Český telekomunikační úřad zahajuje novou etapu využívání vysokofrekvenčního rádiového spektra v pásmu 26 GHz. Toto pásmo bude od 1. 7. 2026 otevřeno pro provoz moderních bezdrátových sítí, zejména sítí páté generace (5G), pevných bezdrátových přístupových sítí (FWA) a lokálních či průmyslových sítí určených například pro výrobní areály, logistická centra nebo technologické kampusy. Současně s otevřením pásma 26 GHz přistoupil ČTÚ ke zpřístupnění informací o využívání rádiových kmitočtů v tomto pásmu.
Logitech představil myš Signature Comfort Plus M850 L s polstrovanou opěrkou dlaně pro větší pohodlí a sadu s touto myší a klávesnicí s integrovanou opěrkou dlaní Signature Comfort Plus Combo MK880.
Gaël Duval se rozepsal o novinkách a plánech Murena a /e/OS. Počet uživatelů telefonů Murena a mobilního operačního systému /e/OS bez aplikací a služeb od Googlu se blíží 100 000. Ambicí je, aby se /e/OS stal třetí mobilní platformou v Evropě i na světě, s potenciálem dostat se i na PC. Blíží se vydání nové verze 4 s funkcemi zálohování a obnova, import e-mailů z Gmailu a rozpoznávání hlasu. Murena Workspace přinese videohovory, elektronický podpis a správu zařízení (MDM).
Dnes a zítra probíhá Ubuntu Summit 26.04. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze na YouTube. Úvodní slovo měli Mark Shuttleworth a Jon Seager.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.62.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu o rozepsal o tom, kam se vyhledávání v jeho očích posledních 10 let posunulo, jaké má zkušenosti s AI vyhledáváním, proč na něm nechce záviset a jaké vyhledávací služby ho v poslední době zaujaly.
Wayland kompozitor Labwc byl vydán ve verzi 0.20.0. Labwc je inspirován správcem oken Openbox. Postavený je na wlroots.
AlmaLinux OS byl vydán ve verzích 9.8 s kódovým jménem Olive Jaguar a 10.2 s kódovým jménem Lavender Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání (9.8 a 10.2). Opraveny byly zranitelnosti Copy Fail (CVE-2026-31431), Dirty FRAG, Fragnesia (CVE-2026-46300), nginx Rift (CVE-2026-42945) a SSH Keysign Pwn (CVE-2026-46333).
Seznam.cz vykázal za rok 2025 tržby v celkové hodnotě 6,454 miliardy korun. Oproti roku 2024 nárůst o 3,68 %. Zisk před zdaněním oproti předcházejícímu roku poklesl, a to o 11,21 % na 1,330 miliardy korun. Vlastní velké jazykové modely SeLLMa najdou dnes uživatelé téměř na všech seznamáckých službách. Na všechny obsahové služby byla zavedena technologie text-to-speech, díky níž si mohou uživatelé přehrát články v audio verzi namluvené
… více »Vláda představila strategické digitalizační projekty. Roadmapa zahrnuje celkem 55 projektů napříč státní správou, z toho 22 prioritních projektů vycházejících přímo z programového prohlášení vlády a 33 projektů založených na platné legislativě. Portfolio pokrývá oblasti financí, zdravotnictví, digitální identity, dat, registrů, dopravy, krizového řízení, sociálních agend i kybernetické bezpečnosti.
Dobry den, v cem je podle vas nejlepsi delat GUI pro javovske programy. Slysel jsem ze AWT je zastarale, SWING pomaly a chvalu jsem slysel na QT JAMBI. Jaky je vas nazor?
S qtjambi je dobry framework ale, vyvoj byl oficialne zastaven a projekt byl prenechan "komunite" a nefunguje s java web-start.
A nevite, ktery z techto se pouziva v profesionalni sfere?
Mozna by bylo od veci rozpoutat diskuzi na tema web versus desktop aplikace. Tim myslim, zda vubec ma v dnesni dobe smysl zacinat s GUI at jiz Swingem pro Javu ci QT pro C++ potazmo TCL/Tk apod. V dnesni dobe, kdy se vsichni snazi k datum pristupovat pomoci webovych aplikaci, postradam, ucit se GUI, smysl. Zase jsem na javalobby cetl od nejakeho chytreho pana, ze se vyvojari v brzke dobe budou k tlustym klientum apod. vracet. Tak nevim, co si o tom myslet. :(
Pochopil jsem to spravne ze je tedy lepsi se ucit J2EE (webove aplikace) nez J2SE (desktop aplikace)? A co je to ten tlusty klient?
sam jsem take na rozcesti, cemu se venovat nejvice. pro zatim asi zacnu se Swingem, je to zabavnejsi, nemusi se pokazde dlouze deployovat aplikace k tomu, aby se vyzkousela... :( staci zkompilovat a spustit, coz zabere mnohem mene casu
Prosim jeste o malou odpoved, co si myslite o pouzivani Matisse v NetBeans? Samozrejme, ze jsem si uz par okynek naprogramoval rucne bez pouziti vizualniho nastroje, to proto, abych tak nejak vedel, jak co funguje. Ale ted se bojim, ze pri pouzivani vizualnich nastroju uz nebudu moc dobre umet programovat. Co si o tom kdo myslite?
Ale ted se bojim, ze pri pouzivani vizualnich nastroju uz nebudu moc dobre umet programovat.Použití nástrojů k ulehčení práce neznamená, že se člověk odnaučí dobře programovat – naopak, pokud používá neefektivní nástroje, netvrdil bych o něm, že programuje dobře. Jde spíš o to, zda grafický návrhář formulářů skutečně práci ulehčí. Já jsem zatím neviděl takový návrhář pro Swing ani SWT, se kterým by nebyla práce pro zlost a se kterým by mi návrh formuláře netrval daleko dýl, než s dobrým layout manažerem (třeba JGoodies Forms).
Tiskni
Sdílej: