Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Ahoj všem,
potřeboval bych přistupovat na zařízení na PCI sběrnici přes userspace. Konkrétně se jedná o nastavování GPIO pinů na základní desce. Píšu to v C.
Moc toho o sběrnici PCI z programátorského hlediska nevím a nějak nemohu najít ten pravý zdroj informací. Poradil byste někdo nějaký s nějakými příklady?
Jinak k dispozici mám: Bus 0, device 17, function 0, offset 0x95 a to pro každý GPIO pin. Dočet jsem se že jsou dvě možnosti jak přistupovat na PCI zažízení. Přes mmap() anebo out(). Tedy paměťově nebo přes registry. Ve spoustě zdrojáků jsem viděl zápisy a čtení z registrů 0x0CF8 a 0x0CFC, jen jsem k tomu nikde nenašel tu správnou teorii.
Díky za jakékoliv popostrčení...
S ioperm(), iopl(), inb(), outb()
nebo /dev/port
by jsi si snad měl vystačit:
2. Using I/O ports in C programs
BLEK: Na I/O porty můžeš lézt z userspace ...
Podrobnější popis sběrnice PCI
7. Programové řízení paralelního portu (ioperm(), inb(), outb())
Díky za odkazy.
Z posledních dvou jsem v podstatě na začátku čerpal. Mezitím jsem problém již vyřešil, všechno už mi běhá. Nakonec jsem si sehnal referenční příručku k PCI sběrnici a potřebnou teorii jsem si našel, resp. ověřil co jsem už věděl. Pes byl zakopaný v tom, že jsem ke dvoum registrům přistupoval 16 bitově a oni jsou 8 bitové... chyba v manuálu.
Jinak s iopl()
a variacemi in*()
a out*()
jsem si opravdu vystačil.
Zdravim,
muzes vyuzit balicku pciutils, kde je utilita setpci s kterou muzes cist/zapisovat registry PCI karty nebo cipu na desce. Pokud ti to pojede, tak potom muzes vykrast tu utilitu.
Také díky,
setpci
jsem nakonec objevil a postupným zápisem do registrů PCI chipu zjistil, že ke dvoum registrům přistupuji 16 bitově namísto 8 bitově a na tom celém to ztroskotalo. Nicméně, teď už to běhá...
Tiskni
Sdílej: