Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Dobrý den,
pokouším se komunikovat s jedním programem pomocí msgget a msgrcv. Nějak mi to nechodí a bohužel netuším jestli je chyba u mě nebo v aplikaci, která by měla poslat data. Je nějaká možnost jak tuto komunikaci monitorovat? Nevím jak zjistit jestli daná app data vůbec odeslala. Děkuju za případnou radu.
Petr
Díky moc, to pomohlo. Zjistil jsem, že aplikace odesílá data a jak jsou velká.
Použil jsem to takto:
watch -d cat /proc/sysvipc/msg
Bohužel se mi stále data nedaří přijímat. Nikde jsem nenašel nějaký rozumný příklad. Problém může být v tom, že se něco takového snažím udělat ve freepascalu.
Zdroják je zde:
var
myid : LongInt;
rcvdm : TMSGbuf;
s : String = '';
i : Integer = 0;
e : LongInt;
begin
myid := msgget(1238,0666 or IPC_CREAT);
Writeln(myid); //
e := msgrcv(myid, @rcvdm, 1024, 0, 0 or IPC_NOWAIT);
if e = MSG_NOERROR then
begin
for i:=0 to Length(rcvdm.mtext)-1 do
s:= s + rcvdm.mtext[i];
Memo1.Lines.Text := s
end
else
Writeln(e)
end;
Bohužel už získání samotného myid nedopadne dobře. Stále se vrací -1. Ve zdrojáku v C je toto:
msgid = msgget ((key_t) 1238, 0666 | IPC_CREAT);
a chodí jim to.
Nenapadá Vás co dělám blbě?
Petr
Ahoj,
V Pascalu jsem neprogramoval uz dlouho, takze nevim jestli to neni blbost - cislo zapsane v C zacinajici nulou je v osmickove soustave - nejsem si jist zda je to tak i v Pascalu.
Takze bych zkusil misto 0666 napsat 438, nebo 0x186 (nebo jak se to pise).
ipcrm
premazat vytvorene a opustene fronty (nezanikaju po skonceni programu tak ako deskriptory). Zaroven pri konceni vlastnych programov korektne mazat vytvorene IPC prostriedky.
2.) zvacsit pocet moznych front v systeme: zapisat kernel.msgmni = 512
do /etc/sysctl.conf
alebo spustit sysctl -w kernel.msgmni=512
3.) po zfailovani msgget sa pozriet do globalnej premennej errno (ako sa do nej pozera v Pascale neviem) a zistit presnejsi kod chyby.
Děkuju moc!
Smazání fronty pomohlo, stejně tak i zapsání číšla v dekadickém tvaru. Trošku jsem se posunul. Teď program padne na hubu na řádku, kde je ten for i:=0 atd. Padá to i když si chci hodnotu vypsat najednou pomocí Writeln. Jdu zkoumat dál.
Moc díky za rady, naučil jsem se něco nového.
Petr
Tiskni
Sdílej: