Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Ahoj! Da se nejakym zpusobem donutit ke spolupraci Java Applet s Webovou aplikaci(J2EE) jinak, nez pres http requesty? Mam na mysli nejake jednoduche reseni, ktere by mi treba i v jednom JVM dovolilo pristupovat k objektum z druheho(to uz je ale asi sci-fi). Potrebuju, abych mohl z appletu ovlivnovat objekty v business logice na serveru a naopak.
Diky za kazdy tip
ktere by mi treba i v jednom JVM dovolilo pristupovat k objektum z druheho(to uz je ale asi sci-fi)
Není to sci-fi – tohle umí Terracotta a byla na to i pěkná prezentace na jednom CZJUGu
Diky obema za prinosne odpovedi. Ta terracotta ale vypada pro me ucely jako overkill. Nemate nejaky link, ktery by se zabyval touto problematikou? Myslim konkretne nejaky zpusob, jak z appletu posilat xmlhttprequesty, nebo jinak interaktivne komunikovat bez nutnosti vytvaret dalsi spojeni? Jsem uplna appletova lama :(
Myslim konkretne nejaky zpusob, jak z appletu posilat xmlhttprequesty, nebo jinak interaktivne komunikovat bez nutnosti vytvaret dalsi spojeni?To pokud vím nejde (no možná by šlo přes most Java-to-JavaScript se k tomu nějak dostat, ale to by asi bylo drbání se levou rukou za pravým uchem). Nejjednodušší možnost je podle mne použít normální HTTP požadavky -- buď přímo přes třídy, které jsou v Javě 6, nebo třeba přes Jakarta Commons HttpClient.
Ted si vlastne uvedomuju, ze muj problem spociva trochu nekde jinde. Me staci vlastne protlacit objekt z aplikace do appletu jenom pri reloadu stranky(kdyby to slo i jinak, tak by to bylo super, ale trapit me to nebude), takze bych ten objekt mohl serializovat a protlacit do appletu pres parametr. Vlastne by mi asi stacila ta interakce mezi prezencni vrstvou a appletem, coz bude zrejme prave ten java-to-javascript.
Jo, to vim. To se mi bude prave hodit, kdyz budu chtit ten objekt, se kterym se v appletu pracuje poslat pres parametr appletu, ktery je na strance. Jen doufam, ze applet zustane nahrany nekde v cache a nebude se znovu stahovat.
Fungovat by to melo asi takto:
1) nacte se stranka a appletu poslu (nejakym zpusobem) jeden (mozna vic) objekt - tohle asi pujde pres ten parametr
2) uzivatel si bude na strance na neco klikat a podle toho se budou menit i udaje v appletu. Zaroven ale bude moci klikat v appletu a tim by se mu menily hodnoty formulare ve strance(treba selected option v dropdown menu)
3) kdyz uzivatel klikne na nejake "OK" ve formulari, tak se formular odesle a vygeneruje se nova stranka i s novym objektem pro applet
java-to-javascript mi asi nepomuze, protoze v tom appletu se pouzivaji knihovny, ke kterym nemam zdrojaky.
!Ted jsem nasel stranku, na ktere je reseni bodu 2 - http://web-design.lovetoknow.com/Javascript_Applet_Communication
Tak ted uz jenom vyresit komunikaci mezi appletem a aplikaci a mam vyhrano! :D Zrejme to pujde udelat tak, ze z appletu zavolam javascriptovou funkci na strance, ktera posle xmlhttprequest na server a s vysledkem zavola nejakou funkci appletu.
Tiskni
Sdílej: