Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobry den, kdyz vytvorim projekt v netbeans, ktery pouziva nejakou knihovnu (u mne konkretne getopt) a dam build projektu, tak se mi ve slozce s projektem v adresari dist/ vytvori jar soubor a knihovna (taktez jar) se zkopiruje do podadresare lib.
Pokud chci tedy program dale distribuovat, nestaci vzit pouze jar soubor, ale musim k nemu vzdy "tahat" i cely adresar lib. Neni nejaky zpusob jak Netbeans rict, aby knihovny pribalil rovnou do toho jar souboru?
Nebo to je nejaka konvence mit knihovny mimo jar?
<target name="-post-jar"> <jar update="true" destfile="${dist.jar}"> <zipfileset src="${file.reference.log4j.jar}"/> </jar> </target>Kde ${file.reference.log4j.jar} je potřeba nahradit odkazem na příslušnou knihovnu (viz project.properties opět dostupné přes záložku files ve složce nbproject). Obdobným způsobem lze zahrnout více knihoven či odkazovaných projektů - u těch se místo file.reference používá jen reference.
jar
ka. Ale jinak javovské aplikace se se normálně distribuují jako kolekce jar
ek, tj. hlavní jar
ko se spustitelnou třídou a vedle adresář lib
a v něm (případně podadresářích) závislosti. V manifestu toho hlavního jar
ka se pak správně nastaví classpath pomocí relativní cesty k tomu hlavnímu jar
ku, hlavní třída, a to je vše. Aplikace se pak spouští příkazem java -jar hlavni.jar
.
Tiskni
Sdílej: