Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Historicky mám na jednom stroji VMware, nijak moc nepouživám virtualizace, ale v této firmě jsem před dvěmi lety chtěl ušetřit jeden zbytečný stroj z Windows Server 2000. Při upgrade hardware se koupil HP server (řada ML) včetně licence Windows XP Pro s tím, že OS Windows pojede pěkně schovaný uvnitř linuxového stroje s tehdy čerstvým Debian Etch. VMware Server se mi zdál v té době jako dobrá volba, jak z diskuzí na internetu tak při pokusech doma. Instalaci jsem si doma vyskoušel. Bylo to jednoduché Z RPM balíčku dodávaného firmou VMware jsem si udělal "alien" DEB balíček a nainstaloval server. Podobně jsem nainstaloval na svém desktopu "konzoli". Nainstaloval jsem několik virtuálních strojů, pohrál si s novou hračkou a nakonec zprovoznil i virtální stroj s Windows XP Pro pro ostré nasazení.
Už delší dobu používám v práci bugzillu, ale chyběla mi v ní čeština, tak jsem původně přeložil verzi 2.18, kterou jsem s úspěchem asi rok používal.
A protože Bugzilla vydala verzi 2.22, která je nová, krásná, úžasná, takže jsem se po čase dokopal k překladu, ale protože jsem neměl čas tak můj zaměstnavatel se plácnul přes kapsu a dali jsme brigádníkovi o prázdninách práci a ten připravil překlad této verze.(to je skoro jako Google Summer of Code že jo :) )
Nějaký čas jsem váhal s vystavením (spíš jsem si na to neudělal chvilku), ale dneska mi došel mail jestli už tu novou verzi nemam vystavenou. Takže to i vystavil.
Výsledek našeho snažení (není dokonalý, nepodařilo se nám přeložit za ty peníze všechno a u něčeho jsme prostě nevěděli co to znamená) najdete tady