Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Při mezinárodní operaci byla zablokována pokročilá služba pro šifrovanou komunikaci MATRIX, oznámil úřad pro evropskou justiční spolupráci Eurojust. K uzavření služby podle něj vedlo vyšetřování společného týmu, na němž se podílely francouzské a nizozemské úřady a který byl zřízen při Eurojustu. Službu podle něj využívaly kriminální živly. Tato služba MATRIX nemá nic společného s nadací Matrix a protokolem Matrix.
Národní filmový archiv spustil nový YouTube kanál Filmová klasika, který veřejnosti postupně zpřístupní vybrané české filmy. Nabídne především tituly, které obecenstvo v běžné nabídce televizí nebo VOD platforem nenajde. Dnes v 18:00 kanál odstartoval kultovním snímkem Kouř režiséra Tomáše Vorla. Divačky a diváci se pak každý týden budou moci těšit na dva nové filmy, které se na novém kanálu objeví vždy v úterý a v pátek. Spolu s Kouřem nabídla Filmová klasika ještě další desítku filmů ke zhlédnutí.
Příspěvek na blogu Raspberry Pi informuje, že Steam Link běží už i na Raspberry Pi 5. Nejnovější verze podporuje H.264 (1080p s 144 FPS) i HEVC (4K s 60 FPS a 1080p s 240 FPS).
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za listopad (YouTube).
Byla vydána nová verze 14.2 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová stabilní verze 24.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Vicuña. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Ahoj všem,
potřeboval bych přistupovat na zařízení na PCI sběrnici přes userspace. Konkrétně se jedná o nastavování GPIO pinů na základní desce. Píšu to v C.
Moc toho o sběrnici PCI z programátorského hlediska nevím a nějak nemohu najít ten pravý zdroj informací. Poradil byste někdo nějaký s nějakými příklady?
Jinak k dispozici mám: Bus 0, device 17, function 0, offset 0x95 a to pro každý GPIO pin. Dočet jsem se že jsou dvě možnosti jak přistupovat na PCI zažízení. Přes mmap() anebo out(). Tedy paměťově nebo přes registry. Ve spoustě zdrojáků jsem viděl zápisy a čtení z registrů 0x0CF8 a 0x0CFC, jen jsem k tomu nikde nenašel tu správnou teorii.
Díky za jakékoliv popostrčení...
S ioperm(), iopl(), inb(), outb()
nebo /dev/port
by jsi si snad měl vystačit:
2. Using I/O ports in C programs
BLEK: Na I/O porty můžeš lézt z userspace ...
Podrobnější popis sběrnice PCI
7. Programové řízení paralelního portu (ioperm(), inb(), outb())
Díky za odkazy.
Z posledních dvou jsem v podstatě na začátku čerpal. Mezitím jsem problém již vyřešil, všechno už mi běhá. Nakonec jsem si sehnal referenční příručku k PCI sběrnici a potřebnou teorii jsem si našel, resp. ověřil co jsem už věděl. Pes byl zakopaný v tom, že jsem ke dvoum registrům přistupoval 16 bitově a oni jsou 8 bitové... chyba v manuálu.
Jinak s iopl()
a variacemi in*()
a out*()
jsem si opravdu vystačil.
Zdravim,
muzes vyuzit balicku pciutils, kde je utilita setpci s kterou muzes cist/zapisovat registry PCI karty nebo cipu na desce. Pokud ti to pojede, tak potom muzes vykrast tu utilitu.
Také díky,
setpci
jsem nakonec objevil a postupným zápisem do registrů PCI chipu zjistil, že ke dvoum registrům přistupuji 16 bitově namísto 8 bitově a na tom celém to ztroskotalo. Nicméně, teď už to běhá...
Tiskni Sdílej: