OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ahoj všem,
potřeboval bych přistupovat na zařízení na PCI sběrnici přes userspace. Konkrétně se jedná o nastavování GPIO pinů na základní desce. Píšu to v C.
Moc toho o sběrnici PCI z programátorského hlediska nevím a nějak nemohu najít ten pravý zdroj informací. Poradil byste někdo nějaký s nějakými příklady?
Jinak k dispozici mám: Bus 0, device 17, function 0, offset 0x95 a to pro každý GPIO pin. Dočet jsem se že jsou dvě možnosti jak přistupovat na PCI zažízení. Přes mmap() anebo out(). Tedy paměťově nebo přes registry. Ve spoustě zdrojáků jsem viděl zápisy a čtení z registrů 0x0CF8 a 0x0CFC, jen jsem k tomu nikde nenašel tu správnou teorii.
Díky za jakékoliv popostrčení...
S ioperm(), iopl(), inb(), outb()
nebo /dev/port
by jsi si snad měl vystačit:
2. Using I/O ports in C programs
BLEK: Na I/O porty můžeš lézt z userspace ...
Podrobnější popis sběrnice PCI
7. Programové řízení paralelního portu (ioperm(), inb(), outb())
Díky za odkazy.
Z posledních dvou jsem v podstatě na začátku čerpal. Mezitím jsem problém již vyřešil, všechno už mi běhá. Nakonec jsem si sehnal referenční příručku k PCI sběrnici a potřebnou teorii jsem si našel, resp. ověřil co jsem už věděl. Pes byl zakopaný v tom, že jsem ke dvoum registrům přistupoval 16 bitově a oni jsou 8 bitové... chyba v manuálu.
Jinak s iopl()
a variacemi in*()
a out*()
jsem si opravdu vystačil.
Zdravim,
muzes vyuzit balicku pciutils, kde je utilita setpci s kterou muzes cist/zapisovat registry PCI karty nebo cipu na desce. Pokud ti to pojede, tak potom muzes vykrast tu utilitu.
Také díky,
setpci
jsem nakonec objevil a postupným zápisem do registrů PCI chipu zjistil, že ke dvoum registrům přistupuji 16 bitově namísto 8 bitově a na tom celém to ztroskotalo. Nicméně, teď už to běhá...
Tiskni
Sdílej: