Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).
Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.
Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.
Connor Byrne z USA používal pro přihlašování na svůj iPhone 13 s iOS 18 heslo obsahující háček. Po aktualizaci na iOS 26.4 se už ale do telefonu nepřihlásí. Při přihlašování nelze tento háček zadat. Apple jej prostě odstranil [The Register].
Linus Torvalds vydal jádro Linux 7.0. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME. Vypíchnout lze novou verzi 2026.1 přehrávače hudby Amberol (Flathub).
Byla vydána verze 12.0 s kódovým jménem Ecne linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 24.04 LTS a podporována bude do roku 2029. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 9. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Libre Graphics Meeting 2026, tj. čtyřdenní konference a setkání vývojářů a uživatelů svobodných a otevřených grafických softwarů, proběhne od 22. do 25. dubna v Norimberku. Dění lze sledovat na Mastodonu.
Dobry den,
uz dlhsie sa trapim s nasledovnym problemom:
data spristupnujem cez hierarchucky model (tree model, data su akoze "suboy a adresare") a zobrazujem ich v QTreeView , problem je v tom ze by som chcel pouzit QSortFilterProxyModel na vyhliadavanie v datach ,ako som sa docital v tree like modeloch sa vola fn filterAccepRow pre rodica ako aj pre kazdeho potomka a ak rodic nevyhovuje RegExp tak ani on a ani jeho potomkovia niesu zobrazeny , toto chovanie mi nevyhovuje. Preto som si vyhutal ze musim prekonvertovat model z hierarchickeho na list like model a ten potom predat ako sourcemodel pre proxac, Ale ako na to ? Myslim ze sa to da, v Qt Assistente je spraveny sidebar tak ako by som to chcel mat aj ja. Rozmyslal som aj nad tym ze spravim este jeden model (list like) nad tymito datami, ale to by som porusil celu filozofiu MVC tak som prisiel k zaveru ze mozno musim pouzit este jeden ,"medzi vrstvu", proxymodel a v tom prekopat tree model na list like {no zase neviem ako, no predpokladam ze by krasne reagoval na zmenu dat v prvotnom modely a tym mal data na spracovanie zarucene cerstve }, tento proxy model by som uz pouzil ako source model pre vysledny proxySortFilterModel a ten zadal pre QListView.
Co si o tom myslite Vy ?
Ako by ste mi poradili to urobit ???
Tak som sa s tym pohral spravil predsa len subclass s QAbstractProxyModel napisal fn mapFromSource mapToSource a vsetky metody pre clasicke QAbstracItemModel modely k tomu aby mi to reagovalo na zmeny v zdorjovom modely som preplacol setSourceModel a nakonektoval to podla vzoru z QSorfFilterProxyModel. pisem to sem len preto ze sa to mozno niekomu zide a nemusi sa v tom potom drbat ako ja idea je taka ze mam zkladny model {s dananou strukturou ktoru by som rad zmenil} spravim jednu subclass pre konveziu struktury{ to je tato spominana QAbstractProxyModel} a tu napojim na co chcem bud na Viewer alebo na dalsi QSortProxyModel
PS: Skoda ze sa mi nik neozval na moj dotaz, som z toho smutny a to sa tu este vydava serial o Qt no co uz, ucit sa, ucit sa, ucit sa !!!!
Tiskni
Sdílej: