Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Ahoj, mam jeden specificky dotaz, potrebuju dat dokupy neco pro RT-Linux na ARMu, ktery mi precte obsah par registru ( specialni casovac) , naformatuje a posle na UART.
Prvni napad byl udelat jaderny modul. Ale jde mi o to, jestli se ja dostanu z jaderneho modulu na konzoli (nebo na UART2).
Pak by to asi slo rozdelit na modul a na user-mode aplikaci, ktera by kecala pres /proc a sama to posilala na /dev/ttySx - ale to bude asi nepouzitelne, protoze potrebuji odezvu na podnet maximalne 100us.
Mel byste nekdo nejaky napad ?
Diky, V.
Ano,vlastni modul ktery mi bude vycitat casovac, to jo. Ale ten UART bude zrejme (na 99%) sdileny s dalsimi moduly - tzn. ja prijmu po UARTu nejake bajty, podle obsahu poznam, co udelat, bud poslu obsah casovace, nebo neco jineho. Tak bych nerad, aby tam dochazelo k nejakym kolizim.
Predstava byla pouzit UART modul a TIMER modul v necem vyssim, at je to architektonicky ciste. Jen jak to udelat.
Lezt primo na registry UARTu mi prijde dost nesystemove, ale zkusenosti nemam, takhle nizko jsem v Linuxu nelezl....
Zkus mrknout na rt_com pokud opravdu pouzivas RTLinux (od FSMLabs). Uz je to spousta let, co jsem se s tim hral, ale behalo to vyborne. Tehdy byl jen pro x86, takze muj komentar muze byt off-topic...
Tiskni
Sdílej: