OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím,
řešil už někdo prapodivné chování PHP funkce mb_ereg() ?
regulární výraz
mb_ereg("^[a-zA-Z]*$","příšera")
se vyhodnotí negativně, zatímco regulární výraz
mb_ereg("^[a-zA-Z]*","příšera")
se vyhodnotí pozitivně (odstraněn znak pro konec řetězce).
Výraz:
mb_ereg("^[a-zA-Z]*$","prisera")
se vyhodnoti pozitivně.
Narazil jsem na tento problém při sestavování podstatně složitějšího výrazu, který u slov bez diakritiky fungoval naprosto bez problému. Problém je v tom, že ve výrazu nutně potřebuji omezit chování konec řetězce. Všechny patterny obsahující znak $ (pro konec řetězce) se vyhodnocují automaticky negativně.
Vstupem i výstupem je kódování UTF-8. mb_internal_encoding() hlasi UTF-8, mb_regex_encoding() taktéž. Tím, že řetězce na vstupu jsou v UTF-8, jsem si naprosto jist. Verze PHP je 5.2.6.
Má někdo nějaký nápad, či případně toto nějak řešil?
mb_ereg("^[a-zA-Z]*","příšera")se vyhodnocuje správně pozitivně, protože souhlasí "p" na začátku, pokud budeš dělat
mb_ereg("^[a-zA-Z]*","činka")tak to už vyhodnotí negativně, možná bych zkusil
preg_match("/^[\S]*$/u","příšera"), ale nevím co přesně máš na vstupech.
šíšera
.
jj, pravda nějak jsem si spletl * a +
p
setlocale(LC_CTYPE, 'cs_CZ.utf8'); $foo = iconv('utf-8', 'ascii//TRANSLIT', "příšera"); # mb_ereg se vyhodnoti pozitivne mb_ereg("^[a-zA-Z]*$", $foo); # jinak lze pouzit i tento tvar mb_ereg("^[[:alpha:]]*$", $foo);
preg_match("/^\p{L}*$/", "příšera");
Díky za reakce,
ten nápad s iconv mě taky napadl. Leč jsem si stále myslel, že mě napadne něco elegantního. V tom skriptu se jedná o ošetření vkládání klíčových slov. Pravidla jsou taková, že mohou začínat libovolným písmenem, mohou obsahovat číslici, od sebe jsou odděleny čárkou (či případně čárkou a mezerou) a musí končit slovem. Žádné jiné znaky nejsou povoleny, takže nelze použít třídu [[:alpha:]]. Vše až na to ošetření konce slova jsem už zvládl.
Správně by se měl vyhodnotit tento řetězec (i s vloženou frází "sportovní náčiní"):
činka, sportovní náčiní, číslo21, google
chybně by se měl vyhodnotit řetězec obsahující například:
činka, sportovní náčiní, 21. století, google,
(slovo nesmí začínat číslicí, tečka není přípustná a řetězec nesmí končit žádným jiným znakem, než [a-zA-Z0-9]). Něco jako
^[a-zA-Z0-9]*(,| )*[a-zA-Z0-9]*$
Moc elegantní to není, ale snad by to mohlo pomoci někomu, kdo podobný problém řeší:
$foo = iconv('utf-8', 'ASCII//IGNORE', $text);
if(ereg('^([a-zA-Z]{1,}[0-9]*(,| ){0,1})*[a-zA-Z]{1,}[0-9]*$',$foo)) {
$result=1;
} else { $result=0; }
/*
1) do proměnné $foo se překóduje text z proměnné $text, která je kódována v UTF-8, proměnná $foo je nyní reprezentována v kódování ASCII s tím, že znaky, které nemohly být zkonvertovány do ASCII "tiše" zmizí (zajišťuje příznak //IGNORE)
2) klíčová slova musí začínat písmenem a případně končit číslicí, mezi slovy je přípustná čárka (oddělovač klíčových slov) nebo mezera (oddělovač slov v slovní frázi). Celý regulární výraz musí končit slovem (případně slovem s číslicí na konci).
*/
Vypadá to, že to funguje, že jsem neudělal chybu (po 11 hodinách v práci by mě to ani nepřekvapilo).
Tiskni
Sdílej: