Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Historicky mám na jednom stroji VMware, nijak moc nepouživám virtualizace, ale v této firmě jsem před dvěmi lety chtěl ušetřit jeden zbytečný stroj z Windows Server 2000. Při upgrade hardware se koupil HP server (řada ML) včetně licence Windows XP Pro s tím, že OS Windows pojede pěkně schovaný uvnitř linuxového stroje s tehdy čerstvým Debian Etch. VMware Server se mi zdál v té době jako dobrá volba, jak z diskuzí na internetu tak při pokusech doma. Instalaci jsem si doma vyskoušel. Bylo to jednoduché Z RPM balíčku dodávaného firmou VMware jsem si udělal "alien" DEB balíček a nainstaloval server. Podobně jsem nainstaloval na svém desktopu "konzoli". Nainstaloval jsem několik virtuálních strojů, pohrál si s novou hračkou a nakonec zprovoznil i virtální stroj s Windows XP Pro pro ostré nasazení.
Už delší dobu používám v práci bugzillu, ale chyběla mi v ní čeština, tak jsem původně přeložil verzi 2.18, kterou jsem s úspěchem asi rok používal.
A protože Bugzilla vydala verzi 2.22, která je nová, krásná, úžasná, takže jsem se po čase dokopal k překladu, ale protože jsem neměl čas tak můj zaměstnavatel se plácnul přes kapsu a dali jsme brigádníkovi o prázdninách práci a ten připravil překlad této verze.(to je skoro jako Google Summer of Code že jo :) )
Nějaký čas jsem váhal s vystavením (spíš jsem si na to neudělal chvilku), ale dneska mi došel mail jestli už tu novou verzi nemam vystavenou. Takže to i vystavil.
Výsledek našeho snažení (není dokonalý, nepodařilo se nám přeložit za ty peníze všechno a u něčeho jsme prostě nevěděli co to znamená) najdete tady