Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
bloumám po internetu již nějaký čas a hledám pořádný UML editor (nejlépe GTK+ nebo Java) pro kreslení jednodušších diagramů, bohužel nic nemohu najít.
V Dia se kreslí parádně ale možnosti kreslených objektů jsou zoufalé, chtěl bych v activity diagramu zanořit více aktivit do jedné nadřazené, navíc v Dia zlobí export do SVG (fonty se vyexportují ve špatných velikostech)
Agro UML je pěkně členěný nástroj se spoustou možností, ale kreslení v něm je zoufale pomalé a komplikované, při exportu do svg si obrysy jednotlivých útvarů nedrží svůj původní tvar, obdelníky se zaoblenými rohy se interpretují jako elipsy, navíc jsem v Agru nenašel způsob jak měnit například tloušťku čáry v diagramu
Netbeans je parádní ale neumí export do SVG ani žádného jiného vektorového formátu
co používáte vy? poradíte?
Visual Paradigm for UML — maximální spokojenost. Jednoznačně doporučuji.
Co se ArgoUML týče, zkusil bych export do EPS. Ten funguje, ale už si nepamatuji, jestli dělá elipsy i v EPSech, nebo je to výsada SVG. Jo — pozor na fonty. EPS se odkazuje na neexistující fonty. A pak je to celý v RGB, což je pro mě další práce navíc. Editace diagramů je taky dost na dvě věci.
NetBeans je cool, ale využívá to nějakou proprietu třetí strany, ke který nejsou zdrojáče — a je to nechutně pomalý. A neexistence vektorového exportu — to je blocker.
Pak se pro Linux ještě dělá Enterprise Architect. To je taky moc pěkný nástroj.
No, já viděl pouze verzi pro zavaděč na hry. Ale z požadavků na systém vyplývá, že nějakou linuxovou verzi mají. Takže ať to jede pře emulátor zavaděče nebo nativně — mělo by to být podporované výrobcem.
diky moc za rady, vyzkousim
Eclipse s pluginom (java):
http://www.eclipsedownload.com/download_free_eclipse_3.3.html
Tiskni
Sdílej: