V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
pokouším se napsat malý skript v perlu, který by měl z LDAP databáze vrátit comon name jednoho uživatele, jehož uid je předáno funkci jako parametr. Využívám modul Net::LDAP, skript funguje, pokud při volání funkce metody search uvedu staticky uid=jmeno, ale pokud se pokusím zadat uid=$uid, pak se hledání neprovede. Kde tedy dělám chybu? Omlouvám se za kostrbatý zápis.
sub ldap_vypis{ my ($self, $uid) = @_; my $ldap = Net::LDAP->new('127.0.0.1'); my $mesg = $ldap->bind("cn=uzivatel,ou=Lide_skupiny,dc=firma,dc=cz",password=>"heslo"); $mesg = $ldap->search(filter=>"uid=$uid", base=>"ou=Lide_skupiny,dc=ferram,dc=cz", scope=>"one"); my $pol = $mesg->entry(0); my $data = $pol->get_value("cn"); return $data; }
A zkontroloval sis to $uid, jestli je v nem to pozadovane "jmeno". Net::LDAP sice nepouzivam, ale v tom zapisu chybu nikde nevidim.
Norbert
na 100% je v tom $uid hodnota. několikrát jsem odzkoušel.
Pak me napada jeste jeden tip a to utf8 - nevim co pozaduje LDAP server a nevim jestli ten string je v utf8 a jestli je pouzita pragma use utf8 ... ale to hle me nekdy potrapi.
Norbert
no hodnoty, které jsou v proměnné $uid uložené, jsou vždy bez diakritiky, tak to snad nemá vliv
Pak bych zkusil takovou tu magii - dat hodnotu do $uid az v te funkci a pak pouzit ... ale to uz jsi asi zkousel. Takze asi nevim.
Norbert
Jinak ty jsi někdy řešil obdobný problém? Já jsem prvoplánově použil modul Net::LDAP, ale ještě je možnost využít DBD::LDAP. Který by byl podle tebe vhodnější?
Zdraví Ondra
Neresil. Ted jsem kouknul na CPAN a DBD::LDAP pouziva pro dotazovani SQL, kdezto Net::LDAP pouziva filtry podobne jako ldapsearch - to je myslim definovane v nejakem RFC. Zivejsi podle poctu verzi a cerstvosti mi prijde NET::LDAP - to casto znamena, ze je dany modul lepsi.
Norbert
sub ldap_vypis{ my ($self, $uid) = @_; my $ldap = Net::LDAP->new('127.0.0.1:389'); my $mesg = $ldap->bind("cn=uzivatel,ou=Lide_skupiny,dc=firma,dc=cz",password=>"heslo"); $mesg = $ldap->search(filter=>"uid=$uid", base=>"ou=Lide_skupiny,dc=ferram,dc=cz", scope=>"sub", attrs=>['cn']); $mesg->code && die $mesg->error; foreach my $zaznam (mesg->entry){ print $zaznam->get_value("cn")."\n"; } }
$uid
inicializovano? Podle toho kodu je uvedena rutina zrejme metodou objektu. Je mi ale divne, ze nikde dal $self
nepouzijes... Principialne tam chybu nevidim. Melo by to fungovat pokud je funkce zavolana jednim z nasledujicich zpusobu
$objekt->ldap_vypis('jmeno');
ldap_vypis($objekt, 'jmeno');
Tiskni
Sdílej: