Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Řešení dotazu:
sub new { my ( $pkg, $db ) = @_; my $self = bless {}, $pkg; $self->{_db} = "db/$db.db"; open( $self->{_dbhandler}, $self->{_db} ) or die "DB $db.db not open\n"; return $self; } sub _view { my ( $self, $arg ) = @_; my $dbhandler = $self->{_dbhandler}; while ( my $line = <$dbhandler> ) { if ( $line =~ /( *)$arg( *)\=( *)'(.*?)';( *)/ ) { return $4; } } return undef; }
$self->{_db} = new TAI::DB( 'status' ); print Dumper( $self->{_db} ); print "test1: " . $self->{_db}->_view( 'task' ) . "\n"; print Dumper( $self->{_db} ); print "test2: " . $self->{_db}->_view( 'task' ) . "\n"; print Dumper( $self->{_db} ); print "test3: " . $self->{_db}->_view( 'task' ) . "\n"; print "test4: " . $self->{_db}->_view( 'task' ) . "\n";No a k tomu dotazu, myslím si to co ostatní: soubor projíždíte po řádkách, takže nebude vracet v každém volání totéž. Dá se to řešit různě, ale myslím, že děláte tu celou věc trochu přes ruku, co přesně má být účelem toho kódu?
seek
je jeden z těch méně šťastných.
Nejjednodušší je dát open/close do rutiny _view, čili pokaždé soubor otevřít, najít řádek a potom ho zavřít. Je to stejně efektivní jako seek, ale čistější a robustnější vůči přepisu/smazání souboru.
Další možnost je v konstruktoru soubor kompletně přečíst a uložit si páry klíč=hodnota (pokud chápu dobře, tak ten soubor má takovou strukturu) do hashe a ve _view pouze vracet hodnoty z hashe. Případně dodělat něco jako reload, kterej to načte na požádání znova. Tento přístup je nesporně efektivnější co se týče počtu čtení souboru.
Třetí možnost je se porozhlédnout po CPANu, co například Config::Tiny a další?
Jinak, databáze není nevyhnutelně špatná věc.
Ještě pár postřehů k tomu kódu:
if ( $line =~ /( *)$arg( *)\=( *)'(.*?)';( *)/ ) { return $4; }je lépe zapsat jako
if ( $line =~ /\A\s*\Q$arg\E\s*\=\s*'(.*?)';\s*\Z/ ) { return $1; }(použití \s pro prázdné znaky, \A ... \Z pro ohraničení a \Q ... \E pro quotování proměnné. BTW regexp pro načtení celého souboru by mohl vypadat asi takto nějak
my %config; open (my $soubor, '<', 'soubor.txt'); { unset $/; %config = (<$soubor> =~ /^\s*(\Q$arg\E)\s*\=\s*'(.*?)';\s*?/xmsg); }Místo
return undef;
je kratší (a správnější) použít jen return;
.
Místo open...or die
je modernější metoda use autodie
.
Tiskni
Sdílej: