Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Multiplatformní hororová adventura Whispering Willows je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 6. října.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za září (YouTube).
Dobrý den,
pokouším se komunikovat s jedním programem pomocí msgget a msgrcv. Nějak mi to nechodí a bohužel netuším jestli je chyba u mě nebo v aplikaci, která by měla poslat data. Je nějaká možnost jak tuto komunikaci monitorovat? Nevím jak zjistit jestli daná app data vůbec odeslala. Děkuju za případnou radu.
Petr
Díky moc, to pomohlo. Zjistil jsem, že aplikace odesílá data a jak jsou velká.
Použil jsem to takto:
watch -d cat /proc/sysvipc/msg
Bohužel se mi stále data nedaří přijímat. Nikde jsem nenašel nějaký rozumný příklad. Problém může být v tom, že se něco takového snažím udělat ve freepascalu.
Zdroják je zde:
var
myid : LongInt;
rcvdm : TMSGbuf;
s : String = '';
i : Integer = 0;
e : LongInt;
begin
myid := msgget(1238,0666 or IPC_CREAT);
Writeln(myid); //
e := msgrcv(myid, @rcvdm, 1024, 0, 0 or IPC_NOWAIT);
if e = MSG_NOERROR then
begin
for i:=0 to Length(rcvdm.mtext)-1 do
s:= s + rcvdm.mtext[i];
Memo1.Lines.Text := s
end
else
Writeln(e)
end;
Bohužel už získání samotného myid nedopadne dobře. Stále se vrací -1. Ve zdrojáku v C je toto:
msgid = msgget ((key_t) 1238, 0666 | IPC_CREAT);
a chodí jim to.
Nenapadá Vás co dělám blbě?
Petr
Ahoj,
V Pascalu jsem neprogramoval uz dlouho, takze nevim jestli to neni blbost - cislo zapsane v C zacinajici nulou je v osmickove soustave - nejsem si jist zda je to tak i v Pascalu.
Takze bych zkusil misto 0666 napsat 438, nebo 0x186 (nebo jak se to pise).
ipcrm
premazat vytvorene a opustene fronty (nezanikaju po skonceni programu tak ako deskriptory). Zaroven pri konceni vlastnych programov korektne mazat vytvorene IPC prostriedky.
2.) zvacsit pocet moznych front v systeme: zapisat kernel.msgmni = 512
do /etc/sysctl.conf
alebo spustit sysctl -w kernel.msgmni=512
3.) po zfailovani msgget sa pozriet do globalnej premennej errno (ako sa do nej pozera v Pascale neviem) a zistit presnejsi kod chyby.
Děkuju moc!
Smazání fronty pomohlo, stejně tak i zapsání číšla v dekadickém tvaru. Trošku jsem se posunul. Teď program padne na hubu na řádku, kde je ten for i:=0 atd. Padá to i když si chci hodnotu vypsat najednou pomocí Writeln. Jdu zkoumat dál.
Moc díky za rady, naučil jsem se něco nového.
Petr
Tiskni Sdílej: