Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
echo kočka pes | sed -e 's/kočka/kotě/' -e 's/pes/pejsek/'
echo kočka pes | awk '{ gsub(/kočka/, "kotě"); gsub(/pes/, "pejsek"); print $0 }'
gsub
spolehnout na implicitní $0
pro řetězec, jehož se týká náhrada. Pro print
, který v tomto ohledu chová stejně, jej uvést explicitně. ;) Já vím, že je to celkem hnidopišina, ale trocha štábní kultury a konzistence je dobrá věc.
print
jsem prostě zapomněl. Díky za poznámku. Naprosto jí rozumím, já jsem taky hnidopich A já jsem další hnidopich.
gsub
nepodporuje awk
na Solarisu, který mám v práci. Ten podporuje až nawk
.
A jak na Solarisu tak na AIXu 5, žádná verze awk
nepodporuje UNICODE. Podle mých zkušeností, přechod na awk
způsobí jen problémy.
gawk
(a GNU nástroje obecně). Nicméně je pravda, že na Slarisu obvykle volám nawk
celkem automatcky.
Ale hlavně, správná odpověď byla stejně sub
a ne gsub
, protože ten sed taky říkal s/pat1/pat2/
a ne s/pat1/pat2/g
(to tedy stále neřeší ten Solaris a awk
vs. nawk
). A není to hnidopišení legrace? ;)
Ptám se, protože AWK umožněně použít escape sekvence, tedy můžu například obarvit text...Se zatnutými zuby to jde i v sedu
echo kočka pes \ | sed \ -e 's/kočka/\\\\033[01;32mkotě\\\\033[0m/' \ -e 's/pes/\\\\033[01;34mpejsek\\\\033[0m/' \ | xargs echo -eHuh, snad se to zkopírovalo správně a snad to funguje i na jiném než mém terminálu.
awk
vypadalo nutně estetičtěji. sed
, zejména pokud se to trochu zkomplikuje a začnou se používat podmínky a skoky a odkladiště... se docela blbě čte (ale zase se dobře píše, pokud tedy chceme ušetřit psaní na klávesnici), ale tohle není ten případ (to je jenom nahrazení "škaredým" řetězcem.
Co může pomoci to zčitelnit: sed
nemusí mít jednotlivé vzory oddělené /
(kumulace dopředných (navíc občas "escapovaných") lpmítek a houf zpětných tomu moc neprospívá. Třeba na Solarisu to může být cokoliv kromě \
a <newline>
. Osobně právě kvůli čitelnosti upřednostňuji #
nebo |
.
No a pak si můžete pomoc nadefinováním proměnných v shellu a zpřehlednit to jejich použitím.
No a ještě pokud se chcete vyhnout mohutnému "escapování" a kumulování zpětných lomíte, tak můžete vkládat rovnou <ESC> pomocí ctrl-v
, bude to možná o drobet lépe vypadat, ale zase si bezpečně rozbijete kopírovat/vložit myší.
Třeba takhle:
zelena='^[[01;32m' modra='^[[01;34m' seda='^[[0m' echo kocka pes \ | sed \ -e "s|kocka|${zelena}kote${seda}|" \ -e "s|pes|${modra}pejsek${seda}|" \ | cat
Tiskni
Sdílej: