Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Řešení dotazu:
/etc/apache/httpd.confJinak správa stránek a modulů je řešena symlinkama. Tzn, že všechny moduly jsou dostupné v :
/etc/apache2/mods-availableA všechny zapnuté moduly jsou v :
/etc/apache2/mods-enabledObdobně je to u webových stránek :
/etc/apache2/sites-available # a : /etc/apache2/sites-enabledAby jsi nemusel složitě vytvářet symlinky příkazem "ln -s", tak jsou pro tento případ k dispozici příkazy :
# zapnutí modulu (vytvoření symlinku) : a2enmod jmeno_modulu # vypnutí modulu (vymazání symlinku) : a2dismod jmeno_modulu # zapnutí stránky (vytvoří symlink) : a2ensite jmeno_stranky # vypnutí stránky (smaže symlink): a2dissite jmeno_strankyTakže, celý postup by měl vypadat nějak takto. Nejdříve zapneme potřebné moduly :
a2enmod vhost_alias php5 rewriteDále si vytvoříme soubor :
nano -w /etc/apache2/sites-available/abclinuxu.czA do něj napelášíme :
<VirtualHost *:80> UseCanonicalName Off ServerName abclinuxu.cz ServerAlias *.abclinuxu.cz VirtualDocumentRoot /home/vweb/abclinuxu.cz/%1 CustomLog /var/log/apache2/sites/abclinuxu.cz-access.log common # vlozeni nejakeho konfigu, ktery budou mit vsechny virtualy spolecny : #Include /etc/apache2/virtual_rules.conf RewriteLog /var/log/apache2/sites/abclinuxu.cz-rewrite.log RewriteLogLevel 2 </VirtualHost>Nu, uložíme a pak zapneme stránku (vytvoříme symlink) :
a2ensite abclinuxu.czNu a nyní už jen chybí reloadnout apache :
/etc/init.d/apache reloadKonfigurační soubor je nastaven tak, aby šlo dynamicky vytvářet domény třetího řádu. Tzn, aby fungovalo www.abclinuxu.cz, tak musí být stránky umístěny v adresáři :
/home/vweb/abclinuxu.cz/www/Pokud chceš vytvořit doménu třetího řádu "neco.abclinuxu.cz", tak stačí jen vytvořit adresář "/home/vweb/abclinuxu.cz/neco/" a umístit do něj stránky :)
Pokud chceš vytvořit doménu třetího řádu "neco.abclinuxu.cz", tak stačí jen vytvořit adresář "/home/vweb/abclinuxu.cz/neco/" a umístit do něj stránky
Neodpustím si upřesnění: pokud to jméno nemá NS
záznam (což s největší pravděpodobností nemá), není to doména třetího řádu.
Tiskni Sdílej: