Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Jde jen o příklad, ale potreboval bych z tohodle:
ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN
dostat toto: ABC_MN ABC_MN
Došel jsem k tomuto:
echo ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN | \
sed 's/ABC\([^M][^N]\)\+MN/ABC_MN/g'
ale nefunguje to...
ABC…MN
, mezi kterými je alespoň jedna dvojice písmen, přičemž v té dvojici vždy první písmeno nesmí být M
a druhé N
. Takže třeba pokud bude mezi ABC
a MN
lichý počet znaků, nebude vám to fungovat. Zkuste místo toho \([^M][^N]\)\+
použít .\+?
– pokud tuhle konstrukci váš sed
umí. +?
je v Perl-like syntaxy „ne-nenasytný“ (ungreedy) operátor, tj. „spolkne“ co nejméně znaků.
Ale možná by nebylo od věci popsat, co chcete udělat doopravdy, možná bude existovat nějaké plně jiné jednoduché řešení. Ten váš příklad totiž nedává žádný smysl.
A nešlo by to větším kladivem?
echo ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN | perl -pe 's/ABC.+?NM/ABC_NM/g;'
dává
ABC_NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC_NM A AB MN
A co takhle?
Prepinac -r pro sed tam je pro pouziti rozsirenych reg. vyrazu. Bez nej to neprojde.
echo "ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN" | sed -r 's/ABC(M[^MN]|[^M])*MM*N/ABC_MN/g'
Děkuji vsem za reakce...
Mě jde o to jake pomocí regulárního výrazu udělat něco jako [^ ] pronekolik znaků, tedy aby se například nemohlo v textu vyskytnout ABC ale mohlo A AB BC AC...
Něco jako [^\(ABC\)]
toto: echo ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN | perl -pe 's/ABC.+?NM/ABC_NM/g;'
je přesnš to co hledám...
Díky moc
Jenom pro zajímavost... Jak by se to udělalo bez tech Perl-like vychytávek?
S tou negaci toho ABC, neslo by to takhle?: ([^A][^\ ]*)|(A^B[^\ ]*)|(AB^C[^\ ]*)
Nevim, jestli mam spravne syntaxi, protoze je to uz chvilka, co jsem si naposledy nejak poradne s regexpy hral, ale jde zhruba o to, ze bud bereme slova, ktera zacinaji na cokoliv jineho nez A, nebo (kdyz uz na A zacinaji) alespon nemaji na druhem miste B a nebo na tretim C.
Hmm, tak odbornik taky nejsem, ale ve skole jsme se ucili, jak jdou regularni vyrazy prevadet na konecne automaty a verim, ze to nejak podobne spousta enginu i dela. Slozitost toho prevodu je myslim i linearni, ale moc se mi nad tim ted premyslet nechce :) Takze na ten regexp, co jsem predtim napsal, by stacily tri konecne automaty, ktere by to prochazelo paralelne a navic, kdyz by to v jednom z nich prestalo odpovidat, tak se muze cela ta jedna vetev prestat resit (neco jako zkracene vyhodnocovani logickych operaci). Fakt nevim, jak jsou ty enginy delany, ale verim, ze s timhle by nemely nejmensi problem.
sed
u a všem možném je ten, že nejde o regulární výrazy ve smyslu teorie formálních jazyků m/A(?!BC)/
Na urovni POSIX-regexpu tento ukol neni jednoduchy.
echo ABC M N NM A AB AC BC BA CA CB MN ABC M BC BA CA CB N NM A AB MN | sed 's/ABC\(AB[^C]\|A[^B]\|[^A]\)\+MN/ABC_MN/g'
Tiskni
Sdílej: