Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Historicky mám na jednom stroji VMware, nijak moc nepouživám virtualizace, ale v této firmě jsem před dvěmi lety chtěl ušetřit jeden zbytečný stroj z Windows Server 2000. Při upgrade hardware se koupil HP server (řada ML) včetně licence Windows XP Pro s tím, že OS Windows pojede pěkně schovaný uvnitř linuxového stroje s tehdy čerstvým Debian Etch. VMware Server se mi zdál v té době jako dobrá volba, jak z diskuzí na internetu tak při pokusech doma. Instalaci jsem si doma vyskoušel. Bylo to jednoduché Z RPM balíčku dodávaného firmou VMware jsem si udělal "alien" DEB balíček a nainstaloval server. Podobně jsem nainstaloval na svém desktopu "konzoli". Nainstaloval jsem několik virtuálních strojů, pohrál si s novou hračkou a nakonec zprovoznil i virtální stroj s Windows XP Pro pro ostré nasazení.
Do virtuální mašinky jsem nainstaloval účetnictví, pro které stroj sloužil. Kolega v práci si sice klepal na čelo, že databázový server pro účetnictví provozuju ve virtuálnim stroji, ale účetnictví běželo jak víno a já měl ke všemu srandu s borců co přišli dělat upgrade účetnictví a místo tlačítka Start na ně koukalo:
Debian GNU/Linux 4.0 firma tty1 firma login:
Vše vyvedeno v barvách klasické konzole. A já se jim marně snažil vysvětlit, že to je vlastně ten Windows server s účetnictvím :).
Jak šel čas tak přišel den, kdy byl zmražený a pak i vydaný nový Debian Lenny. Postupně jsem všechny servříky o které se starám převáděl na novou verzi a v koutku duše doufal, že ten VMware se převede bez problémů taky. Nepřevedl :)
Pro jistotu jsem si tento server nechal na konec. Udělala jsem dobře, protože při reinstalaci mi zmrznul úsměv na rtech.
I když si o mě kolegové myslí, že mám rád adrenalinové sporty (za které považují upgrade Debianu a drastické změny konfiguračních souborů bez jakýchkoliv záloh ), tak jsem poctivě zazálohoval vše co bylo potřeba (/etc /home /var) a dokonce jsem si zapsal seznam balíčků před instalací do souboru. Nainstaloval nový apt a aptitude. upgradnul celý systém, pořešil drobnosti texlive, postgresql a restartoval s novým jádrem a ... Hoši co děláte Debian děkuju všechno naběhlo jak mělo .... až na ten VMware. Hoši z VMware company nám Debian moc nepodporujou, jak jsem si po zději v diskuzi přečetl.
From: VMware Technical Support Sent: Thursday, September 18, 2008 2:05 PM Subject: RE: VMware Support Request Unfortunately, with your unsupported configuration, especially having to use third party "hacks", we can't delve into this issue deeply. I did ask around with some of the Linux guys here and none had suggestions for you. Most commented that you're still running 5.5, although even if you were on WS6, Debian is still not an officially supported platform. You may be interested in trying the WS6.5 beta to see if that helps, but again, a base install using Debian is not on the supported list. http://www.vmware.com/communities/content/beta/ws65/welcome.html Please see the documentation on the download page for the manual which lists the supported platforms and guests. Mike S. Technical Support Engineer VMware Global Support Services
Takže jsem si vyhrnul rukávy a do toho. Po restartu VMware server nenaběhnul takže to zkusíme. ručně /etc/init.d/vmware start
. Chybová hláška. Run vmware-config.pl to configure ...
. No super oni přímo řeknou co mám udělat. Takže /usr/bin/vmware-config.pl
. Skript se zeptal na zásadní otázky typu, kde jsou icony, pixmaps apod. Pak následovala hláška, že nemám hlavičkové soubory od kernelu. No jasně žadný problem aptitude install kernel-headers-2.6.26
. Znovu odbouchám pixmapy a ikony, ale skriptík chce pro instalaci gcc4.1, zatímco nainstalovaný je gcc4.3. Ještě, že máme aptitude. Link /usr/bin/gcc
sice tvrdošíjně ukazuje na gcc4.3, ale nastavením proměnné CC se podařílo vmware-config.pl přsvědčit, který překladač má použít.
A pak to příšlo. Chyba při překladání jaderných modulů pro vmware. Hmm google poradí. Takže po 15 minutách hledání jsen narazil na patch vmware-any-any-update115.tar.gz
, který vše hravě vyřeší. Nevyřešil, začínám nervóznět (obchodní firma bez účetnictví to není moc dobré) a taky není moc dobré, když vás napadne místo hledání řešení si myslet, že vše vyřeší nová verze. Následují 3hodiny instalací/reinstalací/odinstalcí různých verzi.
RTFG, RTFG RTFG. Mohl sis ušetřit krásné páteční odpoledne.
coečných přeinstalací, jsem se znovu pořadné začetl do diskuzí. Z nich vyplynulo, že každému, ze to chová jina, VMware přirozene nikomu na Debianu nepomůže a taky ... existuje vmware-any-any-update117c.tar.gz
. Znova instalace. a najednou vše jde přeložit. VMware server se pouští. Rychle instaluju "konzoli" na svůj notebook a chvíle nápětí. Nelze spustit virtuální stroj. Rychle se dívám do logu a záhadná hláška [msg.vmmonPosix.badVersion] Version mismatch with vmmon module: expecting 138.0, got 168.0.
Protože už vím, že kouzla se stahováním a reinstalacemi nových verzí nepomáhá tak kopírují hlášku do Googlu. Dozvídám se že problém je s novým jádrem v Lennym a ať raději nainstaluju VMware 2.0 (kterou jsem se zatím nainstaloval, protože to po mě chtělo, registraci a vyplnění dotazníků). Neeeee. Po chvilce hledaní narážím na vmware-update-2.6.26-5.5.7.tgz
. Chvilka napětí. To není možné všechno funguje. Paráda a pak, že je práce s Linuxem moc složitá :).
Teď si sice svatosvatě slíbím, že v nejbližší době zkonvertuju VMware do KVMka, abych příště neřešil uzavřený VMware, ale protože to bude fungovat (až do příštího dist-upgrade) a jsem líný jak veš, tak za rok za dva se budu zase rýpat ve VMware.
Jak zápisky nepíšu, tak tohle jsem musel napsat hned jak se mi instalace podařila, jinak bych to všechno zapomněl a to by byla škoda. Právě tyto chvíle mě při práci s Linuxe baví - asi jsem masochista a nevděčný uživatel otevřených systému :).
Tiskni
Sdílej:
Hele, stejne problem mam taky a resilo to pouze vmware-update-2.6.27-5.5.7-2. Zkus to hledat takhle podle toho nazvu, pokud bys nemohl najit, tak ti to zabalim a poslu. S timhle patchem to prelozit jde i spustit. Bohuzel jsme zjistili o dost nizsi vykon s jadrem 2.6.26 (lenny) nez s jadrem 2.6.18 (etch) a to jak 32bit tak 64bit a ve vmware-server 1.0.9 i vmware 2.0.X. Takze doporucuju lenny balicky, ale jadro vzit z etch a na tom pak instalovat vmware. Jednak nebudes muset resit nejaky pitomy patche, aby se to vubec zkompilovalo a taky budes mit lepsi vykon. Nejhorsi je, ze i ESXi4 byl horsi nez kombinace lenny OS+etch kernel+vmware-server1.0.9.
Pokud se nepletu, tak hosi z vmware moc nepodporujou jakoukoliv open-distribuci, ktera ma novy jadro. Proste doslo k nejakej zmene v jadre mezi 2.6.18 a 2.6.26 a vmware zrejme povazuje jadro 2.6.20 a vyssi za nejaky experimentalni, takze na nej z vysoka kaslou. Ale co se pamatuju, tak ten vmware-any-any-update uz existuje dlouho, pricemz pro "starsi" 2.6 jadra (2.6.18) uz neni potreba, takze mozna za nejakou dobu (az i RHEL prejde na novejsi jadro:)) ty moduly prepisou, aby sly zkopilovat i na 2.6.26 jadrech. Ale to uz budeme mit mozna 2.6.36:)
Ech, nejak jsem to nedocetl az do konce. Koukam, ze tam ten vmware-update-2.6.26-5.5.7-2 mas. Tak dobry. Ale na ten vykon ti stejne doporucuju etch jadro. A vmware2 je opravdu hrozny. Kazdej balicek platforma-architectura (napr. i386-linux) ma kolem 500MB. Shit, to uz je skoro jako celej OS. A to webovy rozhrani je taky desny. Je to sice hezky univerzalni, ale u me to nekdy jede, nekdy ne, proste podle nalady. Takze vmware2 urcite ne.
Neco uz v KVM taky mame, ale ve vmware je hezky, ze to ma tu konzoli a uzivatele muzou sami nakopirovat vmware image na samba share, pripojit se konzoli a vm spustit. V KVM tohle proste by default neni a priprava image pro KVM ve windows taky asi neni, nebo je? Mozna pres nejaky cmdline utility a to opravdu pro uzivatele neni.
BTW, proc je tenhle zapisek trojmo?
Trojmo to bylo, protoze jsem to zmastil - omlouvam se, ale vymajznout uz mi to neslo, tak jsem psal adminovi. Vypada to ze uz to smazal.
Teď si sice svatosvatě slíbím, že v nejbližší době zkonvertuju VMware do KVMka, abych příště neřešil uzavřený VMware
Proč? Nová verze vmware ti tam jede, stará nejede nikoliv kvůli vmware, ale změnám v kernelu. Pokud jsi po dva roky neměl problém, tak tato událost (kterou bych nazval běžné trampoty při upgrade distra) rozhodně není důvodem pro změnu něčeho, co funguje.
Ty jsi uz vmware2 zkousel? Jak jsem psal, velikost a ovladani me dost odradilo. A pokud chce clovek nastartovat masinu a pak se pripojovat pres ssh nebo rdp, tak kvm uplne staci. Co jsme ten vykon porovnavali KVM a lenny OS+etch kernel+vmware1.0.9, tak KVM byl jenom o malinko pomalejsi (pro nas stale pouzitelne). Jedina nevyhoda, co zatim vidim, ze KVM udela na sitovce max. 130Mbps. Pouzivam i virtio, ale porad to neni ono. Ale pouzivame oficialni distribucni kvm. Kolega chce zkusit zkompilovat posledni verzi, tak potom uvidime.
Co se týče rychlosti cpu, sítě a diskových operací, toto asi hovoří za vše:
tomas@raid:/home/tomas$scp root@centos.doma:/root/VMwareTools-7.7.5-156745.tar.gz . Enter passphrase for key '/home/tomas/.ssh/id_rsa': VMwareTools-7.7.5-156745.tar.gz 100% 91MB 30.2MB/s 00:03
kde centos.doma je guest, raid.doma je fyzický stroj kde běží vmware2.0. Guest používá jiné fyzické disky než /home
. Host je postarší dvoujádro Intel(R) Core(TM)2 CPU 6320 @ 1.86GHz na Intel P35. Na stejném hostu běží WinXP, které mají experimentálně přiděleny dva vCPU, což vmware nedoporučuje z výkonových důvodů (reálně spíš z marketingových).
$ scp debian-501-amd64-netinst.iso root@192.168.150.2:/dev/null root@192.168.150.2's password: debian-501-amd64-netinst.iso 100% 136MB 45.2MB/s 00:03Se zápisem na disk nemám vypovídající hodnotu, protože host je testovací a obraz jeho disku je soubor na fs na IDE disku.
Problém je jenom s výkonem virtio pod Windows...
Já jsem zmlsaný Debianem :). kde bych řekl, že ty dist-upgrade jsou opravdu pěkně vyladěné, takže mi pak ten VMware přišel náročnější. Na KVM to chci přehodit kvůli, tomu, že to mám přímo v distribuci a nemusím řešit věci které jsem popsal.