Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Řešení dotazu:
/etc/apache/httpd.confJinak správa stránek a modulů je řešena symlinkama. Tzn, že všechny moduly jsou dostupné v :
/etc/apache2/mods-availableA všechny zapnuté moduly jsou v :
/etc/apache2/mods-enabledObdobně je to u webových stránek :
/etc/apache2/sites-available # a : /etc/apache2/sites-enabledAby jsi nemusel složitě vytvářet symlinky příkazem "ln -s", tak jsou pro tento případ k dispozici příkazy :
# zapnutí modulu (vytvoření symlinku) : a2enmod jmeno_modulu # vypnutí modulu (vymazání symlinku) : a2dismod jmeno_modulu # zapnutí stránky (vytvoří symlink) : a2ensite jmeno_stranky # vypnutí stránky (smaže symlink): a2dissite jmeno_strankyTakže, celý postup by měl vypadat nějak takto. Nejdříve zapneme potřebné moduly :
a2enmod vhost_alias php5 rewriteDále si vytvoříme soubor :
nano -w /etc/apache2/sites-available/abclinuxu.czA do něj napelášíme :
<VirtualHost *:80> UseCanonicalName Off ServerName abclinuxu.cz ServerAlias *.abclinuxu.cz VirtualDocumentRoot /home/vweb/abclinuxu.cz/%1 CustomLog /var/log/apache2/sites/abclinuxu.cz-access.log common # vlozeni nejakeho konfigu, ktery budou mit vsechny virtualy spolecny : #Include /etc/apache2/virtual_rules.conf RewriteLog /var/log/apache2/sites/abclinuxu.cz-rewrite.log RewriteLogLevel 2 </VirtualHost>Nu, uložíme a pak zapneme stránku (vytvoříme symlink) :
a2ensite abclinuxu.czNu a nyní už jen chybí reloadnout apache :
/etc/init.d/apache reloadKonfigurační soubor je nastaven tak, aby šlo dynamicky vytvářet domény třetího řádu. Tzn, aby fungovalo www.abclinuxu.cz, tak musí být stránky umístěny v adresáři :
/home/vweb/abclinuxu.cz/www/Pokud chceš vytvořit doménu třetího řádu "neco.abclinuxu.cz", tak stačí jen vytvořit adresář "/home/vweb/abclinuxu.cz/neco/" a umístit do něj stránky :)
Pokud chceš vytvořit doménu třetího řádu "neco.abclinuxu.cz", tak stačí jen vytvořit adresář "/home/vweb/abclinuxu.cz/neco/" a umístit do něj stránky
Neodpustím si upřesnění: pokud to jméno nemá NS
záznam (což s největší pravděpodobností nemá), není to doména třetího řádu.
Tiskni Sdílej: