Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
`cat *.txt >all`;(samozrejme existuje milion jinejch zpusobu)
; @g = (); @b = (); $map{"g"} = \@g; $map{"b"} = \@b; open(F, "file.txt"); while (<F>) { if (m/(.*):(.*)/) { push @{ $map{$1} }, $2; } } close(F); print "G:\n"; for $i (@g) { print "\t$i\n"; } print "B:\n"; for $i (@b) { print "\t$i\n"; }ocekava se ze file.txt bude ve formatu:
g:nick1 g:nick2 b:nick3 b:nick4 g:nick5 ...
Nebo to rozdel do sekci a identifikator dej pouze pred prvni zaznam dane sekce (neco na zpusob *.ini souboru ve Windows). Zpusob zapisu oddelovace si zvol jaky ti vyhovuje - napriklad
[nazev sekce] data data
nebo
::nazev sekce data data
nebo
nazev sekce: data data
atd.
Spojeni do jednoho souboru muzes udelat napriklad takto
for X in *.txt; do echo "[${X%.txt}]">>all.txt; cat $X >>all.txt; done
Puvodni jmena souboru (bez pripony) jsou pouzity jako oddelovace/nazvy sekci. Vysledny soubor s daty tedy muze vypadat takto
[kluci] mnick1 # komentar mnick2 mnick3 [holky] fnick1 fnick2 fnick3
Pokud vylozene nepotrebujes extra promenne tak bych to pak nacital do HASHe - treba nasledujicim zpusobem
my %data; my $line; my $sekce = 'neznama'; my $config = 'all.dat'; # nacteme data/konfiguraci if (open(DATAIN, $config)) { while ($line = <DATAIN>) { chomp($line); next if ($line =~ /^\s*$/); next if ($line =~ /^\s*#/); if ($line =~ /^\s*\[([^\]]+)]\s*$/) { # nalezena nova sekce dat $sekce = $1; $sekce =~ s/^\s*//; $sekce =~ s/\s*$//; } else { # cteme data push @{$data{$sekce}}, $line; } } # data nactena - zavreme soubor close(DATAIN); } else { die("Nelze otevrit soubor '$config'"); } # pokracuje vlastni kod programu # ...
Jednotlive kategorie/seznamy jsou pristupne jako @{$data{'jmeno seznamu'}}
(napr.: @{$data{holky}}
a polozky pak $data{'jmeno seznamu'}[index]
(napr.: $data{'holky'}[1]
. Seznam vsech nactenych kategorii/seznamu ziskas pomoci keys %data
.
Diky za doporuceni a odkaz na CPAN. Pro vasi informaci na CPANu mam nekolik modulu a vyvoj v PERLu mne i pred lety zivil. Pri pouzivani CPAN modulu jsem bohuzel casto narazil na velmi promenlivou kvalitu kodu a dokumentace. Velmi casto je k dispozici nekolik modulu pro stejny ukol a zadny z nich to nedela poradne… To je ale namet na uplne jinou a poradne dlouhou diskusi.
Po precteni tazatelova prispevku jsem mu chtel ukazat kousek PERLoveho kodu a silu PERlu. Tazatel zrejme prechazi z C ci neceho podobneho. Pri pouhem uvedeni odkazu na CPAN ci konkretni modul tak tazatel zrejme zustane u psani ceckoveho kodu v PERLu a nevyuzije silu a prednosti tohoto jazyka.
Napriklad pokud pouze plnim pole, nepotrebuji si udrzovat index posledniho prvku, tedy namisto
$holky[$a] = $radek; $a++;
lze jednoduse pouzit
push @holky, $radek;
Pokud potrebuji pocet prvku, ziskam jej z @holky
ve skalarnim kontextu, jenz si lze vynutit pomoci scalar(@holky)
. Index posledniho prvku pak je $#holky
. Tazatel take jeste prilis nezna kouzlo regularnich vyrazu umoznujici volnost v psani zaznamu ve vstupnim souboru (napriklad volitelne mezery jenz nekdy text udelaji pro cloveka prehlednejsim) namisto pouziti substr()
kde musim mit zaznam presnou strukturu.
open(my $input, ...)
místo open(INPUT, ...)
. Vypadá to jako nuance ale má to dalekosáhlé dopady (k lepšímu). A také není potřeba mít if...else otevření selhalo
, ale stačí použít autodie
.
Tiskni
Sdílej: