Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
mmm = ( ['a', 'b', 'c'] ) i = mmm.index('b') print ivrati
1
ale kdyz vytvorim takoveto pole:
mmm = ( ['a', 'b', 'c'], ['d', 'e', 'f'] ) i = mmm.index('b') print inejde to:
Traceback (most recent call last): File "pole.py", line 25, in <module> i = mmm.index('b') ValueError: tuple.index(x): x not in listJak se da prohledavat takoveto pole?
( ['a', 'b', 'c'] ) == ['a', 'b', 'c']
A co si představuješ, že by to mělo v druhém případě vrátit?
>>> mmm = ( ['a', 'b', 'c'], ['d', 'e', 'f'] ) >>> print mmm[1] ['d', 'e', 'f'] >>> print mmm[1][1] ePredstavoval bych si, ze to vrati to [1][1].
list
obsahující prvky a
, b
a c
:
mmm = ( ['a', 'b', 'c'] )Jde o obyčejné pole (
list
).
Toto je 1-tuple
obsahující list
, který zase obsahuje prvky a
, b
a c
:
mmm = ( ['a', 'b', 'c'], )Jde o „pole polí“ (přesněji
tuple
list
ů).
A konečně toto je 2-tuple
obsahující dva list
y s prvky a
, b
, c
, resp. d
, e
, f
:
mmm = ( ['a', 'b', 'c'], ['d', 'e', 'f'] )Opět
tuple
list
ů.
Jestli chceš funkci na rekurzivní prohledávání polí, budeš si ji muset napsat. A, jak psal Michal Čihař, je otázkou, co by tak asi měla vracet.
>>> a, b = [], [] >>> c = [a,b] >>> a.extend([b,c]) >>> b.extend([a,c])Jak by sis asi představoval, že tam bude rekursivní index() fungovat? Co má přesně vrátit c.index(c)? Nekonečné pole? Má to hledat nejdřív do hloubky nebo do šířky? Je zjevné, že obecné rekursivní prohledávání od index() čekat nelze, takže chceš-li ho, musíš za daných předpokladů vlastnostech těch dat napsat. Např. toto je seznam všech dvojic indexů, kde se 'a' vyskytuje v tvém mmm:
[(x[0],x[1].index('a')) for x in enumerate(mmm) if 'a' in x[1]]
Tiskni
Sdílej: