Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OS: 2.6.18-128.1.10.el5PAE i686 Linux
Java: 1.6.0_16
Tomcat: 6.0.18 (s parametry: -XX:MaxPermSize=512m -Xms512m -Xmx512m -server)
PostgreSQL: 8.1.11-1.el5_1.1
Představte si situaci, kdy v Tomcatu je nasazena aplikace (obyč webová aplikace se Springem, Hibernatem, JSF, komponentami od Infragistics (přesné verze mohu asi dohledat)) připojující se do Postgresu. Tohle si jen tak žije, nikdo na to nešahá a stejně tam dle visualvm vznikají periodicky nějaké objekty. Po chvíli je většina z nich odklizena garbage collectorem (=v grafu využití heapu vznikne tzv. pila naznačující nějaký leak). A takhle se to stále opakuje, ale postupně (pomalu) vzrůstá využití heapu. Jestli jsem dobře koukal, tak tam postupně vznikají integery. Nakonec to (po pár dnech) skončí na nedostatku paměti (heap má 512MB).
Problému se dá předejít vynucením GC z připojeného visualvm. Ten pak uklidí heap na stav po spuštění aplikace.
A nyní bych měl dvě otázky. Jak zjistit, kdo je "autorem" problematických objektů? Dá se to? Nejsem java guru a tohle mám před sebou jako černou skříňku, která zlobí :)
A případně, dá se nějakými konfiguračními volbami donutit GC k tomu, aby se čas od času spustil v módu jako se provede z visulavm a uklidil všechno, co uklidit může? Prozatím mi uniká, že samovolně tohle nedokáže a tomcat nakonec skončí jako nepoužitelný, i když to uklidit lze.
Předem děkuji za jakékoliv podněty, třebas jen ke studiu, pač googlu jsem zatím nedokázal položit správný dotaz.
-XX:+PrintGCDetails
, -XX:+PrintGCTimeStamps
, pro hrubší sledování jinfo -gcutil
).OutOfMemory
si nechte dumpnout heap (-XX:+HeapDumpOnOutOfMemoryError
, -XX:HeapDumpPath=/home/ladicek/work/dumps
). Případně si ho dumpněte ručně, VisualVM by to mohl umět, případně jmap
.-XX:MaxPermSize=128M
) a modlete se.Používám javu od SUNu, žádný klon.
Co se týká provedení dumpu v momentě, kdy "dojde paměť", tak visualvm provede nejdřív ten svůj GC a vyčistí paměť, takže se nic nedozvíme. Ale kamarád už našel ještě jiný způsob, ale o tom ještě tolik nevím.
Co se týká db, dělá je tomcat a s tím snad problém není.
Pády jsou náhodné, prostě i bez využívání aplikace a serveru prostě po nějaké chvíli paměť dojde. Přesnou vyjímku dodám, jen co ji najdu :)
Co se týká toho, že gc hlásí out-of-memory, když nestíhá, tak to vím. Ale ten stroj nic jiného nedělá, load tam není žádný, ale prostě jsou tam "negarbagecollectovatelné" objekty, které se snažím nějak identifikovat. Děkuji za tip s finalizací. Zkusím využít všechny návrhy a něco zjistit.
Tiskni
Sdílej: