Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
bloumám po internetu již nějaký čas a hledám pořádný UML editor (nejlépe GTK+ nebo Java) pro kreslení jednodušších diagramů, bohužel nic nemohu najít.
V Dia se kreslí parádně ale možnosti kreslených objektů jsou zoufalé, chtěl bych v activity diagramu zanořit více aktivit do jedné nadřazené, navíc v Dia zlobí export do SVG (fonty se vyexportují ve špatných velikostech)
Agro UML je pěkně členěný nástroj se spoustou možností, ale kreslení v něm je zoufale pomalé a komplikované, při exportu do svg si obrysy jednotlivých útvarů nedrží svůj původní tvar, obdelníky se zaoblenými rohy se interpretují jako elipsy, navíc jsem v Agru nenašel způsob jak měnit například tloušťku čáry v diagramu
Netbeans je parádní ale neumí export do SVG ani žádného jiného vektorového formátu
co používáte vy? poradíte?
Visual Paradigm for UML — maximální spokojenost. Jednoznačně doporučuji.
Co se ArgoUML týče, zkusil bych export do EPS. Ten funguje, ale už si nepamatuji, jestli dělá elipsy i v EPSech, nebo je to výsada SVG. Jo — pozor na fonty. EPS se odkazuje na neexistující fonty. A pak je to celý v RGB, což je pro mě další práce navíc. Editace diagramů je taky dost na dvě věci.
NetBeans je cool, ale využívá to nějakou proprietu třetí strany, ke který nejsou zdrojáče — a je to nechutně pomalý. A neexistence vektorového exportu — to je blocker.
Pak se pro Linux ještě dělá Enterprise Architect. To je taky moc pěkný nástroj.
No, já viděl pouze verzi pro zavaděč na hry. Ale z požadavků na systém vyplývá, že nějakou linuxovou verzi mají. Takže ať to jede pře emulátor zavaděče nebo nativně — mělo by to být podporované výrobcem.
diky moc za rady, vyzkousim
Eclipse s pluginom (java):
http://www.eclipsedownload.com/download_free_eclipse_3.3.html
Tiskni
Sdílej: