Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dobry den, rad bych se zacal ucit J2EE - pro zacatek bych chtel v J2EE udelat nejaky jednoduchy informacni system, treba neco na zpusob internetoveho obchodu.
Vsiml jsem si vsak ze dobrych tutorialu o teto problematice moc neni. Mohli byste mi prosim nejaky dobry doporucit (ted nemyslim dokumentaci) nejlepe i s popisem instalace a konfigurace apache tomcat a vsech veci ktere vubec predchazeji tomu nez je mozne deplyovat vlastni aplikaci. Dekuji.
Velkym problemem vetsiny tutorialu co jsem nasel bylo, ze byly velmi stare 2002 - 2005, bojim se pak ze takovy tutorial by prinesl vice problemu nez uzitku, vzhledem k tomu ze se za ty roky spoustu veci urcite zmenilo...
To co by ste měl hledat by mělo být tutoriál EJB 3.0 a třeba tutoriál k JSF (Java Server Faces) a nějaký šablonovací systém např. Facelets. Poté tutoriál jak toto všechno spojit dohromady ve vývojovém prostředí (nastavení aplikačního serveru, databáze, jsf, ejb). Až napíšete své první Hello World a trochu proniknete do toho co je to JSF Managed Beana, Entity,, tak by ste se měl zajímat o funkce, které nabízí aplikační server a jak je využít v aplikaci (např. Web Services, JMX, JMS, Message Driven Beans, JAXB, user authorization - security, atd..)
Nalezl jsem napriklad toto:
http://interval.cz/?s=servlet
http://www.linuxzone.cz/index.phtml?ids=2&idc=179
Ale obou se tyka vyse zmineny problem - jsou starsiho data, myslite, ze ma cenu se do nich poustet? Jinak se nebranim ani anglicky psanym tutorialum.
To co by vám v začátcích mohlo pomoci jsou např. následující videa z publikované na java.cz:
JSF: java.cz/article/21434, EJB & JPA: java.cz/article/22449
Na pojem servlet, jsp v J2EE aplikaci tak nějak zapoměňte. O těchto věcech je potřeba vědět už v začátcích. Je potřeba vědět jak funguje servlet, jsp, aby jste se při čtení tutoriálů neztratil. V J2EE architektuře se využívá velké množství frameworků, které jsou postaveny na základech servletů a jsp stránek. Vy pak již jenom pracujete s tímto frameworkem, který vám ušetří práci a vy budete moci psát efektivněji a vaš kód bude třeba znovupoužitelný...
Nemá cenu :). Ak potrebuješ nejakú časť J2EE k praci, potom to cenu ma.
Tiskni
Sdílej: