O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Dobrý den
je možnost převedení programu pro Atmel AT89C2051 v Assembleru do zdrojového kódu v jazyce C ? například programem gcc nebo nečím podobným ?
Děkuji mnohokrát
Mas na mysli automat, ktery za Tebe prepise neco z asm do C? Necekal bych. Algoritmus by musel byt sileny a vysledek by i tak byl hrozny. Uz preklad z binaru do assembleru je silena zalezitost, protoze Ti ten automat "ocisluje" temer vsechny pametove mista "posvojem". GCC slouzi k opaku teto cinnosti... (navic 2051 je dost malinkaty procesor... je otazka jak moc se tam s C otocis... jiste, taky pouzivam gcc na ATmga48, ale aj tak...)
Ano potřeboval bych aby zdrojový kód který sem napsal v ASM mám ho i v HEXA , tak ho přepsat do C, ale poněvač je to dlouhej program tak sem si chtěl usnadnit práci nebo alespoň část tej práce, a někde sem četl něco v tom smyslu, že nějaká aplikace pro to je či nějakej příkaz, ale nenašel sem ho ovšem o gcc tam bylo zmíněno také .Do C by se ten program přeložit samozřejmě dal ne vše, ale převážná většina.
hm... v tom pirpade - jestli je ten program na hranici mista v tom procesoru uz ted (v asm), tak pocitej s tim, ze v C se Ti trosicku nafoukne, ikdyz to budes psat rucne a strasne usporne (do 2051 prece nemuze byt dlouhy program
... binar max 2kB )
A ten hex je k "nicemu", protoze tam je tech informaci jeste min (a vyrobis ho z cehokoliv). Ale mozna nekdo o necem vi.
Uz jenom kdyz si predstavim, ze se (v asm) s oblibou nechavaji navratove hodnoty malych funkci i ve flagoch (treba Z/C)... to by v c moc neproslo. Ten program by musel pochopit(!) co to dela, protoze tupe nahrazovat instrukce citelnym kodem proste nepujde.
Jistě se bude hodit http://en.wikipedia.org/wiki/Calling_convention pro učení-se jak provazovat ASM a C. Samozřejmě, x86 není AVR, ale rozdíly nebudou obrovské.Omyl. Na x86 - alespoň podle toho odkazovaného článku - se parametry a návratové hodnoty předávají úplně jinak, se zásobníkem to nemá nic společného, dokud to opravdu nejde jinak. http://www.gnu.org/savannah-checkouts/non-gnu/avr-libc/user-manual/FAQ.html#faq_reg_usage
Děkuju za upřesnění. On zásobník se tam smz také někdy používá: Jestli ten odkazovaný text pochopil správně, tak parametry, které můžu předat v registrech r8 - r25 předám v nich a zbytek předám na stacku. Návratová hodnota je v registrech r24, r25,... podle velikosti.
Tiskni
Sdílej: