Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
echo kočka pes | sed -e 's/kočka/kotě/' -e 's/pes/pejsek/'
echo kočka pes | awk '{ gsub(/kočka/, "kotě"); gsub(/pes/, "pejsek"); print $0 }'
gsub
spolehnout na implicitní $0
pro řetězec, jehož se týká náhrada. Pro print
, který v tomto ohledu chová stejně, jej uvést explicitně. ;) Já vím, že je to celkem hnidopišina, ale trocha štábní kultury a konzistence je dobrá věc.
print
jsem prostě zapomněl. Díky za poznámku. Naprosto jí rozumím, já jsem taky hnidopich A já jsem další hnidopich.
gsub
nepodporuje awk
na Solarisu, který mám v práci. Ten podporuje až nawk
.
A jak na Solarisu tak na AIXu 5, žádná verze awk
nepodporuje UNICODE. Podle mých zkušeností, přechod na awk
způsobí jen problémy.
gawk
(a GNU nástroje obecně). Nicméně je pravda, že na Slarisu obvykle volám nawk
celkem automatcky.
Ale hlavně, správná odpověď byla stejně sub
a ne gsub
, protože ten sed taky říkal s/pat1/pat2/
a ne s/pat1/pat2/g
(to tedy stále neřeší ten Solaris a awk
vs. nawk
). A není to hnidopišení legrace? ;)
Ptám se, protože AWK umožněně použít escape sekvence, tedy můžu například obarvit text...Se zatnutými zuby to jde i v sedu
echo kočka pes \ | sed \ -e 's/kočka/\\\\033[01;32mkotě\\\\033[0m/' \ -e 's/pes/\\\\033[01;34mpejsek\\\\033[0m/' \ | xargs echo -eHuh, snad se to zkopírovalo správně a snad to funguje i na jiném než mém terminálu.
awk
vypadalo nutně estetičtěji. sed
, zejména pokud se to trochu zkomplikuje a začnou se používat podmínky a skoky a odkladiště... se docela blbě čte (ale zase se dobře píše, pokud tedy chceme ušetřit psaní na klávesnici), ale tohle není ten případ (to je jenom nahrazení "škaredým" řetězcem.
Co může pomoci to zčitelnit: sed
nemusí mít jednotlivé vzory oddělené /
(kumulace dopředných (navíc občas "escapovaných") lpmítek a houf zpětných tomu moc neprospívá. Třeba na Solarisu to může být cokoliv kromě \
a <newline>
. Osobně právě kvůli čitelnosti upřednostňuji #
nebo |
.
No a pak si můžete pomoc nadefinováním proměnných v shellu a zpřehlednit to jejich použitím.
No a ještě pokud se chcete vyhnout mohutnému "escapování" a kumulování zpětných lomíte, tak můžete vkládat rovnou <ESC> pomocí ctrl-v
, bude to možná o drobet lépe vypadat, ale zase si bezpečně rozbijete kopírovat/vložit myší.
Třeba takhle:
zelena='^[[01;32m' modra='^[[01;34m' seda='^[[0m' echo kocka pes \ | sed \ -e "s|kocka|${zelena}kote${seda}|" \ -e "s|pes|${modra}pejsek${seda}|" \ | cat
Tiskni
Sdílej: