Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj,
mam dotaz, zda nekdo nezna program, ktery dokaze (nebo spise hledam nekoho kdo dokaze ):
1) je psany pro linux (server 64bit) a prenasi informace do windowsu (klient)
2) umi autoupdate ze serveru
3) ma zabudovane IRC
4) zpravy ze serveru ostatnim ucastnikum
5) je staveny pro vice projektu
6) nejlepe web rozhrani
jde mi o to nejak vice zaclenit lidi co se zajimaji o nase projekty do prispivani a vice je informovat (vice sdruzit) - tento program by byl pro to urceny - bylo by tam irc, ze serveru by se daly posilat zpravy win klientum (graficke rozhrani) atp...
Myslim, ze neco podobneho asi neexistuje, pokud ma nekdo chut (treba seminarka atp) tak prosim napiste. Pokud by jste za to chteli penize, tak se take necukam, ale potrebuji na to fakturu
Pokud to pisu kam nemam, tak se omlouvam a prosim o nasmerovani
DD,
nejak jsem presne nepochopil presne poslani toho programu, co by mel jako delat. Ale odpovim na otazky:
1) Pokud mate (budete mit) k programu zdrojove kody, vetsinou neni problem to zkompilovat a udelat tak 64bit verzi.
2) Autoupdate ze serveru - no vetsina aplikaci se necha aktualizovat pres spravce balicku v dane distribuci. Ale treba existuje nejaky opensource program, ktery to ma, tak by se dalo inspirovat.
3) Zabudovane IRC - to jako obyc IRC server? Tak to by bylo vhodnejsi pouzit jiz nejaky vytvoreny a nainstalovat ho na ten server jako dalsi sluzbu.
4) Zpravy pomoci toho IRC nebo emailu?
5) Zde presne nechapu co myslite pod slovem projekt.
6) To WEBove rozhrani jsem prave chtel navrhnout - nez psat nejakou aplikaci na server a nejakeho klienta do win. Pak by stacil jenom na server napr apache, php, mysql.
Zkuste jeste konkretne popsat blize Vas pozadavek.
Tomas
2) autoupdate je myslen tim, ze aktualizuje ze serveru ktery bezi na linuxech klienta co bezi na windowsu
3) nene, staci klient ktery se napichne na jiz existujici sit
4) dam do databaze (napr) novy radek ktery bude obsahovat udaje: zobraz se kazdemu kdo se pripoji do 18.12.2008 informaci: 18.12.2008 je sraz na hlavaku >>> tato zrava vyskoci vsem treba bublinou u hodin
5) mame projekty - napr ebooklegenda.cz mujweb.info atp - chtel bych pro lidi co se o to zajimaji najit lepsi prostredi nezli jen web, mail atp - tento program by mel za ukol tohoto dosahnout aniz by clovek musel lezt nekam na web nebo forum.
6) ja myslel webove rozhrani na strane serveru pro administraci (prihlaseni administratora, pridavani zprav do db, atp...)
tzn vesmes se da rict takovy vylepseny irc klient
pro me je irc klient jako html a to co chci ja php - tzn irc klient umi "jen" chat - pokud potrebuju tem lidem neco sdelit aby si tgo vazne precetli, tak zase musim pouzit mail (coz je pomineno tim, ze clovek musi jit na mail a precist si to)
- ten muj zpusob resi vsechno - je tam jak chat, tak i moznost poslat zpravu aby si to ten clovek precetl, navic tam je moznost jednoducheho upgradgu (auto)
DD,
Nevim, ale zda se me, ze vynucenym pouzitim jakehosi klienta spis lidi "odradite" - je to nazor.
Ja bych opravdu sahl po nejakem webovskem rozhrani, nejaky ten chatbox tam, notifikace emailem pripadne pokud si to muzete financne dovolit, tak SMSkou. Upozornovani na nove zpravy lze treba pres RSS ctecky.
Ziskate tim vyhodu, ze nebudete muset programovat zadnou aplikaci pro klienta (Win, Lin, Mac, ... Windows Mobile, Symbian, Android) - webovsky prohlizec lze pouzit kterykoliv. Zadalsi tim zrusite potrebu autoupdate - vsechno bude na serveru.
Ale konecne rozhodnuti o podobe aplikace je na Vas.
Tomas
webove rozhrani jsem zkousel a dle pruzkumu to nedopadlo dobre - vice jak 80procent lidi vubec nevedela ze mame nejaky sraz nebo neco takoveho (kombonace mail + info na webu)
Ohledne zapnuteho pc - vetsinu projektu co mame, tak 99procent lidi ma zaply pc a nonstop internet (stale pripojeni).
Tiskni
Sdílej: