Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Hele, stejne problem mam taky a resilo to pouze vmware-update-2.6.27-5.5.7-2. Zkus to hledat takhle podle toho nazvu, pokud bys nemohl najit, tak ti to zabalim a poslu. S timhle patchem to prelozit jde i spustit. Bohuzel jsme zjistili o dost nizsi vykon s jadrem 2.6.26 (lenny) nez s jadrem 2.6.18 (etch) a to jak 32bit tak 64bit a ve vmware-server 1.0.9 i vmware 2.0.X. Takze doporucuju lenny balicky, ale jadro vzit z etch a na tom pak instalovat vmware. Jednak nebudes muset resit nejaky pitomy patche, aby se to vubec zkompilovalo a taky budes mit lepsi vykon. Nejhorsi je, ze i ESXi4 byl horsi nez kombinace lenny OS+etch kernel+vmware-server1.0.9.
Pokud se nepletu, tak hosi z vmware moc nepodporujou jakoukoliv open-distribuci, ktera ma novy jadro. Proste doslo k nejakej zmene v jadre mezi 2.6.18 a 2.6.26 a vmware zrejme povazuje jadro 2.6.20 a vyssi za nejaky experimentalni, takze na nej z vysoka kaslou. Ale co se pamatuju, tak ten vmware-any-any-update uz existuje dlouho, pricemz pro "starsi" 2.6 jadra (2.6.18) uz neni potreba, takze mozna za nejakou dobu (az i RHEL prejde na novejsi jadro:)) ty moduly prepisou, aby sly zkopilovat i na 2.6.26 jadrech. Ale to uz budeme mit mozna 2.6.36:)
Ech, nejak jsem to nedocetl az do konce. Koukam, ze tam ten vmware-update-2.6.26-5.5.7-2 mas. Tak dobry. Ale na ten vykon ti stejne doporucuju etch jadro. A vmware2 je opravdu hrozny. Kazdej balicek platforma-architectura (napr. i386-linux) ma kolem 500MB. Shit, to uz je skoro jako celej OS. A to webovy rozhrani je taky desny. Je to sice hezky univerzalni, ale u me to nekdy jede, nekdy ne, proste podle nalady. Takze vmware2 urcite ne.
Neco uz v KVM taky mame, ale ve vmware je hezky, ze to ma tu konzoli a uzivatele muzou sami nakopirovat vmware image na samba share, pripojit se konzoli a vm spustit. V KVM tohle proste by default neni a priprava image pro KVM ve windows taky asi neni, nebo je? Mozna pres nejaky cmdline utility a to opravdu pro uzivatele neni.
BTW, proc je tenhle zapisek trojmo?
Trojmo to bylo, protoze jsem to zmastil - omlouvam se, ale vymajznout uz mi to neslo, tak jsem psal adminovi. Vypada to ze uz to smazal.
Teď si sice svatosvatě slíbím, že v nejbližší době zkonvertuju VMware do KVMka, abych příště neřešil uzavřený VMware
Proč? Nová verze vmware ti tam jede, stará nejede nikoliv kvůli vmware, ale změnám v kernelu. Pokud jsi po dva roky neměl problém, tak tato událost (kterou bych nazval běžné trampoty při upgrade distra) rozhodně není důvodem pro změnu něčeho, co funguje.
Ty jsi uz vmware2 zkousel? Jak jsem psal, velikost a ovladani me dost odradilo. A pokud chce clovek nastartovat masinu a pak se pripojovat pres ssh nebo rdp, tak kvm uplne staci. Co jsme ten vykon porovnavali KVM a lenny OS+etch kernel+vmware1.0.9, tak KVM byl jenom o malinko pomalejsi (pro nas stale pouzitelne). Jedina nevyhoda, co zatim vidim, ze KVM udela na sitovce max. 130Mbps. Pouzivam i virtio, ale porad to neni ono. Ale pouzivame oficialni distribucni kvm. Kolega chce zkusit zkompilovat posledni verzi, tak potom uvidime.
Co se týče rychlosti cpu, sítě a diskových operací, toto asi hovoří za vše:
tomas@raid:/home/tomas$scp root@centos.doma:/root/VMwareTools-7.7.5-156745.tar.gz . Enter passphrase for key '/home/tomas/.ssh/id_rsa': VMwareTools-7.7.5-156745.tar.gz 100% 91MB 30.2MB/s 00:03
kde centos.doma je guest, raid.doma je fyzický stroj kde běží vmware2.0. Guest používá jiné fyzické disky než /home
. Host je postarší dvoujádro Intel(R) Core(TM)2 CPU 6320 @ 1.86GHz na Intel P35. Na stejném hostu běží WinXP, které mají experimentálně přiděleny dva vCPU, což vmware nedoporučuje z výkonových důvodů (reálně spíš z marketingových).
$ scp debian-501-amd64-netinst.iso root@192.168.150.2:/dev/null root@192.168.150.2's password: debian-501-amd64-netinst.iso 100% 136MB 45.2MB/s 00:03Se zápisem na disk nemám vypovídající hodnotu, protože host je testovací a obraz jeho disku je soubor na fs na IDE disku.
Problém je jenom s výkonem virtio pod Windows...
Já jsem zmlsaný Debianem :). kde bych řekl, že ty dist-upgrade jsou opravdu pěkně vyladěné, takže mi pak ten VMware přišel náročnější. Na KVM to chci přehodit kvůli, tomu, že to mám přímo v distribuci a nemusím řešit věci které jsem popsal.
Tiskni
Sdílej: