Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Harlequin byl vydán ve verzi 1.0.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) IDE (Integrated Development Environment) k systému pro správu SQL OLAP databází DuckDB.
Po roce a půl od představení DALL·E 2 představila společnost OpenAI novou verzi DALL·E 3 svého AI systému pro generování "realisticky vypadajících obrázků nebo uměleckých děl" na základě popisu v přirozeném jazyce, viz příklad "kosmonaut na koni fotorealisticky". Jednou z novinek je integrace s ChatGPT.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Ahoj, nenapada vas proc se v JS zavedli "namespace" s teckou
frameworkXY.ui.Form
proc neni
frameworkXX_ui_Form
S tou teckou mi to pripada matouci, kdyz pres tecku se pristupuje k atributum objektu.
Stejne nemuzu v prg. pouzit
using frameworkXY.ui;
abych mohl psat jen
var xx = new Form ();
vzdy musim psat
var xx = new framework.ui.Form ();
Diky za nazory.
_
muze byt soucasti nazvu?var ui = framework.ui; var xx = new ui.Form();
Pretoze to nie su namespacy ako ich pozname z inych jazykov, ale vlastnosti/atributy objektu.
Presne to mam na mysli. Proc nazvou objekt, tridu, metodu
xx.bubla.Neco
misto
xx_bubla_Neco
a tecky by zustali pro pristup k atributum.
xx_bubla_Neco.Metoda1 ();
Kdyz chcou pouzit ty tecky tak s tim maji spousty komplikaci, jelikoz se jedna o objekt v objektu objektu atd.
Nechapu proc si to komplikuji.
???
Kdyz chcou pouzit ty tecky tak s tim maji spousty komplikaci, jelikoz se jedna o objekt v objektu objektu atd.A o jaké přesně komplikace jde? Já jen že mne žádná nenapadá. Jmenný prostor je prostě objekt, na tom není nic divného.
soubor AAA/UI/Button.js
function AAA_UI_Button ()
{
}
AAA_UI_Button.prototype.Metoda1 = function ()
{
};
AAA_UI_Button.prototype.Metoda2 = function ()
{
};
soubor AAA/UI/Label.js
function AAA_UI_Label ()
{
}
AAA_UI_Label.prototype.Metoda1 = function ()
{
};
AAA_UI_Label.prototype.Metoda2 = function ()
{
};
pouziti:
var btn1 = new AAA_UI_Button ();
var lbl1 = new AAA_UI_Label ();
btn1.Metoda1 ();
lbl1.Metoda2 ();
S trochou nadsazky mam dva soubory a v kazdem jednu tridu.
Coz mi pripada jasne. Zkuste to prepsat do teckove notace?
var AAA = { } AAA.UI = { } AAA.UI.Label = function() { } AAA.UI.Label.prototype.Metoda1 = function() { } var btn1 = new AAA.UI.Label() btn1.Metoda1()Nebo tak nějak, nejsem v objektovém modelu JavaScriptu úplně zběhlý, abych psal kód po paměti. Podle mě hledáte problém, kde není. Drobný dotaz: které řešení víc zasviní globální jmenný prostor?
Problem nehledam, jen mne tak napadlo se zeptat co si o tom mysli ostatni.
Rozhodne diky za vas nazor.
Co se tyce "zasvineni globalniho jmenneho prostoru".
To je nejaky problem, ze tam na jedne urovni bude
AAA_UI_Button
AAA_UI_Label
Kvuli rychlosti nebo kvuli cemu by to melo vadit?
Problem to nie je, ale zasvini sa tym globalny menny priestor. Potom v debugery vidite velke mnozstvo objektov zacinajucich na AAA_UI. Nic nebrani tomu, aby ste to tak pouzivali, ale vacsine ludi to vyhovuje s bodkovou notaciou, ako mozete vidiet v najznamejsich knizniciach. Ak je to s bodkovou notaciou, tak sa da velmi dobre vyuzivat this.
On je problém hlavně v tom, že javascript je úplně odlišný od jazyků jako je Java, C/C++, Php. Bohužel všichni se snaží používat postupy z těchto jazyků i v Javascriptu a to je chyba. Dám příklad jak pracovat OOP v Javascriptu. Jde o to co nejvíce využít toho, že javascript ma closures.
var ui = {};
//neco jako trida v javascriptu
var ui.Button = function (name) {
return {
getName : function () {
return name;
};
}
};
var objectButton = ui.Button('nazev');
objectButton.getName();
Tiskni
Sdílej: