Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobrý den,
pokouším se komunikovat s jedním programem pomocí msgget a msgrcv. Nějak mi to nechodí a bohužel netuším jestli je chyba u mě nebo v aplikaci, která by měla poslat data. Je nějaká možnost jak tuto komunikaci monitorovat? Nevím jak zjistit jestli daná app data vůbec odeslala. Děkuju za případnou radu.
Petr
Díky moc, to pomohlo. Zjistil jsem, že aplikace odesílá data a jak jsou velká.
Použil jsem to takto:
watch -d cat /proc/sysvipc/msg
Bohužel se mi stále data nedaří přijímat. Nikde jsem nenašel nějaký rozumný příklad. Problém může být v tom, že se něco takového snažím udělat ve freepascalu.
Zdroják je zde:
var
myid : LongInt;
rcvdm : TMSGbuf;
s : String = '';
i : Integer = 0;
e : LongInt;
begin
myid := msgget(1238,0666 or IPC_CREAT);
Writeln(myid); //
e := msgrcv(myid, @rcvdm, 1024, 0, 0 or IPC_NOWAIT);
if e = MSG_NOERROR then
begin
for i:=0 to Length(rcvdm.mtext)-1 do
s:= s + rcvdm.mtext[i];
Memo1.Lines.Text := s
end
else
Writeln(e)
end;
Bohužel už získání samotného myid nedopadne dobře. Stále se vrací -1. Ve zdrojáku v C je toto:
msgid = msgget ((key_t) 1238, 0666 | IPC_CREAT);
a chodí jim to.
Nenapadá Vás co dělám blbě?
Petr
Ahoj,
V Pascalu jsem neprogramoval uz dlouho, takze nevim jestli to neni blbost - cislo zapsane v C zacinajici nulou je v osmickove soustave - nejsem si jist zda je to tak i v Pascalu.
Takze bych zkusil misto 0666 napsat 438, nebo 0x186 (nebo jak se to pise).
ipcrm
premazat vytvorene a opustene fronty (nezanikaju po skonceni programu tak ako deskriptory). Zaroven pri konceni vlastnych programov korektne mazat vytvorene IPC prostriedky.
2.) zvacsit pocet moznych front v systeme: zapisat kernel.msgmni = 512
do /etc/sysctl.conf
alebo spustit sysctl -w kernel.msgmni=512
3.) po zfailovani msgget sa pozriet do globalnej premennej errno (ako sa do nej pozera v Pascale neviem) a zistit presnejsi kod chyby.
Děkuju moc!
Smazání fronty pomohlo, stejně tak i zapsání číšla v dekadickém tvaru. Trošku jsem se posunul. Teď program padne na hubu na řádku, kde je ten for i:=0 atd. Padá to i když si chci hodnotu vypsat najednou pomocí Writeln. Jdu zkoumat dál.
Moc díky za rady, naučil jsem se něco nového.
Petr
Tiskni
Sdílej: