plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Řešení dotazu:
/etc/apache/httpd.confJinak správa stránek a modulů je řešena symlinkama. Tzn, že všechny moduly jsou dostupné v :
/etc/apache2/mods-availableA všechny zapnuté moduly jsou v :
/etc/apache2/mods-enabledObdobně je to u webových stránek :
/etc/apache2/sites-available # a : /etc/apache2/sites-enabledAby jsi nemusel složitě vytvářet symlinky příkazem "ln -s", tak jsou pro tento případ k dispozici příkazy :
# zapnutí modulu (vytvoření symlinku) : a2enmod jmeno_modulu # vypnutí modulu (vymazání symlinku) : a2dismod jmeno_modulu # zapnutí stránky (vytvoří symlink) : a2ensite jmeno_stranky # vypnutí stránky (smaže symlink): a2dissite jmeno_strankyTakže, celý postup by měl vypadat nějak takto. Nejdříve zapneme potřebné moduly :
a2enmod vhost_alias php5 rewriteDále si vytvoříme soubor :
nano -w /etc/apache2/sites-available/abclinuxu.czA do něj napelášíme :
<VirtualHost *:80> UseCanonicalName Off ServerName abclinuxu.cz ServerAlias *.abclinuxu.cz VirtualDocumentRoot /home/vweb/abclinuxu.cz/%1 CustomLog /var/log/apache2/sites/abclinuxu.cz-access.log common # vlozeni nejakeho konfigu, ktery budou mit vsechny virtualy spolecny : #Include /etc/apache2/virtual_rules.conf RewriteLog /var/log/apache2/sites/abclinuxu.cz-rewrite.log RewriteLogLevel 2 </VirtualHost>Nu, uložíme a pak zapneme stránku (vytvoříme symlink) :
a2ensite abclinuxu.czNu a nyní už jen chybí reloadnout apache :
/etc/init.d/apache reloadKonfigurační soubor je nastaven tak, aby šlo dynamicky vytvářet domény třetího řádu. Tzn, aby fungovalo www.abclinuxu.cz, tak musí být stránky umístěny v adresáři :
/home/vweb/abclinuxu.cz/www/Pokud chceš vytvořit doménu třetího řádu "neco.abclinuxu.cz", tak stačí jen vytvořit adresář "/home/vweb/abclinuxu.cz/neco/" a umístit do něj stránky :)
Pokud chceš vytvořit doménu třetího řádu "neco.abclinuxu.cz", tak stačí jen vytvořit adresář "/home/vweb/abclinuxu.cz/neco/" a umístit do něj stránky
Neodpustím si upřesnění: pokud to jméno nemá NS
záznam (což s největší pravděpodobností nemá), není to doména třetího řádu.
Tiskni
Sdílej: