Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Ahoj, mam jeden specificky dotaz, potrebuju dat dokupy neco pro RT-Linux na ARMu, ktery mi precte obsah par registru ( specialni casovac) , naformatuje a posle na UART.
Prvni napad byl udelat jaderny modul. Ale jde mi o to, jestli se ja dostanu z jaderneho modulu na konzoli (nebo na UART2).
Pak by to asi slo rozdelit na modul a na user-mode aplikaci, ktera by kecala pres /proc a sama to posilala na /dev/ttySx - ale to bude asi nepouzitelne, protoze potrebuji odezvu na podnet maximalne 100us.
Mel byste nekdo nejaky napad ?
Diky, V.
Ano,vlastni modul ktery mi bude vycitat casovac, to jo. Ale ten UART bude zrejme (na 99%) sdileny s dalsimi moduly - tzn. ja prijmu po UARTu nejake bajty, podle obsahu poznam, co udelat, bud poslu obsah casovace, nebo neco jineho. Tak bych nerad, aby tam dochazelo k nejakym kolizim.
Predstava byla pouzit UART modul a TIMER modul v necem vyssim, at je to architektonicky ciste. Jen jak to udelat.
Lezt primo na registry UARTu mi prijde dost nesystemove, ale zkusenosti nemam, takhle nizko jsem v Linuxu nelezl....
Zkus mrknout na rt_com pokud opravdu pouzivas RTLinux (od FSMLabs). Uz je to spousta let, co jsem se s tim hral, ale behalo to vyborne. Tehdy byl jen pro x86, takze muj komentar muze byt off-topic...
Tiskni Sdílej: