David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Co používáte na tisk programů?
Celkem obvyklá situace - mám nějaké adresáře se zdrojáky nějakého projektu, hlavičkové soubory, části programů v různých jazycích atd - a potřebuji si to vytisknout, bez nutnosti nějakého klikání sem a tam.
Tj. představuji si nějakou utilitu, která mi proleze celý ten adresářový strom, podle přípon pozná, co je to zač, prožene to nějakým filtrem, který ty zdrojáky nějak inteligentně zformátuje (např. zvýraznění syntaxe dle pravidel daného jazyka, obsloužení dlouhých řádků, aby nenarušily identaci, obsloužení vdov a sirotků, aby se mi netiskla třeba jedna závorka z podporogramu na začátek nové stránky atd., tj. například začátek definice funkce na novou stránku), doplní záhlaví stránek (např. název modulu a číslo stránky), doplní k tomu všemu obsah a výsledek bude nějaká kniha nejlépe v PDF, nebo v TeXu, nebo v LaTeXu, aby se v tom dalo dobře číst, snadno orientovat, lehce studovat, zkrátka aby byla radost na takový program pohledět.
Myslím si, že tisk programů je celkem obvyklá činnost, která by se dala nějak takhle zautomatizovat, ale zatím se mi na toto téma nepodařilo nic najít.
Jaký je cíl tisku programu? Hledat vlastní chyby a možná zlepšení? Pak by to mělo stačit postupně po jednotlivých zdrojácích, protože po pár opravách bude "kniha" zastaralá. Studium programu? To je lepší elektronicky (možnost skoků na reference, atp.). Dokumentace vlastního programu pro někoho jiného? To je asi jediné co mne napadá jako rozumné, ale poměr zajímavé/administrativní balast bývá dost vysoký, a nějaký úvod a rozumné uspořádání dílů je téměr nezbytné.
Jediné kdy jsem to viděl fungovat bylo pokud na to myslel autor od začátku - například různé literal programmingy (např. Knuthův web/cweb, viz třeba TeX the program, nebo i na jazyku nezávislý noweb). Jinak (ale často i tak) se radost pohledět bude konat dost těžko.
Možná i proto není moc nástrojů pro ex post. Většinou je dostatečně komplikované zajistit aby vypadala rozumně (ani ne hezky) automaticky generovaná dokumentace API, natož samotného kódu.
No, hodně štěstí. Možná by byly zajímavé odpovědi při znovupoložení otázku jako "Jak se zorientovat ve velkém projektu".
Pokud to opravdu chcete:
nenscript
Pak napriklad tisk zdrojaku z nejake slozky je mozny:
Do souboru: nenscript *.c -p doposcriptsouboru.ps -E --color
Na tiskarnu: nenscript *.c -E --colorA pak muzou byt pro Vas zajimave parametry: --highlight , --help-highlight
Tiskni
Sdílej: