Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Dobrý den
je možnost převedení programu pro Atmel AT89C2051 v Assembleru do zdrojového kódu v jazyce C ? například programem gcc nebo nečím podobným ?
Děkuji mnohokrát
Mas na mysli automat, ktery za Tebe prepise neco z asm do C? Necekal bych. Algoritmus by musel byt sileny a vysledek by i tak byl hrozny. Uz preklad z binaru do assembleru je silena zalezitost, protoze Ti ten automat "ocisluje" temer vsechny pametove mista "posvojem". GCC slouzi k opaku teto cinnosti... (navic 2051 je dost malinkaty procesor... je otazka jak moc se tam s C otocis... jiste, taky pouzivam gcc na ATmga48, ale aj tak...)
Ano potřeboval bych aby zdrojový kód který sem napsal v ASM mám ho i v HEXA , tak ho přepsat do C, ale poněvač je to dlouhej program tak sem si chtěl usnadnit práci nebo alespoň část tej práce, a někde sem četl něco v tom smyslu, že nějaká aplikace pro to je či nějakej příkaz, ale nenašel sem ho ovšem o gcc tam bylo zmíněno také .Do C by se ten program přeložit samozřejmě dal ne vše, ale převážná většina.
hm... v tom pirpade - jestli je ten program na hranici mista v tom procesoru uz ted (v asm), tak pocitej s tim, ze v C se Ti trosicku nafoukne, ikdyz to budes psat rucne a strasne usporne (do 2051 prece nemuze byt dlouhy program
... binar max 2kB )
A ten hex je k "nicemu", protoze tam je tech informaci jeste min (a vyrobis ho z cehokoliv). Ale mozna nekdo o necem vi.
Uz jenom kdyz si predstavim, ze se (v asm) s oblibou nechavaji navratove hodnoty malych funkci i ve flagoch (treba Z/C)... to by v c moc neproslo. Ten program by musel pochopit(!) co to dela, protoze tupe nahrazovat instrukce citelnym kodem proste nepujde.
Jistě se bude hodit http://en.wikipedia.org/wiki/Calling_convention pro učení-se jak provazovat ASM a C. Samozřejmě, x86 není AVR, ale rozdíly nebudou obrovské.Omyl. Na x86 - alespoň podle toho odkazovaného článku - se parametry a návratové hodnoty předávají úplně jinak, se zásobníkem to nemá nic společného, dokud to opravdu nejde jinak. http://www.gnu.org/savannah-checkouts/non-gnu/avr-libc/user-manual/FAQ.html#faq_reg_usage
Děkuju za upřesnění. On zásobník se tam smz také někdy používá: Jestli ten odkazovaný text pochopil správně, tak parametry, které můžu předat v registrech r8 - r25 předám v nich a zbytek předám na stacku. Návratová hodnota je v registrech r24, r25,... podle velikosti.
Tiskni
Sdílej: