MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Ahoj! Da se nejakym zpusobem donutit ke spolupraci Java Applet s Webovou aplikaci(J2EE) jinak, nez pres http requesty? Mam na mysli nejake jednoduche reseni, ktere by mi treba i v jednom JVM dovolilo pristupovat k objektum z druheho(to uz je ale asi sci-fi). Potrebuju, abych mohl z appletu ovlivnovat objekty v business logice na serveru a naopak.
Diky za kazdy tip
ktere by mi treba i v jednom JVM dovolilo pristupovat k objektum z druheho(to uz je ale asi sci-fi)
Není to sci-fi – tohle umí Terracotta a byla na to i pěkná prezentace na jednom CZJUGu
Diky obema za prinosne odpovedi. Ta terracotta ale vypada pro me ucely jako overkill. Nemate nejaky link, ktery by se zabyval touto problematikou? Myslim konkretne nejaky zpusob, jak z appletu posilat xmlhttprequesty, nebo jinak interaktivne komunikovat bez nutnosti vytvaret dalsi spojeni? Jsem uplna appletova lama :(
Myslim konkretne nejaky zpusob, jak z appletu posilat xmlhttprequesty, nebo jinak interaktivne komunikovat bez nutnosti vytvaret dalsi spojeni?To pokud vím nejde (no možná by šlo přes most Java-to-JavaScript se k tomu nějak dostat, ale to by asi bylo drbání se levou rukou za pravým uchem). Nejjednodušší možnost je podle mne použít normální HTTP požadavky -- buď přímo přes třídy, které jsou v Javě 6, nebo třeba přes Jakarta Commons HttpClient.
Ted si vlastne uvedomuju, ze muj problem spociva trochu nekde jinde. Me staci vlastne protlacit objekt z aplikace do appletu jenom pri reloadu stranky(kdyby to slo i jinak, tak by to bylo super, ale trapit me to nebude), takze bych ten objekt mohl serializovat a protlacit do appletu pres parametr. Vlastne by mi asi stacila ta interakce mezi prezencni vrstvou a appletem, coz bude zrejme prave ten java-to-javascript.
Jo, to vim. To se mi bude prave hodit, kdyz budu chtit ten objekt, se kterym se v appletu pracuje poslat pres parametr appletu, ktery je na strance. Jen doufam, ze applet zustane nahrany nekde v cache a nebude se znovu stahovat.
Fungovat by to melo asi takto:
1) nacte se stranka a appletu poslu (nejakym zpusobem) jeden (mozna vic) objekt - tohle asi pujde pres ten parametr
2) uzivatel si bude na strance na neco klikat a podle toho se budou menit i udaje v appletu. Zaroven ale bude moci klikat v appletu a tim by se mu menily hodnoty formulare ve strance(treba selected option v dropdown menu)
3) kdyz uzivatel klikne na nejake "OK" ve formulari, tak se formular odesle a vygeneruje se nova stranka i s novym objektem pro applet
java-to-javascript mi asi nepomuze, protoze v tom appletu se pouzivaji knihovny, ke kterym nemam zdrojaky.
!Ted jsem nasel stranku, na ktere je reseni bodu 2 - http://web-design.lovetoknow.com/Javascript_Applet_Communication
Tak ted uz jenom vyresit komunikaci mezi appletem a aplikaci a mam vyhrano! :D Zrejme to pujde udelat tak, ze z appletu zavolam javascriptovou funkci na strance, ktera posle xmlhttprequest na server a s vysledkem zavola nejakou funkci appletu.
Tiskni
Sdílej: