Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim Linuxaci!
Potreboval bych par dobrovolniku, co by mi otestovalo muj informacni system elektronicke knihovny z pohledu uzivatel i administrator a nasledne poskytlo
hodnoceni uzivatelskeho rozhranni ve smyslu intuitivnost, jednoduchost ovladani, prehlednost..
Jde o projekt v php, ktery bezi na mem linuxovem PC s apachem a mysql. Pokud by jste byli tak hodni a hodnotili me uzivatelske rozhrani, tak prosim sem: http://85.71.107.102
Postfix mi to pak lokalne doruci. Potrebovyl bych otestovat UZIVATELSKE rozhranni, kterym si muze uzivatel pres net rezervovat a spravovat svuj pristup - bud pouzijte vytvoreny ucet user@localhost.cz s heslem 1234 nebo si zalozte novy. Dale bych potreboval otestovat ADMINISTRATORSKE rozhranni. - Vytvareni del, exponatu del, upravy, administrace uzivatelu, vypujcek. Pouzijte administratorsky ucet admin@localhost heslo admin. U vseho mi jde o intuitivnost, prehlednost, snadnost ovladani, ne o funkcnost. Funkcnost je otestovana. Prosim - ucet admina neupravujte, aby ostatni mohli testovat. Projekt je tady: http://85.71.107.102/~jarda.
Moc diky za help! J@rda
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Po přidání uživatele se objeví zpráva o přidání díla do databáze ... Dost zajímavý. Uživatel je dílo?
Proč chceš datum ve tvaru YYYY-MM-DD. Naše zvyklosti jsou jiný, nebo se pletu?
Velmi postrádám základníí přehled bez těch šílenejch inputů - je to nejen nepřehledný, ale i hnusný.
Nejasné názvy položek - co to je zařazení? Čekal jsem že je to datum přidání ale ouha vona je to asi kategorie, nebo oddělení nebo co? Vydáno bych očekával, že tam napíšu rok vzniku díla, ale je to datum přidání do databáze. Ale proč to teda xakru nedoplňuješ automaticky, když tam nic jinýho než aktuální datum nedostanu.
Nakladatelství - pokud zadám dvojslovný název a z nějakého důvodu neproběhne vložení korektně, vrátí se mi pouze první slovo. Celý dialog se zablokuje a je potřeba ho zavřít a znova spustit.
Zapracoval bych taky na vzhledu - uděsný barvy, text černej na šedým pozadí, varovný hlášky taky špatně čitelný.
Proč tam linkuješ css, když ho stejně někde nepoužíváš a děláš styly místně?
Víc už toho nenapíšu, protože mě to vylilo, prej se mám znova přihlásit - ani mě nehne
Tak jsem se na to chtel take podivat, ale nepodarilo se mi ani k tobe pripojit - 504 Gateway timeout.
Tiskni
Sdílej: