Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Ahoj všem,
potřeboval bych přistupovat na zařízení na PCI sběrnici přes userspace. Konkrétně se jedná o nastavování GPIO pinů na základní desce. Píšu to v C.
Moc toho o sběrnici PCI z programátorského hlediska nevím a nějak nemohu najít ten pravý zdroj informací. Poradil byste někdo nějaký s nějakými příklady?
Jinak k dispozici mám: Bus 0, device 17, function 0, offset 0x95 a to pro každý GPIO pin. Dočet jsem se že jsou dvě možnosti jak přistupovat na PCI zažízení. Přes mmap() anebo out(). Tedy paměťově nebo přes registry. Ve spoustě zdrojáků jsem viděl zápisy a čtení z registrů 0x0CF8 a 0x0CFC, jen jsem k tomu nikde nenašel tu správnou teorii.
Díky za jakékoliv popostrčení...
S ioperm(), iopl(), inb(), outb()
nebo /dev/port
by jsi si snad měl vystačit:
2. Using I/O ports in C programs
BLEK: Na I/O porty můžeš lézt z userspace ...
Podrobnější popis sběrnice PCI
7. Programové řízení paralelního portu (ioperm(), inb(), outb())
Díky za odkazy.
Z posledních dvou jsem v podstatě na začátku čerpal. Mezitím jsem problém již vyřešil, všechno už mi běhá. Nakonec jsem si sehnal referenční příručku k PCI sběrnici a potřebnou teorii jsem si našel, resp. ověřil co jsem už věděl. Pes byl zakopaný v tom, že jsem ke dvoum registrům přistupoval 16 bitově a oni jsou 8 bitové... chyba v manuálu.
Jinak s iopl()
a variacemi in*()
a out*()
jsem si opravdu vystačil.
Zdravim,
muzes vyuzit balicku pciutils, kde je utilita setpci s kterou muzes cist/zapisovat registry PCI karty nebo cipu na desce. Pokud ti to pojede, tak potom muzes vykrast tu utilitu.
Také díky,
setpci
jsem nakonec objevil a postupným zápisem do registrů PCI chipu zjistil, že ke dvoum registrům přistupuji 16 bitově namísto 8 bitově a na tom celém to ztroskotalo. Nicméně, teď už to běhá...
Tiskni
Sdílej: