání pthread_create() očekává ukazatel na funkci, ale ty se snažíš mu předat metodu třídy - to nemůžeš udělat, protože metoda třídy očekává navíc ukazatel na "this", který jí nemáš jak předat.
Fungovalo by to, kdyby byla metoda my_main() deklarována jako statická, a ukazatel na příslušný objekt my_class bys jí předával explicitně; potom můžeš tento ukazatel předat jako "uživatelská data" skrz volání pthread_create() a vymalováno.
Jo: zkus se inspirovat nějakou už hotovou C++ knihovnou.
Jako příklad se mrkni třeba na to, jak je udělaná třída QThread z Qt. Není to nijak těžké, jen je třeba udělat ten taneček okolo předávání pointeru na objekt.
No ale jak lze tedy efektivne resit pristup k portu? Kdyz select nelze pouzit protoze chci behem prijimani a odesilani delat neco jineho a ne cekat na data od portu.
Potrebuji totiz soubezne zpracovani dat na seriovem portu a provadeni jineho kodu.
Pokud by ale byla metoda staticka, tak to by znamenalo, ze by vsechny instance tridy meli tuto metodu spolecnou.
Ale ja bych chtel aby kazdy seriovy port mel sve dve vlakna.
Napis co vlastne potrebujes udelat (co ma ta aplikace delat kdyz se zrovna nepristupuje k seriaku), a myslim ze by bylo dobre zamyslet se nad tim jestli by to neslo resit jen s jednim vlaknem a neblokujicim ctenim, ve vetsine pripadu to jde a je to lepsi reseni nez s pomoci vlaken.
Pripojuji se v tom smyslu, že dělat vlákna přes pthreads je v c++ zbytečná dřina. Osobně bych doporučil www.boost.org/doc/html/thread.html .
Pokud bude delat jen jeden programek v C++ tak je to overkill, pokud se tim bude dlouhodobe zabejvat, tak boost je jasna volba.
Přibere tím závislost navíc, ale co se týče čitelnosti kódu (a přenositelnosti, ale to je v tomto případě asi jedno), tak tím myslím získá.
#ifndef _TRIDA_H_ #define _TRIDA_H_ #include <iostream> #include <pthread.h> using namespace std; class my_class { public: my_class(void); private: static void* _entry(void*); void* main(); pthread_t _id; }; #endif // _TRIDA_H_ my_class::my_class (void) { cout << "Hello from my_class!"; pthread_create(&(this->_id), NULL, &_entry, NULL); return; } my_class::~my_class (void) { /* pthread_join() */ return; } void* my_class::_entry (void* data) { my_class* thread = (my_class*)data; return thread->main(); } void *my_class::main() { cout << "Hello from my_thread_main!"; return(0); }
Tiskni
Sdílej: