Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Hele, stejne problem mam taky a resilo to pouze vmware-update-2.6.27-5.5.7-2. Zkus to hledat takhle podle toho nazvu, pokud bys nemohl najit, tak ti to zabalim a poslu. S timhle patchem to prelozit jde i spustit. Bohuzel jsme zjistili o dost nizsi vykon s jadrem 2.6.26 (lenny) nez s jadrem 2.6.18 (etch) a to jak 32bit tak 64bit a ve vmware-server 1.0.9 i vmware 2.0.X. Takze doporucuju lenny balicky, ale jadro vzit z etch a na tom pak instalovat vmware. Jednak nebudes muset resit nejaky pitomy patche, aby se to vubec zkompilovalo a taky budes mit lepsi vykon. Nejhorsi je, ze i ESXi4 byl horsi nez kombinace lenny OS+etch kernel+vmware-server1.0.9.
Pokud se nepletu, tak hosi z vmware moc nepodporujou jakoukoliv open-distribuci, ktera ma novy jadro. Proste doslo k nejakej zmene v jadre mezi 2.6.18 a 2.6.26 a vmware zrejme povazuje jadro 2.6.20 a vyssi za nejaky experimentalni, takze na nej z vysoka kaslou. Ale co se pamatuju, tak ten vmware-any-any-update uz existuje dlouho, pricemz pro "starsi" 2.6 jadra (2.6.18) uz neni potreba, takze mozna za nejakou dobu (az i RHEL prejde na novejsi jadro:)) ty moduly prepisou, aby sly zkopilovat i na 2.6.26 jadrech. Ale to uz budeme mit mozna 2.6.36:)
Ech, nejak jsem to nedocetl az do konce. Koukam, ze tam ten vmware-update-2.6.26-5.5.7-2 mas. Tak dobry. Ale na ten vykon ti stejne doporucuju etch jadro. A vmware2 je opravdu hrozny. Kazdej balicek platforma-architectura (napr. i386-linux) ma kolem 500MB. Shit, to uz je skoro jako celej OS. A to webovy rozhrani je taky desny. Je to sice hezky univerzalni, ale u me to nekdy jede, nekdy ne, proste podle nalady. Takze vmware2 urcite ne.
Neco uz v KVM taky mame, ale ve vmware je hezky, ze to ma tu konzoli a uzivatele muzou sami nakopirovat vmware image na samba share, pripojit se konzoli a vm spustit. V KVM tohle proste by default neni a priprava image pro KVM ve windows taky asi neni, nebo je? Mozna pres nejaky cmdline utility a to opravdu pro uzivatele neni.
BTW, proc je tenhle zapisek trojmo?
Trojmo to bylo, protoze jsem to zmastil - omlouvam se, ale vymajznout uz mi to neslo, tak jsem psal adminovi. Vypada to ze uz to smazal.
Teď si sice svatosvatě slíbím, že v nejbližší době zkonvertuju VMware do KVMka, abych příště neřešil uzavřený VMware
Proč? Nová verze vmware ti tam jede, stará nejede nikoliv kvůli vmware, ale změnám v kernelu. Pokud jsi po dva roky neměl problém, tak tato událost (kterou bych nazval běžné trampoty při upgrade distra) rozhodně není důvodem pro změnu něčeho, co funguje.
Ty jsi uz vmware2 zkousel? Jak jsem psal, velikost a ovladani me dost odradilo. A pokud chce clovek nastartovat masinu a pak se pripojovat pres ssh nebo rdp, tak kvm uplne staci. Co jsme ten vykon porovnavali KVM a lenny OS+etch kernel+vmware1.0.9, tak KVM byl jenom o malinko pomalejsi (pro nas stale pouzitelne). Jedina nevyhoda, co zatim vidim, ze KVM udela na sitovce max. 130Mbps. Pouzivam i virtio, ale porad to neni ono. Ale pouzivame oficialni distribucni kvm. Kolega chce zkusit zkompilovat posledni verzi, tak potom uvidime.
Co se týče rychlosti cpu, sítě a diskových operací, toto asi hovoří za vše:
tomas@raid:/home/tomas$scp root@centos.doma:/root/VMwareTools-7.7.5-156745.tar.gz . Enter passphrase for key '/home/tomas/.ssh/id_rsa': VMwareTools-7.7.5-156745.tar.gz 100% 91MB 30.2MB/s 00:03
kde centos.doma je guest, raid.doma je fyzický stroj kde běží vmware2.0. Guest používá jiné fyzické disky než /home
. Host je postarší dvoujádro Intel(R) Core(TM)2 CPU 6320 @ 1.86GHz na Intel P35. Na stejném hostu běží WinXP, které mají experimentálně přiděleny dva vCPU, což vmware nedoporučuje z výkonových důvodů (reálně spíš z marketingových).
$ scp debian-501-amd64-netinst.iso root@192.168.150.2:/dev/null root@192.168.150.2's password: debian-501-amd64-netinst.iso 100% 136MB 45.2MB/s 00:03Se zápisem na disk nemám vypovídající hodnotu, protože host je testovací a obraz jeho disku je soubor na fs na IDE disku.
Problém je jenom s výkonem virtio pod Windows...
Já jsem zmlsaný Debianem :). kde bych řekl, že ty dist-upgrade jsou opravdu pěkně vyladěné, takže mi pak ten VMware přišel náročnější. Na KVM to chci přehodit kvůli, tomu, že to mám přímo v distribuci a nemusím řešit věci které jsem popsal.
Tiskni
Sdílej: