I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Ahojte
Snazim sa pochopit OOP v perl. Precital som rozne tutorials a pokusam sa vytvorit jednoduchy pm modul + script ktory sa nan odvolava. Tu je priklad modulu main.pm.
##########################
package main_pack;
sub new {
my ($my_class, $w, $h) = @_;
$obj = {};
bless $obj;
$obj->{width}=$w;
$obj->{height}=$h;
return $obj;
}
sub area{
my $obj = shift;
return $obj->{width} * $obj->{height};
}
#####################
a tu sa pokusam pouzit dany modul
#####################
use main;
$test = main_pack->new(5, 5);
print "skuska.: , $test->area(), ";
#####################
lenze to skonci chybou .:main.pm did not return a true value at Untitled3 line 2. Neviem za boha co je tam zle.
Každý modul v Perlu musí mít na konci pravdivou návratovou hodnotu. Proto je potřeba do každého modulu nakonec napsat 1;
nějak takto:
package xyz; . . . 1;
dakujem ta jednotka pomohla ale nikde som to v ziadnom navode nevidel. este raz dik
We need the 1; at the end because when a module loads Perl checks to see that the module returns a true value to ensure it loaded OK. You could put any true value at the end (see Code::Police) but 1 is the convention.
Jinak doporučuji Perl od Pavla Satrapy, rok vydání je sice 2000, ale autor má talent vysvětlit věci jasně, poutavě a srozumitelně.
Tiskni
Sdílej: