Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Toto je asi lahka otazka, ale nejak ma nenapada ako spratit tuto vec.
Z programu pisaneho v cecku, potrebujem spustit externy prikaz a dostat jeho vystup (text) spat do programu.
Nenapada niekoho ako by som to mohol urobit? K mojemu prekvapeniu som zistil ze funkciu system () na to pouzit nemozem, lebo ta len vracia navratovu hodnutu.
Dik.
pipe
OK ale kam to mam redirectnut?
Ide o to ze program bude stusteny napr aj hodinu. A taketo prikazy bude spustat a spracovavat ich vystupy. Potrebujem nieco ako funkciu system s tym rozdielom ze mi na miesto navratovej hodnoty vrati retazec v ktorom bude vystup programu. Nenamada ma ako by sa toto dalo spravit pomocou pipe .
program
....cout<<"neco";.....
program|cat ??
man pipe
OK, rozumiem. Este si chcem overit ci to pojde takto :
//vytvorim pipe s dvoma descriptormi
FILE * pipedescr [2]; pipe (pipedescr);
//potom
sprintf(command,"command &%d",(int)pipedescr[1]);
system(command);
//potom citam.
fgets ();
toto mi vracia
sh: Syntax error: "&" unexpected
ako mam predat ten desktriptor tomu spustanemu programu?
int pipe(int pipefd[2]);
vytvori pipefd[0]
pro cteni a pipefd[1]
pro zapis
pak udelas fork()
v potomkovi pomoci int dup2(int oldfd, int newfd);
udelas kopii pipefd[1]
(oldfd) do stdout(newfd) a pres exec*()
spustis program
v rodici pak ctes z pipefd[0] co potomek posila na stdout - ktery je ale "presmerovany" do pipefd[1]
konkretni reseni se da najit googlem za pouziti vyse uvedenych klicovych slov
Diky za odpoved. Idem to vyskusat.
Este sa chcem opytat, ze ked potomok skonci? Zatvori sa rura sama? Resp. Ako rodic zisti, ze do rury uz nikto zapisovat nebude. Bude tam EOF alebo nieco take?
Tiskni
Sdílej: