Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
`cat *.txt >all`;(samozrejme existuje milion jinejch zpusobu)
; @g = (); @b = (); $map{"g"} = \@g; $map{"b"} = \@b; open(F, "file.txt"); while (<F>) { if (m/(.*):(.*)/) { push @{ $map{$1} }, $2; } } close(F); print "G:\n"; for $i (@g) { print "\t$i\n"; } print "B:\n"; for $i (@b) { print "\t$i\n"; }ocekava se ze file.txt bude ve formatu:
g:nick1 g:nick2 b:nick3 b:nick4 g:nick5 ...
Nebo to rozdel do sekci a identifikator dej pouze pred prvni zaznam dane sekce (neco na zpusob *.ini souboru ve Windows). Zpusob zapisu oddelovace si zvol jaky ti vyhovuje - napriklad
[nazev sekce] data data
nebo
::nazev sekce data data
nebo
nazev sekce: data data
atd.
Spojeni do jednoho souboru muzes udelat napriklad takto
for X in *.txt; do echo "[${X%.txt}]">>all.txt; cat $X >>all.txt; done
Puvodni jmena souboru (bez pripony) jsou pouzity jako oddelovace/nazvy sekci. Vysledny soubor s daty tedy muze vypadat takto
[kluci] mnick1 # komentar mnick2 mnick3 [holky] fnick1 fnick2 fnick3
Pokud vylozene nepotrebujes extra promenne tak bych to pak nacital do HASHe - treba nasledujicim zpusobem
my %data; my $line; my $sekce = 'neznama'; my $config = 'all.dat'; # nacteme data/konfiguraci if (open(DATAIN, $config)) { while ($line = <DATAIN>) { chomp($line); next if ($line =~ /^\s*$/); next if ($line =~ /^\s*#/); if ($line =~ /^\s*\[([^\]]+)]\s*$/) { # nalezena nova sekce dat $sekce = $1; $sekce =~ s/^\s*//; $sekce =~ s/\s*$//; } else { # cteme data push @{$data{$sekce}}, $line; } } # data nactena - zavreme soubor close(DATAIN); } else { die("Nelze otevrit soubor '$config'"); } # pokracuje vlastni kod programu # ...
Jednotlive kategorie/seznamy jsou pristupne jako @{$data{'jmeno seznamu'}}
(napr.: @{$data{holky}}
a polozky pak $data{'jmeno seznamu'}[index]
(napr.: $data{'holky'}[1]
. Seznam vsech nactenych kategorii/seznamu ziskas pomoci keys %data
.
Diky za doporuceni a odkaz na CPAN. Pro vasi informaci na CPANu mam nekolik modulu a vyvoj v PERLu mne i pred lety zivil. Pri pouzivani CPAN modulu jsem bohuzel casto narazil na velmi promenlivou kvalitu kodu a dokumentace. Velmi casto je k dispozici nekolik modulu pro stejny ukol a zadny z nich to nedela poradne… To je ale namet na uplne jinou a poradne dlouhou diskusi.
Po precteni tazatelova prispevku jsem mu chtel ukazat kousek PERLoveho kodu a silu PERlu. Tazatel zrejme prechazi z C ci neceho podobneho. Pri pouhem uvedeni odkazu na CPAN ci konkretni modul tak tazatel zrejme zustane u psani ceckoveho kodu v PERLu a nevyuzije silu a prednosti tohoto jazyka.
Napriklad pokud pouze plnim pole, nepotrebuji si udrzovat index posledniho prvku, tedy namisto
$holky[$a] = $radek; $a++;
lze jednoduse pouzit
push @holky, $radek;
Pokud potrebuji pocet prvku, ziskam jej z @holky
ve skalarnim kontextu, jenz si lze vynutit pomoci scalar(@holky)
. Index posledniho prvku pak je $#holky
. Tazatel take jeste prilis nezna kouzlo regularnich vyrazu umoznujici volnost v psani zaznamu ve vstupnim souboru (napriklad volitelne mezery jenz nekdy text udelaji pro cloveka prehlednejsim) namisto pouziti substr()
kde musim mit zaznam presnou strukturu.
open(my $input, ...)
místo open(INPUT, ...)
. Vypadá to jako nuance ale má to dalekosáhlé dopady (k lepšímu). A také není potřeba mít if...else otevření selhalo
, ale stačí použít autodie
.
Tiskni
Sdílej: