Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
OS: 2.6.18-128.1.10.el5PAE i686 Linux
Java: 1.6.0_16
Tomcat: 6.0.18 (s parametry: -XX:MaxPermSize=512m -Xms512m -Xmx512m -server)
PostgreSQL: 8.1.11-1.el5_1.1
Představte si situaci, kdy v Tomcatu je nasazena aplikace (obyč webová aplikace se Springem, Hibernatem, JSF, komponentami od Infragistics (přesné verze mohu asi dohledat)) připojující se do Postgresu. Tohle si jen tak žije, nikdo na to nešahá a stejně tam dle visualvm vznikají periodicky nějaké objekty. Po chvíli je většina z nich odklizena garbage collectorem (=v grafu využití heapu vznikne tzv. pila naznačující nějaký leak). A takhle se to stále opakuje, ale postupně (pomalu) vzrůstá využití heapu. Jestli jsem dobře koukal, tak tam postupně vznikají integery. Nakonec to (po pár dnech) skončí na nedostatku paměti (heap má 512MB).
Problému se dá předejít vynucením GC z připojeného visualvm. Ten pak uklidí heap na stav po spuštění aplikace.
A nyní bych měl dvě otázky. Jak zjistit, kdo je "autorem" problematických objektů? Dá se to? Nejsem java guru a tohle mám před sebou jako černou skříňku, která zlobí :)
A případně, dá se nějakými konfiguračními volbami donutit GC k tomu, aby se čas od času spustil v módu jako se provede z visulavm a uklidil všechno, co uklidit může? Prozatím mi uniká, že samovolně tohle nedokáže a tomcat nakonec skončí jako nepoužitelný, i když to uklidit lze.
Předem děkuji za jakékoliv podněty, třebas jen ke studiu, pač googlu jsem zatím nedokázal položit správný dotaz.
-XX:+PrintGCDetails
, -XX:+PrintGCTimeStamps
, pro hrubší sledování jinfo -gcutil
).OutOfMemory
si nechte dumpnout heap (-XX:+HeapDumpOnOutOfMemoryError
, -XX:HeapDumpPath=/home/ladicek/work/dumps
). Případně si ho dumpněte ručně, VisualVM by to mohl umět, případně jmap
.-XX:MaxPermSize=128M
) a modlete se.Používám javu od SUNu, žádný klon.
Co se týká provedení dumpu v momentě, kdy "dojde paměť", tak visualvm provede nejdřív ten svůj GC a vyčistí paměť, takže se nic nedozvíme. Ale kamarád už našel ještě jiný způsob, ale o tom ještě tolik nevím.
Co se týká db, dělá je tomcat a s tím snad problém není.
Pády jsou náhodné, prostě i bez využívání aplikace a serveru prostě po nějaké chvíli paměť dojde. Přesnou vyjímku dodám, jen co ji najdu :)
Co se týká toho, že gc hlásí out-of-memory, když nestíhá, tak to vím. Ale ten stroj nic jiného nedělá, load tam není žádný, ale prostě jsou tam "negarbagecollectovatelné" objekty, které se snažím nějak identifikovat. Děkuji za tip s finalizací. Zkusím využít všechny návrhy a něco zjistit.
Tiskni
Sdílej: