Bylo publikováno RFC 9669 - BPF Instruction Set Architecture (ISA) specifikující instrukční sadu jaderného subsystému eBPF (Wikipedie).
Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
Ahoj, prosím o radu s nepříjemným problémem: Snažím se v LaTeXu použít tabulku pomocí balíku ltxtable
. Tento balík v sobě kombinuje schopnost tabulky určit automaticky šířku některých sloupců (sloupců typu X) a možnost rozdělení tabulky na několik stránek, včetně definice opakovaných záhlaví a podobně.
Bohužel mi tento balík funguje pouze pro anglické texty, tedy texty bez diakritiky. S češtinou to má podivný problém. Snažil jsem se vymyslet co nejjednodušší příklad, který tu chybu ukazuje.
Tohle se přeloží bez problémů:
\documentclass[12pt,notitlepage,twoside,a4paper]{article} \pagestyle{plain} \usepackage[left=2cm,right=2cm,top=2cm,bottom=3cm]{geometry} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage{czech} \usepackage{longtable} \usepackage{ltxtable} \begin{filecontents}{mytable.tex} \begin{longtable}{ X } Something. \\ \end{longtable} \end{filecontents} \begin{document} \LTXtable{\textwidth}{mytable.tex} \end{document}
Stačí ale jeden český symbol a je to v háji:
\documentclass[12pt,notitlepage,twoside,a4paper]{article} \pagestyle{plain} \usepackage[left=2cm,right=2cm,top=2cm,bottom=3cm]{geometry} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage{czech} \usepackage{longtable} \usepackage{ltxtable} \begin{filecontents}{mytable.tex} \begin{longtable}{ X } Něco. \\ \end{longtable} \end{filecontents} \begin{document} \LTXtable{\textwidth}{mytable.tex} \end{document}
Chybová hláška je:
(./mytable.tex ! Undefined control sequence. l.6 N\unhbox \voidb @x \bgroup \let \unhbox \voidb@x \setbox \@tempboxa \hbox...
Zkoušel jsem vstupní kódování ISO-8859-2, ale problém byl pořád stejný. Netušíte někdo, co má tohle znamenat? Google o tom mlčí. Před nějakou dobou se na to už kdosi zoufale ptal na mailing listu, ale nikdo mu neodpověděl. Longtable mi funguje normálně i s češtinou.
$cat tabulky.tex \documentclass[12pt]{article} \usepackage[utf8]{inputenc} \usepackage[czech]{babel} \usepackage{ltxtable} \begin{document} \LTXtable{\textwidth}{mytable.tex} \end{document} $cat mytable.tex \begin{longtable}{ X } Něco \end{longtable} $pdflatex tabulky.tex ... Output written on tabulky.pdf (1 page, 4210 bytes). Transcript written on tabulky.log.
Souhlas. V xelatexu (součást xetexu, tj. s přímou podporou utf-8) to ovšem funguje:
\documentclass[12pt,notitlepage,twoside,a4paper]{article}
\pagestyle{plain}
\usepackage[left=2cm,right=2cm,top=2cm,bottom=3cm]{geometry}
\usepackage{fontspec,xunicode}
\usepackage{longtable}
\usepackage{ltxtable}
\begin{filecontents}{mytable.tex}
\begin{longtable}{ X }
příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy\\
\end{longtable}
\end{filecontents}
\begin{document}
\LTXtable{\textwidth}{mytable.tex}
\end{document}
Takže tam bych viděl řešení. V LaTeXu by se daly jako obezlička použít escape sekvence N\v{e}co atd, to funguje taky.
Tiskni Sdílej: