Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Americká společnost OpenAI, která stojí za chatovacím robotem ChatGPT, by měla zájem o webový prohlížeč Chrome, pokud by jeho současný majitel, společnost Google, byl donucen ho prodat. Při slyšení u antimonopolního soudu ve Washingtonu to řekl šéf produktové divize ChatGPT Nick Turley.
Po roce vývoje od vydání verze 1.26.0 byla vydána nová stabilní verze 1.28.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.28.
Byla vydána nová verze 10.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 211 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 800 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
42 svobodných a otevřených projektů získalo finanční podporu od NLnet Foundation (Wikipedie).
Dobrý den
je možnost převedení programu pro Atmel AT89C2051 v Assembleru do zdrojového kódu v jazyce C ? například programem gcc nebo nečím podobným ?
Děkuji mnohokrát
Mas na mysli automat, ktery za Tebe prepise neco z asm do C? Necekal bych. Algoritmus by musel byt sileny a vysledek by i tak byl hrozny. Uz preklad z binaru do assembleru je silena zalezitost, protoze Ti ten automat "ocisluje" temer vsechny pametove mista "posvojem". GCC slouzi k opaku teto cinnosti... (navic 2051 je dost malinkaty procesor... je otazka jak moc se tam s C otocis... jiste, taky pouzivam gcc na ATmga48, ale aj tak...)
Ano potřeboval bych aby zdrojový kód který sem napsal v ASM mám ho i v HEXA , tak ho přepsat do C, ale poněvač je to dlouhej program tak sem si chtěl usnadnit práci nebo alespoň část tej práce, a někde sem četl něco v tom smyslu, že nějaká aplikace pro to je či nějakej příkaz, ale nenašel sem ho ovšem o gcc tam bylo zmíněno také .Do C by se ten program přeložit samozřejmě dal ne vše, ale převážná většina.
hm... v tom pirpade - jestli je ten program na hranici mista v tom procesoru uz ted (v asm), tak pocitej s tim, ze v C se Ti trosicku nafoukne, ikdyz to budes psat rucne a strasne usporne (do 2051 prece nemuze byt dlouhy program
... binar max 2kB )
A ten hex je k "nicemu", protoze tam je tech informaci jeste min (a vyrobis ho z cehokoliv). Ale mozna nekdo o necem vi.
Uz jenom kdyz si predstavim, ze se (v asm) s oblibou nechavaji navratove hodnoty malych funkci i ve flagoch (treba Z/C)... to by v c moc neproslo. Ten program by musel pochopit(!) co to dela, protoze tupe nahrazovat instrukce citelnym kodem proste nepujde.
Jistě se bude hodit http://en.wikipedia.org/wiki/Calling_convention pro učení-se jak provazovat ASM a C. Samozřejmě, x86 není AVR, ale rozdíly nebudou obrovské.Omyl. Na x86 - alespoň podle toho odkazovaného článku - se parametry a návratové hodnoty předávají úplně jinak, se zásobníkem to nemá nic společného, dokud to opravdu nejde jinak. http://www.gnu.org/savannah-checkouts/non-gnu/avr-libc/user-manual/FAQ.html#faq_reg_usage
Děkuju za upřesnění. On zásobník se tam smz také někdy používá: Jestli ten odkazovaný text pochopil správně, tak parametry, které můžu předat v registrech r8 - r25 předám v nich a zbytek předám na stacku. Návratová hodnota je v registrech r24, r25,... podle velikosti.
Tiskni
Sdílej: