Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Potkalo me to nejhorsi, co muze bejt t.j pochopit cizí kus programu v C++ tak, abych byl schopen do programu pridat nejaké funkce a uzpusobit tento program k potrebam jednoho projektu. Nemám možnost konfrontace s autorem programu.
Chtel bych se tedy zeptat ci znate nejakou dobrou utilitku ktera by mi tuto cinost ulechcila naprikald by me stacil výpis trasy volání v zavislosti na vstupnich parametrech programu ... vim ze toto jde udelat pomoci "krokovani programu" treba v DDD ale toto je dosti casove naroce. a obcas mi ddd blbne a kus kodu se preskoci ci neco jenho. moje predstava je takaova ze obdrzim neco jako fca A volala fci b a volala fci c a pak se to zase nejak vracelo a vetvilo ... proste neco jako ziskat jeden prubech nejake vetve vyvojoveho diagramu.
Diky
zkusim to a napiši. co jsem cet o gprof na rootu.cz tak to asi bude ono. .... Diky za nakopnuti.
narazil jsem na meci problem pri pokusu o spusteni gprofu: (program sem prelozil s parametrem -pg)
neco jsem na googlu nasel ale jednalo se jen o chybejici parametr pg
z:/usr/local/src/programm/bin$ gprof -e boring -f foo -f bar programm
gmon.out: No such file or directory
diky
diky to mne nenapadlo nevim proc jsem se milne domnival ze se vytvori jiz pri prekladu a navic se musi nechat program dobehnout
google: valgrind, callgrind, kcallgrind (vypadá to tasi takhle), nemusí se to rekompilovat, akorát to běží asi 10x pomaleji. Grpfo dělá, pokud vím, jen statistickou analýzu, zatímco tady je to instrumentováno a zachytí se všechno.
Tiskni
Sdílej: