Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj!
Chtel bych se zeptat, jak mam nastavit xterm tak, aby mi nasleduji program vypsal pismeno Č:
#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
char ch = 200; // v ISO 8859-2 je to velke pismeno C s hackem
cout.imbue(std::locale("cs_CZ.iso88592"));
cout << ch << "\nKonec programu" << endl;
} // main
Pokud spustim xterm takto: xterm -en ISO8859-2 tak vse funguje jak ma, ja bych ho vsak chtel spustit s parametrem -lc a nejakym zpusobem ho donutit, aby vypisoval co potrebuju, coz se ne a ne povest.
PS: Nevim vubec jak ma luit, potazmo option -lc fungovat; co jsem koukal, tak by to melo fungovat tak, ze podle toho jake nastavim LOCALE v programu, tak podle toho se automaticky nastavi terminal tak, aby se vse vypisovalo dle daneho locale? Je to tak? Z dokumentace luit nejsem prilis moudry :(
Nevím, co všechno dělá std::cout.imbue(), ale luit potřebuje předem znát kódování, v kterém poběží program.
Mně LANG=cs_CZ.iso8859-2 xterm -hold -lc -e /tmp/a.out
funguje (kde /tmp/a.out je váš program).
A muzu tedy nejak pri behu programu luitu dat vedet, ze ted chci pouzit (jine) konkretni kodovani? Potrebuji tuto zmenu totiz provest z vlastniho programu. Toto zmenu tedy potrebuji provest az potom, co je terminal spusten.
Asi by to mělo jít přes ISO 2022 escape sekvence, jak tvrdí luit(1) a demonstrace s Emacsem.
Nicméně v praxi jsem to viděl jen u východoasijských znakových sad, kde se takto přepíná mezi latinkou a jejich dvoubajtovým písmem. Tam se ale pouze přepíná mezi dvěma implicitně danými sadami a tak se vysílá jen „přepni tam“ a „přepni zpět“, nikoliv „přepni do ISO-8859-1“.
Z vašeho programu se mi nepodařilo tyto sekvence dostat:
$ ./a.out |hexdump -C 00000000 c8 0a 4b 6f 6e 65 63 20 70 72 6f 67 72 61 6d 75 |È.Konec programu| 00000010 0a |.| 00000011
Před prvním bajtem 0xC8 ('Č' v ISO-8859-2) by měla být ta přepínací sekvence.
Diky za nasmerovani, bohuzel mi to i s prepnutim nefunguje. Mirne upraveny program:
#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
char ch = 200; // v ISO 8859-2 je to velke pismeno C s hackem
cout.imbue(std::locale("cs_CZ.iso88592"));
cout << "\033-B" << ch << "\nKonec programu" << endl;
} // main
Tiskni
Sdílej: