V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
`cat *.txt >all`;(samozrejme existuje milion jinejch zpusobu)
; @g = (); @b = (); $map{"g"} = \@g; $map{"b"} = \@b; open(F, "file.txt"); while (<F>) { if (m/(.*):(.*)/) { push @{ $map{$1} }, $2; } } close(F); print "G:\n"; for $i (@g) { print "\t$i\n"; } print "B:\n"; for $i (@b) { print "\t$i\n"; }ocekava se ze file.txt bude ve formatu:
g:nick1 g:nick2 b:nick3 b:nick4 g:nick5 ...
Nebo to rozdel do sekci a identifikator dej pouze pred prvni zaznam dane sekce (neco na zpusob *.ini souboru ve Windows). Zpusob zapisu oddelovace si zvol jaky ti vyhovuje - napriklad
[nazev sekce] data data
nebo
::nazev sekce data data
nebo
nazev sekce: data data
atd.
Spojeni do jednoho souboru muzes udelat napriklad takto
for X in *.txt; do echo "[${X%.txt}]">>all.txt; cat $X >>all.txt; done
Puvodni jmena souboru (bez pripony) jsou pouzity jako oddelovace/nazvy sekci. Vysledny soubor s daty tedy muze vypadat takto
[kluci] mnick1 # komentar mnick2 mnick3 [holky] fnick1 fnick2 fnick3
Pokud vylozene nepotrebujes extra promenne tak bych to pak nacital do HASHe - treba nasledujicim zpusobem
my %data; my $line; my $sekce = 'neznama'; my $config = 'all.dat'; # nacteme data/konfiguraci if (open(DATAIN, $config)) { while ($line = <DATAIN>) { chomp($line); next if ($line =~ /^\s*$/); next if ($line =~ /^\s*#/); if ($line =~ /^\s*\[([^\]]+)]\s*$/) { # nalezena nova sekce dat $sekce = $1; $sekce =~ s/^\s*//; $sekce =~ s/\s*$//; } else { # cteme data push @{$data{$sekce}}, $line; } } # data nactena - zavreme soubor close(DATAIN); } else { die("Nelze otevrit soubor '$config'"); } # pokracuje vlastni kod programu # ...
Jednotlive kategorie/seznamy jsou pristupne jako @{$data{'jmeno seznamu'}}
(napr.: @{$data{holky}}
a polozky pak $data{'jmeno seznamu'}[index]
(napr.: $data{'holky'}[1]
. Seznam vsech nactenych kategorii/seznamu ziskas pomoci keys %data
.
Diky za doporuceni a odkaz na CPAN. Pro vasi informaci na CPANu mam nekolik modulu a vyvoj v PERLu mne i pred lety zivil. Pri pouzivani CPAN modulu jsem bohuzel casto narazil na velmi promenlivou kvalitu kodu a dokumentace. Velmi casto je k dispozici nekolik modulu pro stejny ukol a zadny z nich to nedela poradne… To je ale namet na uplne jinou a poradne dlouhou diskusi.
Po precteni tazatelova prispevku jsem mu chtel ukazat kousek PERLoveho kodu a silu PERlu. Tazatel zrejme prechazi z C ci neceho podobneho. Pri pouhem uvedeni odkazu na CPAN ci konkretni modul tak tazatel zrejme zustane u psani ceckoveho kodu v PERLu a nevyuzije silu a prednosti tohoto jazyka.
Napriklad pokud pouze plnim pole, nepotrebuji si udrzovat index posledniho prvku, tedy namisto
$holky[$a] = $radek; $a++;
lze jednoduse pouzit
push @holky, $radek;
Pokud potrebuji pocet prvku, ziskam jej z @holky
ve skalarnim kontextu, jenz si lze vynutit pomoci scalar(@holky)
. Index posledniho prvku pak je $#holky
. Tazatel take jeste prilis nezna kouzlo regularnich vyrazu umoznujici volnost v psani zaznamu ve vstupnim souboru (napriklad volitelne mezery jenz nekdy text udelaji pro cloveka prehlednejsim) namisto pouziti substr()
kde musim mit zaznam presnou strukturu.
open(my $input, ...)
místo open(INPUT, ...)
. Vypadá to jako nuance ale má to dalekosáhlé dopady (k lepšímu). A také není potřeba mít if...else otevření selhalo
, ale stačí použít autodie
.
Tiskni
Sdílej: