Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Mě to funguje. FC5 32b user space, různé vanilkové kernely (reálně zkoušeno od 2.6.22.6 výš), 32b i 64b kernely (64b se zapnutou kompatibilitou pro 32b user space). Podmínkou je, že v kernelu musí být zapnuto CONFIG_LBD (CONFIG_LSF zatím zapnuto nemám). Testuju s tím RAIDy.
Ve svém programu mám někde na začátku
#define __USE_LARGEFILE64
a device pak otvírám s flagem O_LARGEFILE .
Co přesně dělá _LARGEFILE64_SOURCE, to z hlavy netuším - tipuju že totéž, co __USE_LARGEFILE64.
Co je zač ten 13TB disk? Jasně, nějaký RAID - přes jaký HBA je připojen? Nemůže to být chyba HBA nebo firmwaru? (Nějaký historický Qlogic? Ale i s ním jsem měl problém až nad 16 TB - řeší to aktualizace firmwaru.)
Zkoušel jste na tom 13TB disku hledat půlením intervalu přesnou hranici, odkud začne lseek64 vracet chybu?
Ano, nejčastěji s tím trápím právě RAIDy Areca v různých provedeních.
Používáte
fd = open(filename, O_LARGEFILE | ...);
?
Aha, už vidím, O_LARGEFILE používáte.
Jak velký disk vidí/hlásí kernel? To se dá zjistit z dmesg, nebo přes BLKGETSIZE64 ioctl() - mimochodem na to mám utilitku:
http://www.fccps.cz/download/adv/frr/geom.c
Možná by to šlo vysekat i odněkud ze /sys/class/scsi_device/...
Ten Debian, to je v zásadě originální instalace, nebo to distro prošlo několika upgrady zaživa?
Tiskni
Sdílej: