Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzi 2.3.0. Přináší RAIDZ Expansion, Fast Dedup, Direct IO, JSON a Long names.
Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Ahoj všem,
potřeboval bych přistupovat na zařízení na PCI sběrnici přes userspace. Konkrétně se jedná o nastavování GPIO pinů na základní desce. Píšu to v C.
Moc toho o sběrnici PCI z programátorského hlediska nevím a nějak nemohu najít ten pravý zdroj informací. Poradil byste někdo nějaký s nějakými příklady?
Jinak k dispozici mám: Bus 0, device 17, function 0, offset 0x95 a to pro každý GPIO pin. Dočet jsem se že jsou dvě možnosti jak přistupovat na PCI zažízení. Přes mmap() anebo out(). Tedy paměťově nebo přes registry. Ve spoustě zdrojáků jsem viděl zápisy a čtení z registrů 0x0CF8 a 0x0CFC, jen jsem k tomu nikde nenašel tu správnou teorii.
Díky za jakékoliv popostrčení...
S ioperm(), iopl(), inb(), outb()
nebo /dev/port
by jsi si snad měl vystačit:
2. Using I/O ports in C programs
BLEK: Na I/O porty můžeš lézt z userspace ...
Podrobnější popis sběrnice PCI
7. Programové řízení paralelního portu (ioperm(), inb(), outb())
Díky za odkazy.
Z posledních dvou jsem v podstatě na začátku čerpal. Mezitím jsem problém již vyřešil, všechno už mi běhá. Nakonec jsem si sehnal referenční příručku k PCI sběrnici a potřebnou teorii jsem si našel, resp. ověřil co jsem už věděl. Pes byl zakopaný v tom, že jsem ke dvoum registrům přistupoval 16 bitově a oni jsou 8 bitové... chyba v manuálu.
Jinak s iopl()
a variacemi in*()
a out*()
jsem si opravdu vystačil.
Zdravim,
muzes vyuzit balicku pciutils, kde je utilita setpci s kterou muzes cist/zapisovat registry PCI karty nebo cipu na desce. Pokud ti to pojede, tak potom muzes vykrast tu utilitu.
Také díky,
setpci
jsem nakonec objevil a postupným zápisem do registrů PCI chipu zjistil, že ke dvoum registrům přistupuji 16 bitově namísto 8 bitově a na tom celém to ztroskotalo. Nicméně, teď už to běhá...
Tiskni Sdílej: